Fotografia dla początkujących – porady fotograficzne dla początkujących fotografów

Młoda kobieta z profesjonalnym aparatem fotograficznym
Fot. Mario Gutiérrez/Getty Images
Fotografia to piękna, kreatywna pasja. Jeśli marzysz, by w przyszłości stać się profesjonalnym fotografem, najpierw musisz dobrać odpowiedni sprzęt i poznać najważniejsze zasady robienia zdjęć. Dowiedz się, jak wybrać aparat dla początkującego fotografa i czym różni się fotografowanie lustrzanką od robienia zdjęć tzw. bezlusterkowcami.

Mówi się, że powiedzenie “złej baletnicy zawadza i rąbek u spódnicy” sprawdza się również w odniesieniu do fotografii. Istnieje bowiem przekonanie, że dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet słabym sprzętem. Ta zasada nie obowiązuje jednak fotografów amatorów. Warto wiedzieć, jak dobrać dobry aparat dla początkującego fotografa , by nie zniechęcić się do robienia zdjęć już na początku przygody z tą piękną dziedziną sztuki. Fotografowanie dla początkujących jest żmudną i ciężką pracą – to godziny nauki i poznawania tajników pracy fotografa, ale efekty mogą być nietuzinkowe.

Aparat fotograficzny dla początkującego fotografa – jak go wybrać?

Lubisz fotografować i wciąż wykonujesz różnorodne zdjęcia rodzinie, krajobrazom, na wakacjach, imprezach i podczas ważniejszych uroczystości? Chętnie dzielisz się swoimi dziełami na portalach społecznościowych, a wybrane drukujesz i ustawiasz w ramkach w salonie? Jeśli dotychczas posługiwałeś się przede wszystkim aparatem wbudowanym w telefon komórkowy lub aparatem cyfrowym, który dostałeś kilka lat temu na gwiazdkę, najwyższy czas zaopatrzyć się w profesjonalny aparat fotograficzny dla początkujących fotografów. Jak go wybrać? Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka pytań:

· Do czego potrzebujesz aparatu?

· Czy potrzebujesz różnych trybów fotografowania?

· Jaki rozmiar aparatu interesuje cię najbardziej?

· Jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup aparatu?

Jeżeli bowiem aparat potrzebny Ci jest tylko do uwieczniania rodzinnych imprez lub wakacyjnych krajobrazów, fotografujesz jedynie na trybie automatycznym, ważne jest dla Ciebie, by sprzęt był kompaktowy i łatwy do spakowania, a przy tym nie chcesz wydać dużo pieniędzy – postaw na mały aparat kompaktowy, czyli “cyfrówkę”. Fotografia cyfrowa dla początkujących cechuje się łatwością rejestrowania ważnych ujęć, bez większej wiedzy czy umiejętności. Przed zakupem aparatu zastanów się jednak, czy Twój smartfon nie wykonuje przypadkiem na tyle dobrych zdjęć, by zastąpić aparata cyfrowy. W przypadku gdy podchodzisz do fotografii bardziej zawodowo i dysponujesz odpowiednią kwotą, kup profesjonalną lustrzankę. Wiedz jednak, że fotografowanie lustrzanką może sprawić początkującym fotografom niemałe trudności. Pamiętaj, że aby w pełni wykorzystać możliwości takiego sprzętu, musisz poznać wszystkie tajniki zasad kompozycji i parametrów ekspozycji. Jeżeli zaś nie zaliczasz się ani do grupy, która robi zdjęcia typowo amatorsko, ani do grona profesjonalnych fotografów – wybierz tzw. hybrydę. Na rynku znajdziesz wiele modeli, które łączą w sobie cechy zwykłej cyfrówki i skomplikowanej w użyciu lustrzanki. Hybrydy (inaczej zwane “bezlusterkowcami”) są aparatami średnich rozmiarów, nie wymagają od fotografa dużej wiedzy, a dają możliwość robienia zaawansowanych fotografii. Nadają się idealnie np. do tworzenia rodzinnych albumów czy prowadzenia bloga, ale nie do robienia profesjonalnych zdjęć osobom trzecim.

Zobacz film: Joel Sartore. Mistrz fotografii dzikich zwierząt. Źródło: Dzień Dobry TVN

Miniporadnik fotograficzny – porady dla początkujących fotografów

Jeśli wiesz już, jaki aparat wybrać dla początkującego fotografa, i jesteś gotowy na rozpoczęcie swojej fotograficznej przygody, warto, byś poznał najważniejsze zasady robienia zdjęć. Oto najważniejsze rady dla początkujących fotografów:

RÓB ZDJĘCIA

Wydawałoby się, że to prawda oczywista, a jednak warta przypomnienia – rób zdjęcia nieustannie, gdziekolwiek jesteś i bez względu na to, jakie panują warunki. Nie ma lepszej drogi do zostania dobrym fotografem niż ciągły warsztat. Fotografując, wypróbowujesz różne techniki i zasady, a dodatkowo uczysz się na własnych błędach.

OBSERWUJ INNYCH

Obserwacja poczynań bardziej doświadczonych fotografów nie jest powodem do wstydu. Podobnie jak w przypadku innych dziedzin sztuki – najlepiej uczyć się od innych. Przeglądaj zdjęcia na Instagramie, na blogach fotograficznych, w magazynach podróżniczych czy czasopismach modowych. Początkowo naśladuj innych fotografów, a z czasem wypracujesz swój własny, niepowtarzalny styl.

WCIĄŻ SIĘ ROZWIJAJ

Nie ma czegoś takiego jak “szczyt możliwości fotograficznych”. Zawsze znajdzie się coś nowego do nauczenia, nowa technika do poznania czy dziedzina do odkrycia. Zapisz się na warsztaty fotograficzne lub do klubu fotografów, by zdobywać wiedzę i poszerzać wachlarz swoich umiejętności.

POKAŻ SIĘ

Jesteś zadowolony ze swoich zdjęć i chwalą je także inne osoby? Czas, by się pokazać. Możesz publikować zdjęcia na prywatnym blogu, profilu na portalach społecznościowych lub na forum fotograficznym. Dzięki temu uzyskasz obiektywną ocenę swoich prac i bardzo ważną dla twórcy konstruktywną krytykę. Pamiętaj również, by systematycznie brać udział w konkursach fotograficznych. Kto wie, może już wkrótce wygrasz swój pierwszy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości