Domowe sposoby, jak udrożnić rury

Mężczyzna próbuje naprawić w domu rury
JGI/Tom Grill / Getty Images
Źródło: Blend Images
Zatykające się rury kanalizacyjne to typowy problem. Zdarza się i w blokach, i w kamienicach, i domach jednorodzinnych. Jak odetkać rury? To zależy od tego, gdzie się zatkały i co spowodowało niedrożność.

Najczęściej zatykają się rury odprowadzające brudną wodę ze zlewozmywaka, gdzie wraz z wodą do kanalizacji trafiają resztki jedzenia i tłuszcz. Odpadki są najczęstszym powodem zablokowania syfonu, tłuszcz natomiast często “zarasta” rury odpływowe. W łazienkach natomiast najczęściej zatykają się odpływy wanien i kabin prysznicowych, a winne są włosy oraz osady z mydła i kosmetyków. Jak i czym udrożnić rury?

Jak udrożnić rury domowym sposobem?

Najłatwiej poradzić sobie z problemem zatkanych rur, gdy problem dotyczy sitka w odpływie lub rury tuż za nim. Usunięcie zanieczyszczeń blokujących mechanicznie spływ wody powinno wystarczyć. Jeśli jednak zdążył się zrobić z nich “korek”, można usunąć go na dwa sposoby. Pierwszy to użycie przetykacza do rur, który wytwarza w nich podciśnienie i wyciąga wszystko, co zablokowało odpływ. Warto zadbać, by taka sytuacja się nie powtarzała. Można zadziałać profilaktycznie (zanim odpływ się zatka) albo moment, gdy tylko zauważymy, że woda wolniej spływa.

Jak udrożnić rury octem?

Wystarczy zagotować ocet i wlać go do odpływu, a następnie zatkać korkiem i odczekać 30 minut. Podobny efekt da zalanie odpływu wrzątkiem z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli jednak zator jest większy, warto sięgnąć po sodę.

Jak udrożnić rury sodą oczyszczoną?

Można zastosować mieszankę sody i octu w proporcji 1:3 (1 część sody na 3 części octu). Miksturę od razu wlewa się do odpływu i przykrywa go korkiem - preparat szybko się pieni, więc trzeba przy tym uważać. Po ok. 30 minutach do odpływu wlewa się kilka litrów wrzącej wody. Można też zastosować obie substancje po kolei - najpierw wsypać do odpływu kilka łyżek sody, a następnie zalać je szklanką gorącego octu. Czekamy 30 minut i zalewamy wrzątkiem. Jeśli pierwsza aplikacja nie pomoże, całą procedurę można powtórzyć. Ocet i soda są świetnym wyborem, gdy głowimy się, jak udrożnić rury do szamba ekologicznego, czyli przydomowej oczyszczalni ścieków. W takich zbiornikach “pracują” szczepy bakterii, zastosowanie chemicznego udrażniacza na bazie sody kaustycznej, znacznie zmniejszyłoby skuteczność oczyszczania ścieków.

Inne domowe sposoby udrażniania rur

Pozostałe sposoby udrożnienia wymagają użycia narzędzi. W umywalkach i zlewozmywakach najczęściej zatykają się syfony. Ich rozkręcenie i oczyszczenie nie jest specjalnie trudne, podobnie jak złożenie wszystkiego z powrotem (choć trzeba uważać, by dobrze docisnąć uszczelkę, inaczej syfon będzie przeciekał). Jeśli jednak konieczne jest udrożnienie rury za syfonem, może pomóc sprężyna hydrauliczna. To metalowa spirala (dostępne są sprężyny o różnej grubości i długości) z jednej strony ostro zakończona, a z drugie wyposażona w korbkę. Wsuwa się ją do rury po zdemontowaniu syfonu i kręci korbką, aż cała sprężyna znajdzie się w rurze, a potem kręci w drugą stronę, by spiralę wysunąć. Takie czyszczenie pozwala pozbyć się głębiej położonych zatorów. Jeśli jednak i to nie pomogło, nie pozostaje nic innego, jak udrożnić rury z pomocą hydraulika. Fachowcy mają specjalne sprężyny z napędem elektrycznym i końcówkami wycinającymi, które skutecznie usuwają zator.

Jak udrożnić rurę do szamba?

Jest jeszcze jedna metoda na udrożnienie rury - zastosowanie sody kaustycznej. Można ją użyć w postaci czystej (proszku lub granulek), albo w gotowych udrażniaczach chemicznych. To substancja mocno żrąca, w połączeniu z wodą wytwarza szkodliwe opary i mocno się pieni, należy więc zachować szczególną ostrożność przy jej aplikacji (osłona na nos, usta i oczy, rękawice gumowe). Nigdy nie należy zalewać sody wodą (żrąca mieszanka może mocno pryskać), zawsze dodaje się ją do wody. Soda może być przydatna, gdy zastanawiamy się, jak udrożnić rury w toalecie . Nie należy jej jednak stosować zbyt często, gdyż używana w nadmiarze może sama stworzyć w kanalizacji trudny do usunięcia zator.

Jak udrożnić rury wodne?

O ile w kanalizacji problemem są zanieczyszczenia, które sami wytwarzamy, o tyle w instalacji wodnej czy grzewczej pochodzą one z samej wody. Mogą to być np. kamień kotłowy (powstający z tlenków wapnia) czy rdza. Odkładają się one wewnątrz rur i z czasem zmniejszają ich światło. Woda wypływa z nich coraz mniejszym strumieniem. Udrożnienie rury wodnej lub cieplnej wymaga wezwania fachowca. Może on przepłukać rury przy użyciu specjalnej pompy lub impulsów sprężonego powietrza, które rozbiją osad i usuną go z instalacji.

Zobacz film: Kto sprząta w domu?

Zobacz film: Kto sprząta w domu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości