Afty w jamie ustnej to częsta i bardzo bolesna dolegliwość. Są to niewielkie owrzodzenia umiejscowione na błonie śluzowej w ustach, na wargach lub na języku. Przyczyn powstawania afty w jamie ustnej jest kilka i od nich zależy powodzenie leczenia. Ważne jest zapobieganie aftom, ponieważ mają skłonność do nawrotów.
Nowonarodzone dzieci to dla rodziców ogrom szczęścia, ale i cały szereg problemów. Nieprzespane noce, kolki, płacz dziecka to codzienność świeżo upieczonych rodziców. Jak pomóc sobie i dziecku? Rozwiązaniem może być melisa dla dzieci.
Niepozorny kwiat, spotkany w niejednym ogródku - nagietek, ma właściwości lecznicze, które znajdują zastosowanie w leczeniu chorób brzucha, nowotworów, problemów z oczami, skórą i wielu innych dolegliwości. Nic tylko próbować!
Okłady z kapusty to naturalny lek, który nasze babcie stosowały regularnie. Polska medycyna naturalna, jak i tradycyjna kuchnia, wierzyły bowiem, że w kapuście kryje się cała moc witamin, składników odżywczych i przeciwzapalnych.
Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą, ale jest od niej o wiele zdrowszy. Pomaga na grzybicę, pleśń, zakażenia jamy ustnej i trądzik, a do tego pięknie pachnie, więc chętnie jest wykorzystywany także przez aromaterapię.
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników diety każdego człowieka. W zależności od źródła, wyróżnia się bardziej lub mniej zdrowe jego warianty. W ostatnim czasie n apopularności zyskał tłuszcz kokosowy. Czy faktycznie warto wprowadzić do diety olej kokosowy nierafinowany?
Do czego służy olejek kamforowy? Wykorzystujemy go, podobnie jak inne olejki, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W lecznictwie kluczowe są właściwości rozgrzewające, znieczulające i rozkurczowe olejku kamforowego. W kosmetyce wykorzystuje się go przede wszystkim w produktach do stóp, pomadkach dla kobiet, a także kosmetykach na trądzik. Najbardziej znany jest jednak olejek kamforowy na ból ucha.
Trudno wyliczyć wszystkie zalety olejku geraniowego. Liczy się bowiem i jego piękny zapach, i skuteczność w walce z przeziębieniem, i odmładzające skórę działanie. Nic więc dziwnego, że olejek z pelargonii wonnej jest wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetyce oraz aromaterapii.
Olejek migdałowy to zdrowy i bezpieczny zastępnik wielu drogeryjnych produktów. Nie tylko nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych, lecz także jest bardzo skuteczny, wydajny i do tego ma piękny kolor.
Olejek rozmarynowy jest bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. Używa się go przede wszystkim jako aromatu do mięsa. Rozmaryn ma jednak dużo więcej, także leczniczych, właściwości. To one sprawiły, że olejek rozmarynowym stał się ulubionym ziołowym lekiem Paracelsusa. To właśnie temu niemiecko-szwajcarskiemu lekarzowi i botanikowi zawdzięczamy sporą dawkę wiedzy o leczeniu ziołami.
Olejek pichtowy i formuła jego pozyskiwania nie zmieniła się od kilkuset lat. Nadal jest to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych olejków eterycznych. Stanowi poważną konkurencję – lub też uzupełnienie – dla terapii olejkiem rozmarynowym, geraniowym czy sosnowym.
Ostropest plamisty to roślina, która w ostatnim czasie słynie ze zbawiennego wpływu na organizm. Szczególne jej znaczenie zauważyć można w odniesieniu do pracy wątroby. Dzięki składnikom prozdrowotnym ostropest ułatwia odprowadzanie żółci, redukuje stany zapalne wątroby i pomaga w trawieniu. Czym jeszcze zaskoczy nas ta roślina?
Oregano, czyli lebiodka pospolita, to surowiec nadzwyczajny. Zapewne wielu z nas wykorzystuje tę roślinę w kuchni, zaś lista dobroczynnych właściwości tej rośliny zdecydowanie nie ogranicza się wyłącznie do komponowania dań. Oregano to produkt o szczególnych właściwościach.
Pelargonia afrykańska jest cenną rośliną stosowaną w medycynie opartej na naturalnych składnikach. Doskonale wzmacnia organizm, pomaga w leczeniu wielu infekcji. Pelargonia afrykańska występuje pod wieloma postaciami – wchodzi w skład syropów, kropli a nawet tabletek.
Palma sabałowa (łac. Serenoa repens) to roślina, która występuje w krajach, gdzie klimat jest ciepły i wilgotny. Ekstrakty z palmy sabałowej, wpływając na gospodarkę hormonalną, pomagają mężczyznom mającym problemy z powiększoną prostatę. Działanie palmy sabałowej nie ogranicza się jednak jedynie do tej kwestii– działa ona też na włosy, trądzik i dodaje sił witalnych.
Pokrzywa zwyczajna uznawana jest przez większość społeczeństwa za zwykły chwast. Wielu z nas nie lubi bezpośrednio kontaktu z tą rośliną, gdyż doświadczenia nauczyły nas, że dotykanie liści pokrzywy wywołuje ból i pęcherze. Jednak pokrzywa ma wiele właściwości prozdrowotnych. O zaletach pokrzywy mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie" Agnieszka Cegielska.
Płukanie gardła solą sprawdza się w niejednej sytuacji. Może nam ulżyć w bólu zanim dotrzemy do lekarza, może zastopować rozwijającą się w gardle infekcję, w końcu może uratować nas przed chorobą, kiedy wzięcie innych leków jest niewskazane (np. ciąża). Warto więc wiedzieć, jak przyrządzić taką mieszankę i jak ją stosować.
Ssanie oleju kokosowego to praktyka oczyszczania jamy ustnej z bakterii, grzybów i innych pasożytów. Niektórzy twierdzą, że ssanie oleju pomogło im wyleczyć się z bólu zatok czy chorób krwi. Według innych olej kokosowy pomaga przy kaszlu lub katarze, a także wspiera walkę z nowotworami. Jak jest naprawdę?
Cytryna to źródło wielu witamin i składników mineralnych, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Cytrynę można wykorzystywać nie tylko do jedzenia na surowo, jako dodatek do napojów czy lemoniady. Skórka z cytryny posiada właściwości prozdrowotne.
Buty do biegania to najważniejszy element stroju każdej osoby uprawiającej jogging, niezależnie, czy robi to amatorsko, czy profesjonalnie. Jak wybrać najlepsze buty do biegania? To kluczowe pytanie zadaje sobie każdy, kto postawił sobie wyzwanie sprawdzenia się w joggingu. Dobre buty do biegania to podstawa komfortu i bezpieczeństwa, a w konsekwencji coraz lepszych wyników w sporcie.
Katarzyna Olubińska spotkała się z Tomkiem Karolakiem. Aktor jest fanem crossfitu i pokazał nam swoje ulubione ćwiczenia, które pozwolą szybko spalić zjedzone gofry. Dobrym sposobem na utrzymanie się w formie jest też trening cardio, który składa się z ćwiczeń, pozytywnie wpływających na całe ciało. Jego ogromną zaletą jest również to, że ćwiczyć można właściwie wszędzie. Jak zatem powinien wyglądać przykładowy trening cardio na siłowni, w domu czy w plenerze?
Oprócz medycyny konwencjonalnej ludzie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania na temat zdrowia w metodach nie mających potwierdzenia naukowego - między innymi w bioenergoterapii. Kiedy można zaufać bioenergoterapeucie? Jak poznać, że jest oszustem? Czy bioenergoterapia może naprawdę pomóc?
Masło kokosowe w ostatnich 2-3 latach stało się jednym z chętniej używanych produktów spożywczych, typowym superfood, które każda dbająca o formę kobieta ma w swojej kuchni. Z jednej strony – okazało się doskonałym zastępnikiem dla tradycyjnych olejów. Z drugiej – zaczęło funkcjonować jako dodatek nadający słodkim posiłkom bardzo oryginalnego smaku, jednocześnie zwiększając (w tym dobrym znaczeniu) ich wartość energetyczną.
Maść końską z końmi łączy właściwie jedynie kwestia stawów i mięśni. Skąd nazwa maści końskiej? Rozwiązania, aby pomóc chorym zwierzętom, z czasem przeniesiono na ludzi. Tak właśnie w naszych apteczkach pojawiała się maść końska rozgrzewająca, potem maść końska chłodząca. Zastosowanie tego leku nie kończy się jednak tylko na obrzękach i stłuczeniach. Podobno maść końska na włosach sprawdza się rewelacyjnie.
Medycyna chińska cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób, które lubią dbać o swoje zdrowie w sposób naturalny, ale także tych, które dbają o zachowanie szczupłej sylwetki.
Oprócz medycyny konwencjonalnej wiele osób ucieka się do środków zaradczych zaliczanych do medycyny naturalnej, które nie są często podparte badaniami naukowymi. Chińska medycyna naturalna jest jedną z najstarszych metod.
Są takie ćwiczenia wyszczuplające uda, które potrafią w krótkim czasie sprawić cuda. Receptą na ich sukces jest angażowanie do pracy wszystkich mięśni nóg. Jakie ćwiczenia na uda wykonywać w domu, a jakie na siłowni? Sprawdźcie!
Rdest ptasi to chwast, który można spotkać praktycznie wszędzie: na obrzeżach lasów, łąkach, polach, nieużytkach czy podwórkach. Nie zawsze jednak warto zwalczać go z przydomowych ogródków. Okazuje się, że ta uciążliwa roślina doskonale sprawdza się jako składnik produktów zielarskich. Jakie korzystne dla zdrowia właściwości ma rdest ptasi i kiedy można go stosować?
Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?
Rumianek pospolity pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej, jednak występuje powszechnie również w Polsce. Znany jest nie tylko z urokliwego wyglądu, ale również z szerokiej gamy zastosowań w medycynie naturalnej oraz w przemyśle kosmetycznym. Jakie właściwości ma rumianek pospolity i do czego można go wykorzystać?