Ciągłe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, tablety, laptopy i telewizory może mieć przykre konsekwencje ze względu na to, że emitują one światło niebieskie. O jego wpływie na organizm mówiła w Dzień Dobry Wakacje: Blanka Nasiłowska, ekspert ds. optyki.
Niebieskie światło to światło o wysokiej częstotliwości. Emituje je słońce, ale także żarówki energooszczędne, urządzenia cyfrowe i wyświetlacze - smartfony, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy.
>>> Zobacz także:
- Przez chorobę odkryła, że to co robi, robi dobrze
- Oświetlenie bezpieczne dla oczu
- Tablet rozwija dziecko? Psycholog: "To tylko złudzenie"
Wpływ światła niebieskiego na wzrok
Światło niebieskie jest nam potrzebne, ale w niezbyt dużej ilości. Ostatnio w badaniach udowodniono, że jego nadmiar przyczynia się do zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD - choroby groźnej i na razie niemożliwej do wyleczenia, która powoduje 30 proc. przypadków ślepoty i 55 proc. przypadków zaburzeń wzroku. Chory na AMD uskarża się na zniekształcenie obrazu, wrażenie pofalowania linii i szarą lub czarną plamę przed okiem, która pojawia się zawsze w tym samym położeniu.
Światło niebieskie a zaburzenie rytmu dnia
Światło niebieskie działa nie tylko na nasze oczy, ale także na cały nasz organizm. Rano dzięki niemu nasz organizm produkuje kortyzol, ale wieczorem niebieskie światło zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu obniżającego ciśnienie krwi, poziom glukozy i temperaturę ciała, czyli czynniki odpowiedzialne za spokojny sen.
Jeśli więc bombardujemy się wieczorem ekranami LED, to nasz rytm dobowy zostaje zaburzony i możemy mieć problem z zasypianiem. Mówi się, że spojrzenie na telefon w nocy działa jak wypicie energetyku.
- wyjaśnia Blanka Nasiłowska, ekspert ds. optyki.
Ograniczenie emisji światła niebieskiego
Według Blanki Nasiłowskiej należy stosować różnego rodzaju filtry ocieplające i ściemniające ekran. Warto też zainwestować w okulary z antyrefleksem.
Możemy kupić takie okulary, które odcinają światło niebieskie maksymalnie mniej więcej w 60 proc.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje