Jak hodować palmy w Polsce? Palmy doniczkowe i ogrodowe palmy mrozoodporne

Palma w doniczce
Fot. Amir Mukhtar / Getty Images
Palmy doniczkowe cieszą się w Polsce od lat niesłabnącą popularnością ze względu na stosunkową łatwość uprawy i egzotyczny wygląd. Palma pokojowa miesiące letnie może spędzić na balkonie lub tarasie. W sprzedaży dostępne są również mrozoodporne palmy ogrodowe. Palma ogrodowa po odpowiednim zabezpieczeniu może rosnąć na zewnątrz przez cały rok. Doradzamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja palmy i jak zadbać o roślinę, żeby dobrze czuła się w ogrodzie przez cały rok.

Palmy należą do rodziny arekowatych, roślin jednoliściennych, których naturalnym środowiskiem jest strefa międzyzwrotnikowa – rosną więc w klimatach ciepłych i tropikalnych. Palma w domu najlepiej czuje się w miejscu nasłonecznionym i ciepłym , potrzebuje częstego podlewania i dużej wilgotności powietrza. Może więc dziwić fakt, że niektóre palmy traktowane są jako rośliny mrozoodporne. Palma nadaje się do ogrodu , musimy jednak wybrać odpowiedni gatunek i zapewnić jej okrycie przed sezonem zimowym. Jakie palmy wybrać do ogrodu w Polsce?

Jak hodować palmę? Sadzonki i nasiona palmy

Palmę możemy wyhodować z nasion lub kupić gotowe sadzonki. Nasiona warto kupić od sprawdzonego dostawcy, aby mieć pewność, że nie są przeterminowane. Po wcześniejszym namoczeniu nasiona palmy umieszczamy w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Palma może kiełkować nawet kilka miesięcy, musimy mieć to na uwadze i uzbroić się w cierpliwość.

Palmy w ogrodzie najlepiej wyhodować z sadzonek, młode rośliny powstałe z nasion mogą bowiem nie przetrwać zimy. Sadzenie palmy rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego stanowiska. Weźmy pod uwagę planowany rozmiar drzewa i fakt, że palma nie lubi bezpośredniego słońca.

Najlepszą porą na sadzenie palmy będzie późna wiosna (maj) . Palmy mrozoodporne potrzebują czasu, aby wykształcić system korzeniowy i przygotować się do zimy, unikajmy więc sadzenia ich jesienią. Dół, w którym chcemy umieścić palmę, warto wyłożyć styropianem – będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla palmy przez zimnem.

W celu ochrony plamy przed zimnem możemy również zastosować ściółkowanie – w tym celu glebę wokół rośliny przykrywamy agrowłókniną, zostawiając niewielką przestrzeń wokół łodygi na podlewanie. Zabieg ten zmniejsza parowanie wody z gleby i izoluje palmę od zimna w chłodnych miesiącach.

Palma – pielęgnacja rośliny w domu

Palmy w domu dodają pomieszczeniom egzotyki i stanowią doskonały dodatek, szczególnie do minimalistycznych wnętrz. Jak zadbać o kwiat doniczkowy?

Palma nie lubi bezpośredniego słońca, które może poparzyć jej liście. Najlepiej umieścić roślinę w miejscu z dostępem do światła rozproszonego, które może zapewnić firanka lub liście innych kwiatów. Palmy doniczkowe wymagają obfitego podlewania , szczególnie podczas upałów. Kwiaty egzotyczne w domu warto również spryskiwać od czasu do czasu przegotowaną wcześniej wodą. Latem palmy doniczkowe dobrze rosną w temperaturze pokojowej (18–22 stopnie), zimą warto przenieść je w chłodniejsze miejsce (4–12 stopni).

Przesadzanie palmy warto przeprowadzić zaraz po zakupie, aby mieć pewność, że roślina ma dostęp do żyznej ziemi. Zabiegu nie trzeba powtarzać zbyt często, ponieważ palmy doniczkowe nie przepadają za przesadzaniem. Przesadzanie palmy jest konieczne dopiero wtedy, kiedy widzimy, że korzenie przestają mieścić się w doniczce.

Palmy mrozoodporne – pielęgnacja palmy w ogrodzie

Nazwa “krzewy mrozoodporne” sugeruje, że są to rośliny w pełni odporne na przymrozki i niewymagające żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed niskimi temperaturami. Palma w Polsce , chociaż nadaje się do uprawy w ogrodzie, wymaga jednak dobrego zabezpieczenia w sezonie zimowym. Trzeba również dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego gatunku, który dobrze zniesie temperatury ujemne.

Palmy ogrodowe w Polsce nie są bardzo popularne, większość osób uważa bowiem, że palma ozdobna nadaje się wyłącznie do domu. Istnieje jednak spora grupa palm, które możemy spróbować zaadaptować do naszych warunków. Palma mrozoodporna to roślina, która po odpowiednim zabezpieczeniu powinna poradzić sobie z polską zimą. Palmy mrozoodporne znoszą temperatury do -20 stopni. Które gatunki palmy nadają się do uprawy w ogrodzie?

· szorstkowiec Fortunego ( Trachycapus Fortunei ) – zdecydowanie najbardziej dopasowana do naszego klimatu palma zimowa, pochodząca z górzystych terenów Chin i Tajwanu. Może znieść temperaturę do -40 stopni, dotyczy to jednak dorosłych, ukorzenionych osobników,

· palma igłowa ( Rhapidophyllum hystrix ) – popularna palma mrozoodporna, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się bardzo powolnym tempem wzrostu, znosi temperaturę do -19 stopni,

· palma sabalowa ( Sabal Minor ) – palma mrozoodporna pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Rośnie bardzo powoli, najlepiej radzi sobie na wilgotnym i słonecznym stanowisku.

Hodowla palmy w ogrodzie jest możliwa, jeśli zabezpieczymy ją na zimę przed mrozem . Możemy w tym celu użyć agrowłókniny, ziemię dookoła palmy dodatkowo wysypując igliwiem. Niektórzy pasjonaci w sezonie zimowym dogrzewają palmy w ogrodzie za pomocą specjalnych kabli grzewczych, nie jest to jednak konieczny wymóg, aby nasza palma przetrwała mrozy.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości