Eteryczny olejek z jałowca pozyskuje się z owoców i igieł jałowca pospolitego. Występuje praktycznie na całej półkuli północnej. Wykorzystywany jest jednak od wieków na całym świecie ze względu na jego wszechstronne zastosowanie.
Olejek jałowcowy zawiera bardzo dużo cennych składników aktywnych, m.in. terpineol (najważniejsza substancja), alfa-pinen, kanadinol, limonene, mircen oraz sabinen. Cechuje go świeży, korzenno-pieprzny zapach. Ma szereg leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości, w tym: antyseptyczne, regulujące ciśnienie krwi, a także przeciwbólowe. Warto więc mieć go w swojej apteczce!
Jałowiec – właściwości
Jałowiec ma właściwości lecznicze – oddziałuje na zdrowie człowieka w wielu aspektach. Ma działanie antyseptyczne, a także napotne, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Wykazuje również silne właściwości lecznicze w przypadku infekcji i podrażnień w jamie ustnej. Jego składniki przyspieszają gojenie ran. Bardzo dobrze wspomaga leczenie chorób skórnych, takich jak np. trądzik młodzieńczy czy rozstępy. Działa także rozkurczowo, dlatego pomaga przy nadmiernym napięciu mięśni, skurczach, i bólach menstruacyjnych. Oczyszcza organizm z toksyn zarówno dzięki działaniu napotnemu, jak i moczopędnemu. Dodatkowo wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych. Olejek jałowcowy jest środkiem poprawiającym koncentrację, uspokajającym i kojącym zszargane nerwy. Reguluje też ciśnienie krwi, dzięki czemu stanowi dobry środek leczniczy na reumatyzm, dnę moczanową i zapalenie stawów. Ponadto, igły i owoce jałowca pomagające walczyć z bezsennością.
Jałowiec – zastosowanie
Olejek z jałowca można wykorzystać jako środek wspomagający w leczeniu wielu chorób. Bardzo często stosowany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, w przypadku nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie i powstałych przez to obrzęków, a także przy dokuczliwych skurczach. Olejek jałowcowy pomaga również zwalczyć objawy przeziębienia, takie jak katar i kaszel. Dzięki niemu możliwe jest zredukowanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Zaleca się go także w przypadku nerwowości i bezsenności. Warto zaznaczyć, że kąpiele w wodzie z dodatkiem olejku z jałowca pomagają przy nerwobólach i bólach reumatycznych. Co ciekawe, olejek jałowcowy ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce. Stanowi składnik środków przeciwtrądzikowych, kosmetyków dla cery tłustej i mieszanej oraz produktów antycellulitowych. Wpływa też pozytywnie na kondycję włosów i skóry głowy – regeneruje je i niweluje łupież. Kąpiel dla zmęczonych stóp w wodzie z olejkiem z jałowca przyniesie im ulgę i odprężenie.
Sposób użycia olejku z jałowca
Naturalnych olejków eterycznych nie powinno się nanosić bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania. Aby wykonać masaż z olejkiem jałowcowym, wystarczy połączyć go z olejkiem bazowym. Dobrze sprawdzi się olej z awokado, migdałów lub jojoba. Należy wymieszać 3–5 kropli olejku eterycznego z bazą. Olejek jałowcowy może być dodany do kąpieli – 5 kropli olejku z 15 kroplami olejku bazowego na ⅓ standardowej wanny wody. Ten olejek eteryczny można wykorzystać także do inhalacji za pomocą inhalatora, kominka aromaterapeutycznego lub poprzez dodanie do pojemnika z wrzątkiem kilku kropli olejku. Jak wspomniano wcześniej, wykonuje się również z niego płukankę do ust i wzbogaca nim kosmetyki, np. kremy czy balsamy. Olejek z jałowca jest produktem przeznaczonym jedynie do użytku zewnętrznego.
Przeciwwskazania do stosowania olejku jałowcowego
Olejek jałowcowy nie może być stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ ma właściwości poronne. Nie należy go także używać w czasie karmienia piersią. W razie zaobserwowania reakcji alergicznej na olejek z jałowca (najczęściej w postaci stanu zapalnego skóry i opuchlizny) powinno się niezwłocznie zaprzestać leczenia nim. Uczulenie może pojawić się po jednorazowym użyciu lub dłuższym stosowaniu olejku.
Gdzie kupić olejek z jałowca?
Olejek z jałowca jest łatwo dostępny w Polsce. Można kupić go w wielu aptekach i sklepach oferujących naturalne kosmetyki. Jest do nabycia również w internecie. Warto wybierać produkty naturalne, pochodzenia organicznego, bo gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność stosowanego olejku. Co ciekawe olejek jałowcowy może być przygotowany samodzielnie, ze względu powszechne występowanie jałowca pospolitego w naszym kraju.
Zobacz też:
- Olejek do demakijażu twarzy – jaki wybrać?
- Olejek migdałowy – właściwości i zastosowanie do twarzy i włosów.
- Olej monoi – naturalny kosmetyk. Jak stosować?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto