Każdy z nas budzi się w ciągu nocy. Prawdopodobnie taki zwyczaj pozostał nam po naszych przodkach. Ci budzili się, by sprawdzić, czy nie zagraża im żadne niebezpieczeństwo. Po chwili znów zasypiali. Problemy zaczynają się wówczas, kiedy mamy problem z ponownym zaśnięciem. Co zrobić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy eksperta ds. zaburzeń snu dr n. med. Michała Skalskiego.
Problemy ze snem
Jak zaznaczył dr n. med. Michał Skalski, prawdą jest to, że organizm człowieka budzi się, co 1,5 godziny, a przewód pokarmowy w nocy nie śpi.
Z naukowego punktu widzenia budzenie się o konkretnych godzinach w nocy nie ma znaczenie. Ale nie ma żadnych danych, że ta godzina, to kłopoty z wątroba, a ta to z żołądkiem. Trochę jest w tym prawdy o tyle, że zegary biologiczne funkcjonują we wszystkich narządach. Jednak nadrzędnym zegarem jest zegar naszego mózgu.
Dr. Michał Skalski dodał, że jeśli obudzimy się w nocy to ważne jest to, że nie wolno zmuszać się do snu, tak jak robimy większość z nas.
Lepiej wstać na chwilę, przejść się, poczytać w innym pokoju ciekawą książkę. Wtedy będziemy w lepszej formie niż jak będziemy się przekładać się z boku na bok, patrząc w sufit. Jest naukowo udowodnione, że myśląc o spaniu, odpędzamy ten sen.
Z czego biorą się problemy ze snem?
Nasze najczęstsze kłopoty ze snem biorą się z nieprawidłowej higieny snu.
Poza niewłaściwą higieną snu, innymi czynnikami, które zaburzają nam sen są te cywilizacyjne. Takie jak stres, hałas, światło, telefony, smartfony itp. Musimy po prostu wiedzieć, jak z nich korzystać i kiedy odłożyć, żeby wyciszyć się przed snem.
Oprócz nieprawidłowej higieny snu, wg badań najczęstszym powodem kłopotów ze snem są problemy natury psychicznej. A na drugim miejscu zaburzenia somatyczne, bóle. Ale np. też nadmierne objadanie się, może powodować, ze będziemy gorzej spać, bo będziemy mieć kłopoty z trawieniem.
Zobacz też:
- Przyczyny bezsenności i skuteczne sposoby, jak z nią walczyć?
- Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność.
- Przez technologię dzieci cierpią na bezsenność.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje
Źródło zdjęcia głównego: E+