Problemy ze snem
Jak zaznaczył dr n. med. Michał Skalski, prawdą jest to, że organizm człowieka budzi się, co 1,5 godziny, a przewód pokarmowy w nocy nie śpi.
Z naukowego punktu widzenia budzenie się o konkretnych godzinach w nocy nie ma znaczenie. Ale nie ma żadnych danych, że ta godzina, to kłopoty z wątroba, a ta to z żołądkiem. Trochę jest w tym prawdy o tyle, że zegary biologiczne funkcjonują we wszystkich narządach. Jednak nadrzędnym zegarem jest zegar naszego mózgu.
Dr. Michał Skalski dodał, że jeśli obudzimy się w nocy to ważne jest to, że nie wolno zmuszać się do snu, tak jak robimy większość z nas.
Lepiej wstać na chwilę, przejść się, poczytać w innym pokoju ciekawą książkę. Wtedy będziemy w lepszej formie niż jak będziemy się przekładać się z boku na bok, patrząc w sufit. Jest naukowo udowodnione, że myśląc o spaniu, odpędzamy ten sen.
Z czego biorą się problemy ze snem?
Nasze najczęstsze kłopoty ze snem biorą się z nieprawidłowej higieny snu.
Poza niewłaściwą higieną snu, innymi czynnikami, które zaburzają nam sen są te cywilizacyjne. Takie jak stres, hałas, światło, telefony, smartfony itp. Musimy po prostu wiedzieć, jak z nich korzystać i kiedy odłożyć, żeby wyciszyć się przed snem.
Oprócz nieprawidłowej higieny snu, wg badań najczęstszym powodem kłopotów ze snem są problemy natury psychicznej. A na drugim miejscu zaburzenia somatyczne, bóle. Ale np. też nadmierne objadanie się, może powodować, ze będziemy gorzej spać, bo będziemy mieć kłopoty z trawieniem.
Zobacz też:
- Przyczyny bezsenności i skuteczne sposoby, jak z nią walczyć?
- Jak szybko zasnąć i obudzić się wypoczętym – najlepsze sposoby na bezsenność.
- Przez technologię dzieci cierpią na bezsenność.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje
Źródło zdjęcia głównego: E+
podziel się: