- Właściwości oleju tsubaki
- Olejek kameliowy do włosów
- Zastosowanie oleju tsubaki na skórę
- Do czego jeszcze można stosować olejek tsubaki?
Zobacz też:
Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę
Właściwości oleju tsubaki
Kamelia japońska, z której nasion tłoczony jest olej tsubaki, to zimowa róża, piękny ozdobny krzew dorastający nawet do 15 metrów. Ciekawostką jest to, że zakwita zimą, kiedy warunki na zewnątrz nie są korzystne. Z tego względu ma liczne właściwości chroniące przed wpływem czynników zewnętrznych (niskich temperatur, wiatru). To one właśnie wykorzystywane są w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, zwłaszcza tych bardziej wymagających.
Na Dalekim Wschodzie olej tsubaki uznawany jest za jeden z najlepszych i najskuteczniejszych preparatów stosowanych na zniszczone i niesforne włosy. Głównymi jego składnikami są kwasy tłuszczowe omega-6 i 9, witamina E, prowitamina A oraz antyoksydant – skwalan. Olej z kamelii japońskiej doskonale nawilża, a znajdujące się w nim kwasy błyskawicznie się wchłaniają. Używając go, można mieć pewność, że nie pozostawi tłustych śladów na włosach i nie sprawi, że będą one wyglądały na przetłuszczone.
Olejek kameliowy wspomaga procesy regeneracyjne, dlatego zalecany jest nie tylko przy kłopotach z włosami, ale również przy problematycznej cerze. Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, ujędrnia, uelastycznia i spłyca zmarszczki. Zmniejsza opuchliznę i niweluje cienie pod oczami. Stosowany jest również do masażu, pomaga uporać się z rozstępami i zapobiega powstawaniu kolejnych.
Olejek kameliowy do włosów
Olej tsubaki warto stosować na nieposkromione, zniszczone czy przesuszone włosy. Doskonale nawilża, odżywia, wygładza, nadaje lekkości, sprężystości i blasku. Dodatkowo chroni przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych (niskimi i wysokimi temperaturami, promieniowaniem UV, wiatrem). Dzięki działaniu regeneracyjnemu olejek z kamelii japońskiej wypełnia ubytki, domyka łuski włosa i sprawia, że stają się mocniejsze i piękniejsze. Jego systematyczne stosowanie gwarantuje łatwiejsze rozczesywanie, modelowanie i układanie, zapobiega elektryzowaniu się kosmyków.
Jak go aplikować na włosy? Możliwości jest kilka: maseczka na skórę głowy lub włosy, a także wcieranie olejku w same końcówki. Warto wmasować tsubaki w skórę głowy na godzinę przed myciem, aby zadziałał przeciwłupieżowo, przeciwświądowo i łagodząco. Taka maska pobudzi również włosy do wzrostu.
Inną opcją jest nałożenie olejku kameliowego na całą długość kosmyków (na około 2 godziny) i przykrycie ich czepkiem lub owinięcie ręcznikiem. Taki kompres sprawi, że składniki odżywcze szybciej wnikną w strukturę włosa. Wcieranie w same końcówki zapobiega natomiast ich rozdwajaniu się.
Zastosowanie oleju tsubaki na skórę
Olej tsubaki to kosmetyk dla najbardziej wymagającej skóry, przesuszonej, trądzikowej, dojrzałej. Preparat działa regenerująco, nawilżająco, łagodząco. Ujędrnia skórę, opóźnia efekty starzenia się, spłyca zmarszczki i blizny. Znacząco poprawia więc kondycję i wygląd skóry. Warto wmasowywać go w okolice oczu, ponieważ zmniejsza opuchliznę i niweluje nieestetyczne cienie. Może być stosowany jako krem do twarzy czy balsam do ciała, można go również dodawać do tradycyjnych kosmetyków lub mieszać z kwasem hialuronowym czy wodą kwiatową. Kilka kropel można również dodać do kąpieli.
Olejek kameliowy wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków: kremów, szamponów, balsamów czy mydeł. Chętnie stosuje się go podczas masażu, łącząc z innymi olejami.
Do czego jeszcze można stosować olejek tsubaki?
Olejek kameliowy można także stosować na kruche, łamliwe i uszkodzone paznokcie. Wystarczy wcierać go regularnie w płytkę paznokciową oraz skórki, aby zadziałał regenerująco i odżywił te okolice. Warto również wypróbować tsubaki jako środek do demakijażu, bez trudu usuwa bowiem pozostałości innych kosmetyków. Wystarczy delikatnie przetrzeć nim twarz.
Sprawdzi się jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji ciała, można go także dodawać do innych preparatów: kremów, balsamów czy płynów do kąpieli.
Więcej:
- Olejek migdałowy – właściwości i zastosowanie do twarzy i włosów.
- Jak olejować włosy? Jak często olejować włosy i jaki olej będzie najlepszy?
- Moda na oleje. Do włosów tak, do twarzy niekoniecznie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN