Operacje nosa przeprowadzane są z powodów zdrowotnych i estetycznych. Jak długo trwa zabieg i jak się do niego przygotować? Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa? Jakie są dolegliwości? Gościem Dzień Dobry Wakacje był chirurg plastyczny dr n.med. Rafał Pabiańczyk.
Korekcja nosa to najczęściej wykonywany zabieg w obszarze twarzy. Wykonaniem operacji nosa są zainteresowane zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nieznacznie więcej zabiegów wykonuje się u pań, ale w praktyce to jedyna procedura estetyczna, gdzie liczba operowanych kobiet i mężczyzn jest bardzo podobna.
>>> Zobacz także:
- Operacje plastyczne - potrzeba czy fanaberia?
- Konsekwencje operacji plastycznych
- Nowy trend: operacje plastyczne pod wpływem filtrów ze Snapchata
W jakim przypadku operuje się nosy "dla zdrowia"?
Najczęściej do zabiegu zgłaszają się pacjenci z problemem zarówno zaburzonej funkcji oddechowej i jednocześnie nieprawidłowym kształtem nosa, więc można przyjąć, że większość zabiegów korekcji nosa jest wykonywanych z przyczyn zdrowotnych. Są oczywiści osoby, u których zabieg jest wykonywany tylko w celu przywrócenia prawidłowej funkcji oddechowej lub też w celu skorygowania tylko kształtu ale na pewno stanowią mniejszość operowanych osób. Nos jest początkiem dróg oddechowych i odpowiada za nawilżanie, ogrzewanie i filtrację wdychanego powietrza. Upośledzenie tych funkcji bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Poza tym do nosa wychodzą ujścia zatok przynosowych, a często zaburzona anatomia nosa może znacznie ograniczać drożność lub całkowicie zablokować odpływ wydzieliny i prawidłowe „przewietrzanie” zatok, co z kolei generuje choroby zapalne zatok. Skrzywiona przegroda nosa może też być odpowiedzialna za nocne chrapanie. No i oczywiście funkcja węchowa czyli odbieranie zapachów. Zdarzają się przypadki, np. po urazach piramidy nosa, kiedy zmysł węchu jest upośledzony ze względu na słaby przepływ powietrza do receptorów w skrzywionym nosie.
Operacje nosa "dla urody"
Operacje nosa wykonuje się również ze względów estetycznych, ponieważ nos znajduje się w środkowej części twarzy i może być powodem kompleksów czy niezadowolenia, jeżeli kształtem znacznie odbiega od standardów anatomicznych. Jednak na konsultacje przychodzą również osoby, których nos jest ładny, drożny i nie wymaga ingerencji chirurga, a to tylko subiektywna ocena pacjenta skłania go do podjęcia kroków w celu uzyskania innego kształtu.
Takim pacjentom powinno się odmawiać.
- uważa dr n.med. Rafał Pabiańczyk – chirurg plastyczny.
Jak długo trwa operacja i czy trzeba się do niej przygotować?
Zabieg korekcji nosa to jedna z najtrudniejszych i najbardziej złożonych technicznie operacji estetycznych w obszarze twarzy. Można by rzec, że perfekcyjnie przeprowadzona korekcja nosa jest pewnego rodzaju wizytówką umiejętności chirurga plastycznego. Co więcej, korekcja nosa inaczej przeprowadzana jest u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Zabieg trwa od 2 do 3,5 godz. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a przygotowanie jest typowe jak do każdego znieczulenia z anestezjologiem. Wymaga podstawowych badań i ogólnego dobrego stanu zdrowia.
Jak długo trwa rekonwalescencja? Jakie są dolegliwości?
Czas gojenia nosa jest dość krótki, ok. 7–10 dni, natomiast paradoksalnie czas rekonwalescencji jest bardzo długi, może trwać nawet do roku czasu. Po zabiegu pacjent przez ok. 2 doby ma w nosie setony, czyli specjalne gaziki natłuszczone maściami, a przez ok. 7 dni płytkę stabilizującą na nosie.
W pierwszym okresie schodzą obrzęki i resorbują się siniaki. Natomiast okres rekonwalescencji polega na mięknięciu nosa, nabieraniu elastyczności, czucia skórnego i nos uzyskuje swój finalny kształt.
Procesowi gojenia i po zabiegu nie towarzyszą objawy bólowe lub są bardzo małe. Największą niedogodnością dla pacjenta jest brak możliwości oddychania przez nos do momentu usunięcia setonów, siniaki z obrzękami na powiekach i opatrunek stabilizujący utrzymywany przez tydzień.
Jakie mogą być powikłania?
Operacje nosa dla pacjenta są bardzo bezpieczne. Są to zabiegi mało inwazyjne, mimo iż skomplikowane technicznie. Powikłania wczesne po zabiegach praktycznie się nie zdarzają, bo obszar twarzy wykazuje duży potencjał do gojenia. Najtrudniejszą kwestią w chirurgii nosa jest utrzymanie nadanego mu kształtu w trakcie zabiegu przez wiele lat, zachowanie symetrii oraz drożności. Chrząstki, z których jest zbudowany nos rosną przez całe życie, dlatego nos podlega pewnym zmianom kształtu wraz z wiekiem, co czasami ma niekorzystny wpływ na jego zmieniający się kształt. Z tych też przyczyn nos może wymagać poprawki po pewnym czasie od zabiegu, mimo że zabieg został przeprowadzony prawidłowo i nadano mu prawidłowy kształt oraz dobrą funkcję.
Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje