Praca czasem wymaga od nas stroju skromnego, a jednocześnie reprezentacyjnego i oficjalnego. Sukienka to najlepszy element kobiecej garderoby, który sprawdzi się w codziennej stylizacji zawodowej. Idealne sukienki codzienne do pracy to takie, które połączą w sobie elegancję, kobiecość i wygodę. W jakiej sukience wypada przyjść do pracy?
Ubiór w pracy to w pewnym sensie nasza wizytówka osobista. Elegancka sukienka to element, którego nie powinno zabraknąć w szafie kobiety sukcesu. To tajna broń, która nawet w najprostszym wydaniu będzie świadczyć o doświadczeniu kobiety, jej klasie i charakterze. Wybierając sukienkę do pracy, musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Nie powinna ona odkrywać zbyt wiele i nie prowokować oraz nie powinna być wykonana z błyszczących i krzykliwych materiałów.
Zobacz film: Lunch do pracy lub szkoły
Oficjalny dress code bez tajemnic
Smart casual – to dress code dopuszczający tzw. kontrolowany luz. Panie mogą założyć sukienkę o długości midi lub tę kończącą się przed kolanem. Dopuszczalne są bardziej intensywne i żywsze kolory, np. róże, fuksje, błękity, kwiatowe wzory. Smart casual pozwala również na sukienki o mniej formalnym kroju, np. te z falbankami i drapowaniami.
Business casual – dress code dopuszczający mniejszy luz w stylizacjach codziennych. Co prawda nadal można odejść od przyjętej oficjalnej gamy kolorystycznej, ale bez zbytnich szaleństw. Nie przejdą też ozdobne falbany, brak rękawów i długie kolczyki.
Business formal – to surowy kodeks ubioru, często pisany przez wewnętrzne wymogi firmy. W ogólnym przyjęciu, dopuszcza kolor szary lub granat. Sukienka kończąca się za kolano, obcas o wysokości maksymalnej 7 cm i cieliste rajstopy. Dress code określa również ścisłe wymogi dotyczące samego makijażu i manicure. Bardzo często dotyczy stanowisk pracy w banku lub w korporacjach.
Z czym zestawić sukienkę do pracy?
Eleganckie sukienki do pracy uzupełniamy zazwyczaj delikatnymi dodatkami. Minimalistyczna biżuteria w przypadku stanowisk bardzo oficjalnych ogranicza się często do niewielkich, subtelnych kolczyków. Panie pracujące w mniej formalnych miejscach mogą nieco zaszaleć z biżuterią, wybierając większe bransoletki, dłuższe kolczyki lub ciekawy naszyjnik. Buty zawsze powinny być dobrane pod kolor kreacji. W letnie pory roku warto postawić na czółenka w odcieniu nude. Fason? Zawsze zakryte czółenka na obcasie. Nigdy nie zakładamy butów odsłaniających palce. Mniej oficjalne stanowiska i sytuacje dopuszczają latem lub wiosną noszenie czółenek z odkrytą piętą.
Sukienka do pracy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Sukienki na co dzień do pracy powinny być dobrej jakości. Wysokogatunkowy materiał, nasycenie kolorów, jakość dodatków – to wszystko składa się na Twój końcowy wizerunek. Warto więc dołożyć starań, by mieć w swojej szafie naprawdę dobre jakościowo sukienki.
Fasony eleganckich sukienek do pracy
Dopuszczalne, ale też najlepiej prezentujące się, są sukienki biznesowe do pracy o klasycznych i prostych, kobiecych krojach. Szczupłe i drobne panie powinny postawić na modele ołówkowe. Puszyste kobiety najlepiej zaprezentują się w fasonach trapezowych, kopertowych i rozkloszowanych.
Należy pamiętać o tym, że klasyczne sukienki do pracy nie mogą mieć dekoltu odsłaniającego biust czy być długości sięgającej wyżej niż połowa uda. Rękaw sukienki powinien przynajmniej delikatnie zakrywać pachy. W gorące dni sprawdzą się sukienki z rękawem w stylu motyla. W chłodne pory roku idealnym wyborem będą sukienki z długim rękawem.
Sukienka do pracy – w jakich kolorach?
Sukienki codzienne do pracy powinnaś wybierać w stonowanych i ciepłych kolorach w wykończeniu matowym. Oficjalne, biznesowe kolory to czarny, grafit, szary, granat. To podstawowa baza, którą możesz uzupełniać o dodatkowe kolory w zależności od pory roku.
Sukienki jesienne do pracy akceptowane są w odcieniach ciemnej butelkowej zieleni i burgundu. Sukienki letnie do pracy natomiast poszerzają paletę barw o biel, beż i stonowaną czerwień.
Materiały sukienek biznesowych
Eleganckie sukienki do pracy to te wykonane z naturalnych, ale niegniotących się materiałów. Najlepsze będą mieszanki tkanin i dzianiny. Dozwolone są również satyny, ale w ciemnych odcieniach, jako dodatek w postaci kołnierzyka, rękawów, taśm wykańczających. Materiały nie powinny być opinające. Absolutnie niedopuszczalne są jeans lub cekiny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN