Presja to wywieranie na nas wpływu i nacisku, abyśmy podejmowali korzystne dla danej osoby działania i decyzje. Niestety nie zawsze idą one w parze z naszymi planami, światopoglądem czy zdaniem w konkretnej sprawie. W takich sytuacjach istnieją dwie drogi postępowania – albo wykonanie tego, czego się od nas żąda, albo zdecydowana, ale uprzejma odmowa. Jak radzić sobie z presją? Umiejętność powiedzenia „nie” we właściwym momencie jest dość trudną sztuką, która nazywana jest asertywnością.
Więcej:
- Obowiązki dziecka w domu – czy i jakie powinno ono wykonywać?
- Szklany sufit: czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
- Na czym polega program 12 kroków AA i jakie są jego zasady?
Jak radzić sobie z presją w szkole i grupie?
Istnieje wiele różnych rodzajów presji. Nacisk wywierany jest na nas bardzo często, zarówno w większych, jak i mniejszych sprawach. W życiu zawodowym mamy presję obowiązków, np. terminy realizacji projektów. Dorosły człowiek łatwo może poradzić sobie z presją, największy problem mają z nią dzieci w wieku szkolnym. Cały czas jest na nie wywierany nacisk z różnych stron. Po pierwsze, mają obowiązki w postaci przyswojenia danego materiału w konkretnym terminie. Najniebezpieczniejsza jest presja wywierana przez kolegów i koleżanki z klasy. Najlepiej wychowane i najgrzeczniejsze dziecko może jej w końcu ulec, aby zdobyć aprobatę grupy. Zgodzi się więc na ucieczkę z lekcji, ściąganie na sprawdzianie, próbowanie używek, a nawet kradzieże, pobicie kogoś czy obrażanie. Dobrze wychowane i grzeczne dziecko stroni od takich zachowań i wie, że są one niewłaściwe – nigdy samo z siebie nie podejmie podobnych działań, jednak nacisk ze strony grupy bywa bardzo silny i często wiąże się z groźbą odrzucenia. Jak radzić sobie z presją rówieśników? Przede wszystkim takie dziecko czy nastolatek musi mieć odwagę powiedzieć „nie” – „nie zrobię tego, bo to przestępstwo”, „nie zrobię tego, bo nie mam na to ochoty”. Kiedy grupa zaczyna mścić się na dziecku za odmowę zrobienia czegoś złego, najlepiej, aby zgłosiło się ono do rodziców, swojego wychowawcy, szkolnego psychologa lub pedagoga. Ich obowiązkiem jest podjęcie takich działań, które pomogą młodemu człowiekowi w byciu uczciwym.
Jak radzić sobie z presją otoczenia w życiu prywatnym?
Presja jest często wywierana za pomocą szantażu. Bywa, że przeciwstawienie się jej pomimo groźby ze strony danej osoby, jest najlepszym wyjściem. Jak nie ulec presji otoczenia, które terroryzuje i szantażuje? Weźmy za przykład młode małżeństwo mieszkające z rodzicami, którzy wspomagają je finansowo – dopóki para buduje swój dom, rodzice nie chcą, aby dokładała się do rachunków i budżetu, tylko żeby zamiast tego oszczędzała na poczet swojego własnego gniazdka. Taka sytuacja nie musi być jednak podyktowana wyłącznie dobrą wolą teściów, ponieważ młode małżeństwo może być zmuszone do radzenia sobie z presją polegającą na decydowaniu przez rodziców o szczegółach nowo powstającego domu. Mogą oni wymuszać na młodych zakup wybranych przez siebie materiałów budowlanych, wynajmowanie konkretnych podwykonawców, co może kłócić się z wizją i pomysłami małżonków. W takiej sytuacji o wiele korzystniejsza będzie wyprowadzka i życie na własny rachunek, co sprawi, że małżeństwo będzie mogło spokojnie decydować o kwestiach związanych z budową. Może się ona rozciągnąć w czasie przez brak pomocy finansowej ze strony rodziców, młodzi zyskają jednak spokój i możliwość wybudowania dokładnie takiego domu, jaki chcą. Nieuleganie szantażom jest więc dobrym sposobem na radzenie sobie z presją.
Jak radzić sobie z presją czasu?
Kolejny rodzaj presji, jaka jest na nas wywierana, to presja czasu. Można patrzeć na to zagadnienie zarówno z perspektywy codzienności, jak i ważnych decyzji odnoszących się do całego życia. Presja czasu dotyka nas każdego dnia – odkąd zadzwoni budzik mamy określony czas, aby przygotować się do pracy: wziąć prysznic, wypić kawę, zjeść śniadanie, ubrać się. Czas mija nieubłaganie, więc każda czynność musi być wykonana sprawnie i w miarę szybko. Nie możemy pozwolić sobie na zamyślenie pod prysznicem albo przygotowanie bardziej wymagającego śniadania, ponieważ przez to możemy spóźnić się do pracy. Presja czasu jest szczególnie odczuwalna przy realizacji ważnych projektów zawodowych lub konieczności nauki na egzamin. Radzenie sobie z nią w pracy czy w szkole nie jest trudne – pomoże dobra organizacja i konsekwencja. Na początek należy ustalić logiczną kolejność działań lub priorytety. Na dane czynności powinniśmy wyznaczyć odpowiednio dużo czasu i ściśle trzymać się tego planu. Istotna jest żelazna konsekwencja i unikanie drogi na skróty, np. na naukę do egzaminu lub przygotowanie projektu poświęcamy w naszym planie dnia 2 godziny – czas ten jest święty, nic go nie może zmienić ani naruszyć. Nie dopuszczamy, aby został zastąpiony czymkolwiek innym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN