Tech-neck, czyli kiedy technologia szkodzi zdrowiu

Tech-neck jest częstym zjawiskiem w XXI wieku. "Technologiczna szyja", zwana też "smartfonową szyją" to efekt postawy ciała przyjmowanej podczas korzystania z komputera, tabletu lub smartfona. Tech-neck objawia się poprzez poprzeczne zmarszczki na szyi, stopniową utratę jędrności skóry w tych okolicach i bóle karku. O problemach ze smartfonową szyją rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą.

Tech-neck to zjawisko szkodliwe nie tylko z punktu widzenia estetyki, lecz przede wszystkim zdrowia kręgosłupa. Może bowiem prowadzić do jego przeciążeń.

>>> Zobacz także:

Tech-neck a nowe technologie

Tech-neck już samą swoją nazwą sygnalizuje związek między ludzkim ciałem a nowymi technologiami. Wpływ, jaki technologia ma na nasze życie, w dużej mierze obejmuje również kwestie zdrowotne. Coraz więcej mówi się także o oddziaływaniu nowinek technicznych na biochemię mózgu, natomiast zmiany, którym ulega kręgosłup, szyja, mięśnie i skóra w wyniku pozycji przyjmowanej przez człowieka korzystającego z komputera, tabletu czy telefonu są najłatwiej zauważalne. Mianem tech-necku określa się zmiany wynikające z tendencji do pochylania głowy i utrzymywania jej długo w nienaturalnej pozycji podczas korzystania z urządzeń mobilnych.

Do czego może prowadzić tech-neck?

Tech-neck to zjawisko obecnie dość powszechne, co wynika przede wszystkim z roli, jaką w życiu współczesnego człowieka odgrywają nowe technologie. Fizjoterapeuci biją na alarm nie bez przyczyny. Tech-neck w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do bardzo niebezpiecznych zmian zwyrodnieniowych, nie tylko w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Mało osób zdaje sobie sprawę, że obciążenie, jakie stanowi dla kręgosłupa głowa, w dużej mierze zależy od poziomu nachylenia. Podczas utrzymywania głowy w neutralnej pozycji to około 5 kg. Pochylenie jej o 15 stopni sprawia, że dla kręgosłupa staje się ona ponad dwa razy cięższa, natomiast przy pochyleniu o 40–60 stopni odczuwalny przez kręgosłup ciężar wynosi nawet 30 kg.

Tech-neck – objawy

Tech-neck nie powoduje natychmiastowych zmian w ciele, ale długotrwałe i regularnie powtarzane utrzymywanie głowy w nienaturalnie pochylonej pozycji prowadzi do zauważalnych i odczuwalnych objawów.

Tech-neck prowadzi do powstawania nieestetycznych, poprzecznych zmarszczek na szyi. W efekcie niewłaściwej postawy ciała dochodzi do utraty przez skórę jędrności w tych okolicach. Tech-neck może przyczyniać się również do powstawania tzw. drugiego podbródka, właśnie poprzez nieprawidłowe pochylanie głowy. Zmiany te nie dotyczą wyłącznie osób dojrzałych, zmarszczki na szyi i drugi podbródek mogą się pojawiać także u ludzi bardzo młodych. Wszystko to wynika z nadmiernej pracy wyjątkowo cienkich mięśni podskórnych szyi, które „dociążane” są dodatkowo przez ściskającą je pochyloną głowę. Tech-neck sprawia, że skóra wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości.

Drugim podstawowym objawem tech-necku są bóle karku i bóle głowy, które mogą pojawiać się w wyniku nienaturalnej pozycji przyjmowanej przez odcinek szyjny kręgosłupa. Z czasem mogą dołączyć do nich bóle innych odcinków kręgosłupa, związane z przeciążeniami prowokowanymi przez niezdrową pozycję miłośników nowych technologii.

Jak przeciwdziałać tech-neckowi?

Tech-neck to zjawisko, któremu można zapobiec. Wymaga to jednak świadomej zmiany przyzwyczajeń. Chodzi przede wszystkim o sposób korzystania ze smartfonów, bo to właśnie te urządzenia odpowiadają za złe nawyki związane z pochylaniem głowy.

W czasie korzystania ze smartfonu, zamiast nachylać się w kierunku ekranu, należy podnieść urządzenie na wysokość linii wzroku. W ten sposób nie będzie konieczności nienaturalnego pochylania szyi, a efekt tech-neck się nie pojawi.

Równie istotne jest odpowiednie ustawienie komputera, gdyż przy tym sprzęcie wiele osób spędza zawodowo minimum 8 godzin dziennie. Należy zadbać nie tylko o właściwą wysokość biurka, odpowiednio dopasowane krzesło, lecz także o ustawienie samego komputera. Istnieją nawet specjalne podstawki, które pozwalają na umieszczenie sprzętu idealnie na linii wzroku.

Ważne są również ćwiczenia.

Idealne są ćwiczenia przeciwne do pozycji, w której najwięcej przebywamy. Są to ćwiczenia wyprostne i ćwiczenia mobilizujące do skrętów. W ten sposób uruchomimy kręgosłup, który się odżywia poprzez ruch i zmianę ciśnień.

- powiedział Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta.

Zadbaj o skórę szyi i przeciwdziałaj efektowi tech-neck

Tech-neck to zjawisko, które w dużej mierze ma estetyczne konsekwencje. Aby zapobiegać utracie jędrności przez skórę szyi oraz powstawaniu poprzecznych zmarszczek, warto stosować odpowiednie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tej części ciała. Szczególnie dobrze sprawdzają się produkty bogate w kwas hialuronowy, który głęboko nawilża skórę, zapobiegając nie tylko jej suchości, lecz także przeciwdziałając wiotczeniu i pojawianiu się zmarszczek. Kosmetyki powinny również zawierać peptydy i retinol, czyli składniki pobudzające produkcję kolagenu. Produkty zawierające je w swoim składzie poprawiają teksturę skóry i wygładzają ją.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!