Podczas przedświątecznych zakupów i porządków, kiedy dużo się schylamy i dźwigamy nasz kręgosłup jest szczególnie narażony na przeciążenia. Czy da się ich uniknąć? A co zrobić, gdy kręgosłup zaczyna już boleć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ortopeda Adrian Rymarczyk.
Dźwiganie ciężkich toreb, sprzątanie, długie stanie przy kuchni, ciągły pośpiech i stres - przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to naprawdę trudny czas dla niejednego kręgosłupa. Warto więc znać zasady, dzięki którym nie przeciążymy za bardzo naszych pleców, a nawet jeśli już do tego dojdzie będziemy wiedzieli, jak zniwelować ból.
Jak uniknąć przeciążenia kręgosłupa?
Wybierając się na zakupy, zakładamy wygodne buty na niskich obcasach. Przez wysoki obcas ciężar całego ciała przesuwa się do przodu, co pogłębia naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym prowadzące do jego nadwyrężenia.
Zamiast torebki na ramię, która zazwyczaj spada przy niemal każdym schylaniu postawmy na plecak. Zakupy nosimy w obydwu rękach; siatki powinny mieć podobną wagę.
Niewłaściwy sposób podnoszenia pakunków, także przyczynia się do pogorszenia stanu naszego kręgosłupa. Warto więc pamiętać, aby nigdy nie unosić ciężaru na wyprostowanych nogach, ani w pozycji schylonej. Zamiast tego należy rozstawić nogi na szerokość bioder, zgiąć je w kolanach, a plecy zachować wyprostowane. Pakunek podnosimy obiema rękami, prostując jednocześnie biodra, plecy i kolana. Niesiemy go przed sobą, blisko tułowia, z lekko odchylonymi plecami.
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
Kiedy odczuwamy ból kręgosłupa na skutek przeciążenia, warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Jednym z mniej skomplikowanych jest zwis na drążku. Polega on na uchwycie drążka dłońmi i rozluźnieniu pleców. Dzięki temu ćwiczeniu siła grawitacji odsuwa powierzchnie kręgów od siebie. Innym ćwiczeniem dobrym na kręgosłup jest kręcenie biodrami. Przy tym ćwiczeniu nie pochylamy się ani do przodu, ani na boki.
Zobacz także: Trening na silny i muskularny korpus
Ulgę przyniesie też kilkuminutowy gorący prysznic, podczas którego strumień wody kierujemy bezpośrednio na bolące miejsce oraz masowanie przyrządami do domowego masażu.
Są jednak przypadki, w których nie wystarczy domowa kuracja. Do jak najszybszej wizyty u specjalisty powinien nas skłonić: ból, który jest tak silny, że nie możemy się podnieść, oraz promieniujący aż do stopy.
Zobacz także: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN