Krav maga nie jest sztuką walki – to izraelski system walki, który charakteryzuje się maksymalną skutecznością i brutalnością. Chwyty krav magi wywodzą się z wielu technik walki i zostały zmienione na potrzeby zwiększenia jej efektywności. Na czym polega krav maga – cywilna i zaawansowana, militarna?
Zobacz też: Happy Capoeira w DDTVN. Na czym polega capoeira? Podstawowy trening sztuki walki >>>
Skuteczność krav magi udowadnia to, że jest to system wykorzystywany przez większość służb specjalnych świata. Choć cywilna krav maga jest poniekąd zubożoną wersją krav magi militarnej i służy do samoobrony, nie ataku, to i tak jej trenowanie może być niesamowitym przeżyciem.
Co to jest krav maga? Charakterystyka i historia
Krav maga to coraz popularniejszy na świecie system walki, który wywodzi się z Izraela. Co ważne, w przeciwieństwie do sztuk walki, nie opiera się praktycznie na żadnych założeniach filozoficzno-psychologicznych. Zamiast tego bazuje na efektywnej samoobronie, charakteryzującej się bezpośredniością, szybkością reakcji i brutalnością. Z tego powodu krav maga nie jest uznawana za sztukę walki, lecz system służący do samoobrony (krav maga cywilna) lub walki (zaawansowana krav maga militarna).
Zobacz też: Sztuki walki dla dzieci – co wybrać i kiedy zacząć? >>>
Krav maga (w jęz. hebr.: „walka w bliskim kontakcie”, „walka bezpośrednia”) powstała dla Sił Obronnych Izraela. Za twórcę systemu uznaje się Czechosłowaka, z pochodzenia Żyda, Imiego Lichtenfelda – mistrza w zapasach, boksie, gimnastyka i znawcy jiu-jitsu. W latach 30. XX wieku stanął on na czele Żydów zagrożonych narastającą agresją ze strony bojówek faszystowskich. Historyczny rodowód krav magi jest jednak zróżnicowany. Wpływ na powstanie systemu walki miała także organizacja Hagana, utworzona w 1919 roku, która walczyła o niepodległość Izraela. Po powstaniu państwa Izraela w 1948 roku, krav maga została oficjalnie zaadaptowana do programów szkoleń służb bezpieczeństwa i wojska tego państwa.
Zobacz też: "Sztuki walki" Ani Lewandowskiej w Domu Samotnej Matki. "Przetrwały dzięki dzieciom" >>>
Jednocześnie od lat, głównie w formie cywilnej, system ten cieszy się coraz większa popularnością. Również w Polsce krav maga zdobyła już wielu sympatyków, o czym świadczy mnogość klubów organizujących treningi, zawody i obozy krav magi dla początkujących .
Podstawy i założenia krav magi
Składająca się z wielu technik i chwytów krav maga, kładzie nacisk nie na efektowność, lecz efektywność. Na treningach adepci wypracowują pamięć mięśniową, pozwalającą na bezwarunkowy odruch obronny w danej sytuacji (np. w momencie złapania za koszulkę, duszenia lub uchwytu za rękę). Poszczególne techniki krav magi czerpią z takich sztuk walki, jak np.boks, jiu-jitsu, muay thai czy zapasy.
Istnieją cztery założenia ideowe krav magi , dotyczące sposobu działania w sytuacji zagrożenia. Chociaż nawet dla początkujących krav maga może wydawać się systemem bardzo brutalnym, podstawowym i pierwszym założeniem jest unikanie zagrożenia. Druga zasada mówi o konieczności oddalenia się z miejsca lub sytuacji niebezpiecznej, jeżeli już osoba się w niej znalazła. Dopiero trzecia, przedostatnia zasada krav magi mówi o walce – nawołuje do wykorzystywania wszelkich możliwych przedmiotów z otoczenia, które mogą pomóc w obronie. Zasada czwarta konkluduje, iż w momencie, gdy nie ma takich przedmiotów, należy „walczyć w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń”.
Głównym celem krav magi jest pozbawienie napastnika możliwości ataku. W aspekcie samoobrony krav maga cywilna kładzie nacisk na rozbrojenie przeciwnika i chwilowe obezwładnienie go (np. poprzez ogłuszenie), a następnie ucieczkę bądź wezwanie pomocy. Głównym celem krav magi militarnej jest jak najszybsze zabicie przeciwnika.
Zobacz też: Ewa Pajor. Polska piłkarka nożna, o której mówią "Messi w spódnicy" >>>
Krav maga – stopnie i poziomy
Jak każdy system walki, krav maga posiada stopnie , które pozwalają na identyfikację poziomu wiedzy i umiejętności adeptów. W krav madze występują:
- stopnie uczniowskie – pięcioetapowy stopień początkujący (P1–P5) i pięcioetapowy stopień zaawansowany (G1–G5),
- stopnie mistrzowskie – pięcioetapowy stopień ekspercki (E1–E5) i trzyetapowy mistrzowski (M1–M3).
Oprócz stopni, w krav madze spotkamy także system pasów (zaczerpnięty z judo). Można zdobyć siedem pasów – biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy i czarny.
Czy warto uprawiać krav magę i komu można ją polecić?
Trenowanie krav magi może być świetnym pomysłem dla osób, które z jednej strony chcą zwiększyć swoje umiejętności samoobrony, z drugiej zaś – podjąć się bardzo wymagającego, regularnego wysiłku fizycznego.
Niektóre kluby organizują szkolenia krav magi dla dzieci , popularna jest także krav maga dla kobiet. Zwłaszcza w pierwszym wypadku należy podchodzić do tematu z pewną ostrożnością – krav maga nie jest „zwykłą” sztuką samoobrony , a jej trenowanie może trwać lata, aby dopiero było efektywne.
Przygotowując się do pierwszych treningów, warto więcej pobiegać, wzmocnić kondycję i… dokonać pierwszych zakupów. Zwłaszcza dla mężczyzn konieczne będzie kupno ochraniaczy – krav maga w wielu chwytach skierowana jest na obszar genitaliów ze względu na dużą skuteczność takich ataków . Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie buty do krav magi, spodnie oraz rękawice.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN