Sztuki walki dla dzieci – co wybrać i kiedy zacząć?

Sztuki walki dla dzieci to tylko jedna z propozycji ćwiczeń fizycznych dla większych i mniejszych. Propozycja jednak bardzo cenna, także dla tych najmłodszych, dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze sportem. Dlaczego? Sztuki walki dla dzieci to bowiem nie tylko szansa na rozwój fizyczny, gibkie i sprawne ciało, lecz także droga do kształtowania szlachetnego charakteru. Z kamerą DDTVN spotkaliśmy się z Wiktorem Tajdusiem, młodym mistrz Europy w karate kyokushin, a w studiu o tym, jak treningi sztuk walki wpływają na dzieci rozmawialiśmy z trenerką judo - Małgorzata Skierczyńską.

Jakie sztuki walki dla dzieci są najlepsze? Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W dużej mierze wybór zależy od charakteru dziecka, jego predyspozycji i tego, czy dana sztuka go w ogóle zainteresuje. Pamiętaj o tym szczególnie na początku, w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jeśli po trzecich zajęciach dziecko nadal nie wykazuje zainteresowania zajęciami, to go do nich nie zmuszaj. Inaczej ryzykujesz, że maluch będzie wykonywał ćwiczenia z przymusu, bez tej zdrowej energii, która dla rozwoju w każdym sporcie jest po prostu niezbędna.

Małgorzata Skierczyńska: Już dzieci w wieku czterech lat mogą zacząć trenować judo. Zaczynamy od podstaw, od ćwiczeń gimnastycznych. (...) Oprócz takich typowo fizycznych plusów jest jeszcze strefa mentalna i psychologiczna. Uczymy wzajemnego szacunku do siebie. Po przegranej walce, nawet jak jesteśmy źli, to kłaniamy się, uczymy się pokory i samodyscypliny.

Zobacz też: Dla syna stworzył "Złomka". Zobaczcie jak wygląda auto z bajki >>>

Sztuki walki dla dzieci – skąd ta popularność?

Sztuki walki dla dzieci w ostatnich latach zyskały ogromną popularność . Praktycznie każda szkoła oferuje przynajmniej jedne zajęcia dodatkowe z karate, aikido czy judo. Czasami oferta jest dużo szersza. Jak grzyby po deszczu wyrastają również nowe szkoły sztuk walki dla dzieci.

Wydaje się, że popularność sztuk walk dla dzieci wynika przede wszystkim z ideologii, filozofii związanej z tymi sportami. Nie ważne, jakie sztuki walki dla dzieci wybierzesz, możesz być pewien, że pójdą za nimi nauka wytrwałości, odpowiedzialności, stawania się lepszym człowiekiem. Czyli wszystkie te wartości, które coraz częściej we współczesnym świecie gubią się gdzieś po drodze.

Zobacz też: Jesienna chandra - czym się objawia i jak z nią walczyć? >>>

Sztuki walki dla dzieci kształtują ich charakter poprzez:

  • naukę szacunku do nauczyciela,
  • budowanie wiary w moc samodoskonalenia,
  • zachęcanie do przełamywania własnych barier,
  • promocję stopniowego rozwoju swojej fizyczności i cech charakteru,
  • pracę nad wytrzymałością (nie tylko fizyczną),
  • zwracanie uwagi na kulturę i higienę osobistą, szacunek do rzeczy.

Koncentracja, dyscyplina i porządek – to tego uczą sztuki walki dla dzieci.

Jakie sztuki walki dla dzieci wybrać?

Sztuki walki dla dzieci to przede wszystkim :

  • judo,
  • karate,
  • aikido,
  • jiu-jitsu,
  • taekwon-do.

Judo to jedna z najchętniej polecanych dzieciom sztuk walki . To jedna (obok jiu-jitsu) z tzw. walk chwytanych , czyli takich, które nie bazują na ciosach czy kopnięciach, a na chwytach, dźwigniach, rzutach. Rozwijają one sprawność ruchową, siłę oraz ogólną wydolność organizmu. Przygotowanie do prawdziwej nauki judo obejmuje zajęcia ogólnorozwojowe, podstawowe chwyty judo oraz sporo akrobatyki. Wszystko w formie gier i zabaw, z jednoczesnym naciskiem na poszanowanie ich reguł. Bezpieczeństwo przy upadku zapewniają specjalne maty do judo, często uzupełnione amortyzującymi podkładami i miękkimi materacami. Nauka padania jest jedną z pierwszych technik, którą muszą opanować młodzi adepci.

Zobacz też: Xavier Rzeszut - 12 letni mistrz kickboxingu. Jak zacząć przygodę z tym sportem? >>>

Karate to sztuka opanowania . Młody karateka na początku swojego szkolenia staje twarzą w twarz ze swoim przeciwnikiem. Ten na niego jak najmocniej pokrzykuje, a on trenuje opanowanie. Po tygodniach nerwowych i spiętych reakcji na każdy krzyk, karatecy się przełamują i przechodzą do kolejnego etapu szkolenia. Podstawowym ruchem jest oczywiście uderzenie w kierunku twarzy partnera. Natomiast na początku do „wibrującej dłoni” naszym podopiecznym będzie z pewnością daleko.

Jakie sztuki walki dla dzieci, dla jakich kompetencji?

Sztuki walki dla dzieci dzielą się przede wszystkim na chwytane i uderzane . Przywołane powyżej judo i karate dobrze obrazują ten podział. Pamiętając, że na początku treningu każdej z tych sztuk walk dla dzieci ćwiczenia mają głównie charakter rozwojowy, wyboru sportu walki możemy dokonać w oparciu o kompetencje, które rozwija.

Judo oraz inne sztuki chwytane , czyli aikido oraz jiu-jitsu rozwijają przede wszystkim:

  • ogólną sprawność ruchową,
  • siłę,
  • wydolność organizmu,
  • szybkość i czas reakcji,
  • koordynację ruchową.

Karate oraz inne sztuki uderzane , czyli taekwon-do oraz vo quyen rozwijają:

  • koordynację ruchową poprzez zharmonizowanie pracy obu półkul mózgowych,
  • szybkość i czas reakcji,
  • gibkość ruchów,
  • oraz wytrzymałość całego organizmu.

Bezpieczeństwo podczas sztuk walki dla dzieci

Sztuki walki dla dzieci to przede wszystkim nauka samoobrony i samodoskonalenia , pamiętać jednak należy, że bezpieczeństwo przy uprawianiu tych sportów jest równie ważne. Warto więc wybierać sprawdzone szkoły i doświadczonych trenerów, którzy naszym pociechom zapewnią należytą opiekę.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości