Happy Capoeira w DDTVN
Zobacz też: Sztuki walki dla dzieci – co wybrać i kiedy zacząć? >>>
Jest takie Stowarzyszenie, które nazywa się BARDZIEJ KOCHANI. Jego członkowie to rodziny i opiekunowie osób z zespołem Downa. Stowarzyszenie to, oprócz wielu różnych działań, prowadzi również cotygodniowe zajęcia ruchowo - rekreacyjno - sportowe dla dzieci i młodzieży z Zespołem Downa. Od pewnego czasu do prowadzących te zajęcia dołączył trenujący capoeirę Marcin Oraszek. Aby urozmaicić zajęcia zaczął w nie wplatać elementy tej sztuki walki. W ten sposób powstała grupa Happy Capoeira, którą gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN.
Historia capoeiry
Capoeira to zarówno sztuka walki, jak i taniec. Wywodzi się z Brazylii, gdzie w XVIII wieku stworzona została przez tamtejszych niewolników. Nawiązuje ona przede wszystkim do tradycji rytualnych tańców plemion afrykańskich. Jest ona dużo delikatniejsza niż inne sztuki walki, takie jak karate, kickboxing czy jiu-jitsu. Przyjmuje bardzo artystyczną formę, a momentami przypomina raczej pokaz akrobatyczny niżeli walkę między dwoma zawodnikami. Każdy pokaz i trening capoeiry opiera się na sprecyzowanych zasadach, a całości towarzyszy bardzo skoczna, rytmiczna muzyka.
Zobacz też: Czy trampoliny są bezpieczne dla dzieci i dorosłych? >>>
Podstawy capoeiry
Choć capoeira opiera się na wykonywanych w dynamiczny sposób kopnięciach, przez liczne elementy akrobatyczne, przypomina ona prawdziwe artystyczne show. Nieodłącznym elementem jej pokazów jest tzw. roda (czyt. hoda, pol. krąg) – rytuał polegający na zebraniu się w kole lub półkręgu wszystkich walczących, zwanych po portugalsku capoeiristas. Wojownikom towarzyszy również specjalna orkiestra, zwana baterią, przygrywająca na specyficznych instrumentach do capoeiry – berimbau. Są to instrumenty smyczkowe, składające się z pudła rezonansowego i długiego kija, na którym pociągnięta została struna. Piosenki do capoeiry są bardzo rytmiczne i stanowią połączenie muzyki latynoskiej z afrykańską. Do walki dochodzi zazwyczaj między dwoma lub trzema walczącymi, którzy wykonują poszczególne ruchy w bardzo skoczny sposób. Nie ma tu miejsca na prawdziwe uderzenia czy lejącą się krew – jak chociażby w przypadku boksu. Wojownicy capoeiry zdają się bardziej harmonijnie ze sobą tańczyć, a nie walczyć.
Zobacz też: W DDTVN dwóch mistrzów kierownicy, z których jeden nie ma prawa jazdy >>>
Nauka capoeiry – jak zacząć?
Capoeira to sport dla każdego. Jej podstawy nie wymagają dużej kondycji fizycznej czy talentu tanecznego. Co więcej stanowi także świetną zabawę. Z tego też powodu capoeira to świetny wybór również dla dzieci. Ćwiczyć ją można praktycznie wszędzie. Wystarczy mieć odtwarzacz muzyki i nieco więcej przestrzeni. Choć nauka capoeiry w domu jest jak najbardziej możliwa, lepiej zapisać się na zorganizowane zajęcia, prowadzone pod okiem doświadczonego trenera. W Polsce capoeira nie należy do najpopularniejszych sztuk walki, ale wciąż powstaje coraz więcej szkół promujących jej trenowanie. Początkowo do treningów wystarczą wygodne spodnie i pozytywne nastawienie, by następnie wdrażać się w kolejne jej etapy i zdobywać – odpowiednie do umiejętności – pasy.
Zobacz też: Surfing w Europie? Tylko w Peniche! Jak zacząć surfować? Poradnik dla początkujących >>>
Stopnie w capoeirze
Podobnie jak w innych sztukach walki, w capoeirze praktykowany jest system gradacji. Różnokolorowe sznury (tzw. cordas), zakładane niczym pasy do spodni, świadczą o poziomie zaawansowania i umiejętnościach adepta capoeiry. Sposób stopniowania zależy od uprawianego jej rodzaju oraz szkoły trenującej. Najczęściej jednak osoby początkujące dostają sznur biały, średniozaawansowane żółty i pomarańczowy, a najbardziej doświadczone zielony lub niebieski. Inne kolory sznurów przyznaje się również wykwalifikowanym trenerom, którzy posługują się innym systemem stopniowania niż osoby trenowane. Każdy kolor, oprócz poziomu wytrenowania, symbolizuje także inny żywioł lub element natury, np. niebieski – niebo, a żółty – złoto.
Dlaczego warto uprawiać capoeirę?
Capoeira to nie tylko sztuka walki czy aktywność fizyczna. Oprócz poprawy kondycji i wielu plusów dla zdrowia niesie ze sobą wiele innych korzyści. Trenujące ją osoby często uważają bowiem, że uprawianie capoeiry to przyjemność nie tylko dla ciała, ale i ducha. Pomaga ona w walce ze stresem i pozwala na zapomnienie o codziennych problemach. Trening capoeiry jest także idealnym sposobem na poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz zaznajomienia się z ciekawą kulturą Brazylii i plemion afrykańskich. W Polsce organizowane są specjalne zjazdy zrzeszające zawodników z całego kraju, na których adepci mogą zaprezentować swoje umiejętności oraz zintegrować się z innymi zawodnikami. Czy warto więc uprawiać capoeirę? Zdecydowanie tak.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN