Nagłe skoki ciśnienia – jakie są ich przyczyny?

Kiedy skoki ciśnienia są groźnie dla zdrowia człowieka? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Gryglas, kardiolog, internista.

Ciśnienie tętnicze nieustannie zmienia swoją wartość w zależności od naszych emocji czy ruchów. Duża zmienność może jednak zwiastować kłopoty zdrowotne. Kiedy zaś wartość ciśnienia dochodzi lub przekracza 140 mm słupka rtęci, lepiej udać się do lekarza. Poznaj najważniejsze fakty o skokach ciśnienia tętniczego.

Skoki ciśnienia – groźne czy nie?

Przeciętne ciśnienia u człowieka powinno wynosić około 140/90. Jeśli skokom ciśnienia towarzyszą bóle głowy, mroczki czy duszności, jest to pierwszy symptom, który daje nam znać, że należy udać się do specjalisty.

Bardzo wielu pacjentów przychodzi ze skokami ciśnienia. Wielu to nie zagraża. Ciężkie nadciśnienia rozpoznajemy od wartości 180/110.

- powiedział gość programu.

Przyczyny wysokiego ciśnienia

Najczęstszą przyczyną wahań i wysokiego ciśnienia tętniczego jest świadome lub podświadome uczucie stresu. Jak tłumaczył Piotr Gryglas, często takie skoki są na tle nerwicowym, dokładnie to nerwica lękowa, kiedyś nazywana wegetatywną. Niby nic się nie dzieje, nagle pojawia się napięcie i skok ciśnienia, jest to podświadoma reakcja.

Jak wyleczyć „skaczące ciśnienie”?

U 30% pacjentów, którzy zgłaszają się z problemem skaczącego ciśnienia, wystarczy podać leki wyciszające.

Należy podać lek antydepresyjny, który będzie leczył podświadomą nerwicę lub zespół depresyjny i wtedy ciśnienie ulega normalizacji.

- dodał Piotr Gryglas.

Wyciszenie zarówno farmakologiczne, jak i behawioralne tj. joga, sport powoduje zmniejszenie zwyżki ciśnienia.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości