Wśród pasjonatów jeździectwa istnieje żartobliwe powiedzenie mówiące, że jest jedna rzecz ważniejsza od konia czy jeźdźca i jest nią siodło. Źle dobrane może bowiem zaszkodzić zarówno zwierzęciu, jak i człowiekowi. Jeżeli planujesz rozpocząć treningi skoków na koniu przez przeszkody, wybierz odpowiednio wyprofilowane siodło skokowe. Sprawdź, jak to zrobić i czym charakteryzuje się siodło przeznaczone do skakania.
Siodło westernowe to rodzaj siedziska na konia, którego piękne zdobienia budzą powszechny zachwyt, a lekka konstrukcja sprawia, że to jedno z najwygodniejszych dostępnych na rynku siodeł. Dowiedz się, jak wygląda budowa siodła westernowego i kiedy wybrać je zamiast siodła klasycznego.
Strzemiona do jazdy konnej to bardzo ważne akcesoria jeździeckie. Pozwalają utrzymać równowagę, poprzez swobodną kontrolę nad koniem zapewniają komfort jazdy, ale również są gwarancją bezpieczeństwa. Ich wybór zależy od stylu jazdy i stopnia zaawansowania jeźdźca. Jakie są rodzaje strzemion i które z nich wybrać?
Marzysz o galopie przez lasy lub udziale w zawodach skoków przez przeszkody? Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z jeździectwem jest dobrze skompletowany strój do jazdy konnej. Dowiedz się, z jakich elementów powinien się składać.
Każdy, kto jeździ konno, wie, jak ważną rolę w jeździectwie odgrywa sprawne komunikowanie się człowieka ze zwierzęciem. Niestety wiąże się to nierzadko z delikatnym uderzaniem konia, a nawet jego karceniem. Aby wysyłać naszemu koniowi odpowiednie sygnały, niezbędna nam będzie szpicruta. Czym jest i do czego dokładnie się jej używa?
Każdy hodowca zwierząt kopytnych wie, jak ważnym elementem ich pielęgnacji jest dbanie o kopyta. Zaniechanie tego procesu może skutkować poważnymi schorzeniami, zwłaszcza w przypadku koni. Jednym z podstawowych narzędzi do nadawaniu kopytom odpowiedniego kształtu jest tarnik. Dowiedz się, jak go używać i dlaczego odgrywa ważną rolę w pielęgnacji kopyt.
Wędzidło to system, który pełni dwojaką funkcję podczas jazdy konnej. Z jednej strony pozwala przejąć kontrolę nad koniem, z drugiej tworzy linię porozumienia między jeźdźcem a zwierzęciem. Jakie są rodzaje wędzideł? Jak wybrać odpowiednie i najlepsze jednocześnie?
Uzda to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dla konia. Służy ona do kontaktu między człowiekiem a zwierzęciem. Aby spełniała swoją funkcję, uzda konia musi być odpowiednio dobrana do jego wieku. Dowiedz się, czym się charakteryzuje oraz jak wygląda jej budowa.
Stajnia jest domem koni, w którym spędzają sporo czasu, dlatego powinna spełniać ich podstawowe wymagania. Kompleksowe wyposażenie stajni i boksów dla koni to również ogromne ułatwienie dla samego właściciela. Trzymanie pod ręką niezbędnika do pielęgnacji i hodowli koni ułatwi codzienne rytuały związane z czyszczeniem i karmieniem.
Wypinacze dla konia to pomocnicze wodze zamocowane do lonży, które mają za zadanie wytrenowanie prawidłowej postawy konia, reakcji i współpracy z jeźdźcem. Nieumiejętnie prowadzone, zniechęcają konia do współpracy. Zwykle stosuje się pojedyncze wypinacze.
Ta fraza często pada z ust polityków, dziennikarzy i publicystów. Ale nie tylko. Status quo obecne jest też w artykułach z wielu dziedzin - najczęściej historii, psychologii, socjologii, politologii, a także prawa. Co to tak naprawdę oznacza?
Żałoba to wyraz bólu i cierpienia po bliskich osobach, które odeszły. Powinna zostać przepracowana, tak jak każdy kryzys życiowy. Śmierć brata może wywoływać bardzo skrajne emocje. Wedle tradycji żałoba po bracie powinna trwać w sensie formalnym około sześciu miesięcy.
Strata bliskiej osoby to zjawisko bardzo powszechne i trudne ze względu na aspekty emocjonalne i psychologiczne. Szczególną sytuacją jest śmierć męża, zwłaszcza gdy dotyka młode kobiety.
Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie szczególnie w przypadku utraty matki. Bez względu na wiek dziecka po śmierci rodzica zawsze pojawiają się takie uczucia jak żal, smutek, czy rozgoryczenie lub złość. W przypadku śmierci członkowie rodziny zwykle koncentrują się na własnych uczuciach, często zapominając, że dzieci i młodzież ciężko przechodzą żałobę.
Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym procesem, który uznawany jest za jeden z głównych kryzysów życiowych. Rozwój każdego człowieka, a także cykl życia rodziny nieodłącznie wiąże się ze śmiercią oraz z żałobą, dlatego tak ważne jest zrozumienie i przepracowanie utraconej osoby.
Kłopoty z zębami Marii Ziółkowskiej zaczęły się, gdy była w pierwszej ciążej. Średnio co miesiąc z powodu stanów zapalnych puchły jej dziąsła. Dentystka ściągała jej ropę przez wywiercone w zębach dziury. Niestety po jakimś czasie plombowane zęby zaczęły się łamać. I tak kobieta dorobiła się protezy, która bardzo utrudniała jej życie. O pomoc zwróciła się do specjalistów z Malo Clinic. Jakie zabiegi wykonali Marii, aby przywrócić jej piękny uśmiech? Marię i Annę Grabowską, stomatolog z Malo Clinic Warsaw gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Zosia Dzięcioł wywalczyła złoto na Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa w fińskim Tampere. Dziewczynka startowała w biegu na 800 m. Podczas zawodów pobiła również rekord Europy. Skąd wzięła się u niej pasja do sportu? Zosię i jej rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Czternastoletni Paweł na co dzień gra w drużynie z Ropczyc, a jego rówieśniczka Ola strzela bramki na warszawskich boiskach. W ramach organizowanego konkursu nagrali krótkie filmiki prezentujące tzw. cieszynkę, czyli spontaniczną radość po zdobyciu bramki. Nagrodą okazał się wyjazd do Monachium, miasta Roberta Lewandowskiego i wielkiego klubu piłkarskiego Bayernu. Czego nauczyli się polscy nastolatkowie podczas obozu? Paweł i Ola mieli okazję wejść na Allianz Arena - stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa Bayern Monachium, a także reprezentacja Niemiec.
Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" to największy turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, w którym do tej pory wzięło udział ponad 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zakończenie turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Tylko do 30 września można zgłaszać drużyny do jubileuszowej 20. edycji turnieju rozgrywanej w roku szkolnym 2019/2020.
Reprezentacja Polski koszykarzy, pod wodzą trenera Mike'a Taylora pojechała na mistrzostwa świata, które odbywają się w Chinach. Dla naszych zawodników jest to powrót do elity po 52 latach nieobecności. Jakie nastroje panowały przed wyjazdem?
Naukowcy uważają, że narzekanie pozbawia neuronów kilka istotnych obszarów mózgu - są to zmiany nieodwracalne. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że narzekanie niszczy mózg. O narzekaniu w studiu Dzień dobry Wakacje porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Miłoszem Brzezińskim, trenerem biznesu oraz Pawłem „Bibą” Binkiewiczem.
Szymon Klimza jest sportowcem. Aktywność towarzyszyła mu od zawsze. W 2013 roku uległ wypadkowi na nartach. W czasie wykonywania rewolucji wylądował na plecach i połamał kręgosłup. Jego życia z dnia na dzień zmieniło się o 180 stopni.
Co to jest atopia? Jak się objawia? Czy dziedziczy się ją po rodzicach? Jak leczy się atopię? Jaki czynnik powoduje, że atopia wraca u dorosłego? O tym dermatolog Lidia Ruszkowska i alergolog Piotr Dąbrowiecki.
Katarzyna Lachman odnosi sukcesy we florecie, szesnastoletnia siostra Antosia idzie w jej ślady, ale sportowców w rodzinie Lachmanów spod Poznania jest znacznie więcej. To wręcz cała drużyna. O swojej pasji do sportu Lachmanowie opowiedzieli w Dzień Dobry Wakacje.
Moda na elektryczne hulajnogi trwa. Jedni lubią na nich jeździć, ponieważ dzięki temu mogą wrócić do czasów młodości, a inni uważają je za idealny alternatywny środek transportu w mieście. Niestety, jak pokazują ostatnie zdarzenia, bywa on także niebezpieczny - zarówno dla jadącego na hulajnodze, jak i pieszych. O bezpieczną jazdę na hulajnodze Macieja Głoda, byłego mistrza Polski w jeździe na hulajnodze zapytał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Ma on wpływ na nasz układ trawienny i poziom energii w ciągu całego dnia. Czego nie jeść zaraz po przebudzeniu, na pusty żołądek, w studiu Dzień Dobry Wakacje porozmawialiśmy z dietetyczką Anną Radowicką.
Są urodziwe, ambitne, mają piękne ciała, a w sporcie osiągnęły już bardzo dużo. Nic jednak za darmo, ponieważ często kosztem najbliższych. O tym, jak kobiety odnajdują się w profesjonalnym uprawianiu sportu rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z siatkarką Katarzyną Skowrońską-Dolatą i lekkoatletką Moniką Pyrek.
Olejek lawendowy to olejek eteryczny. Wycisza, uspokaja, ułatwia zasypianie, ale też pielęgnuje i leczy. Sprawdź, jakie bogactwo w sobie skrywa i jakie ma właściwości
W Dzień Dobry Wakacje Sebastian Kulis, autor internetowego zielnika zabierał nas w świat roślin mających cudowną moc, które możemy zerwać nawet w mieście.
Z Anią Szubert spotkaliśmy się kilka miesięcy temu. Wtedy była pacjentką Centrum Onkologii w Warszawie, ponieważ chorowała na chłoniaka. Do swojej choroby podchodziła niestandardowo, a każdy dzień walki o zdrowie opisywała w mediach społecznościowych. Teraz pojawiła się w Dzień Dobry TVN, by przekazać nam kolejną wiadomość na temat swojego zdrowia. Zobaczcie, czy udało jej się wyjść z choroby.