Żelazo to składnik mineralny, którego wkład w pracę organizmu jest niezastąpiony. Decyduje o prawidłowej budowie hemoglobiny, która jako białko transportuje tlen we krwi. Łatwo się domyślić, że brak żelaza w diecie wywołałby opłakane skutki, dlatego wiedza na temat źródeł żelaza jest bardzo cenna.
RFT - reaktywne formy tlenu, czyli rodniki, to metabolity wielu procesów zachodzących w organizmie. Negatywnie wpływają na jego kondycję, zwłaszcza jeśli się gromadzą. Skuteczną terapią przeciw nim jest antyoksydacja, czyli dostarczanie sobie przeciwutleniaczy. Są one zawarte m.in. w żywności.
Szeroka gama wyrobów spożywczych dostępnych na półkach sklepowych niekiedy doprowadza nas do rozterek. Zastanawiamy się m.in. nad tym, które produkty to dobre źródła węglowodanów. Warto wiedzieć, jak odróżnić produkty obfite w węglowodany proste od wyrobów bogatych w węglowodany złożone, by odżywiać się zdrowo.
Seks nie służy tylko do prokreacji i powinien być przyjemnością dla obojga partnerów. Ból podczas stosunku utrudnia lub uniemożliwia współżycie i czerpanie satysfakcji z bliskości, ale nie musi oznaczać choroby. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą i poznać przyczynę bólu podbrzusza podczas stosunku, aby skutecznie go eliminować.
Choroba kociego pazura pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych (w tym u kobiet w ciąży). To rodzaj choroby odzwierzęcej, którą najczęściej przenoszą koty. Bezpośrednią jej przyczyną są bakterie Gram-ujemne, które przedostają się do ludzkiego organizmu w wyniku zadrapania. Na czym polega diagnostyka i leczenie choroby kociego pazura?
Konrad Gaca to jeden z najbardziej znanych opinii publicznej specjalistów z zakresu żywienia w Polsce. Dieta Gacy już od wielu lat pomaga zrzucać zbędne kilogramy. Jednak czy model ten faktycznie działa? Czytaj dalej i sprawdź, jakie są zasady i efekty diety Gacy.
Ostatnio coraz bardziej znana dieta ketonowa to model żywienia opierający się na spożyciu dużej ilości tłuszczu. Efektem diety ketonowej może być utrata wagi. Jakie są zasady diety ketonowej?
Krążąca w społeczeństwie opinia jest taka, że tłuszcz powoduje nadwagę, otyłość, miażdżycę. Jednak z dietetycznego punktu widzenia tłuszcz to przyjaciel człowieka decydujący o przemianach metabolicznych, wchłanianiu witamin, syntetyzowaniu hormonów oraz wielu innych funkcjach. O tłuszczu i jego wpływie na tycie mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyk Milena Nosek.
Trójglicerydy powyżej normy stanowią zagrożenie dla zdrowia, gdyż zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawałów serca. Przyczyną podwyższonego poziomu trójglicerydów jest najczęściej niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze nasycone, alkohol, żywność wysoko przetworzoną oraz słodycze.
Prawidłowa praca jelit jest nieodłącznym warunkiem zdrowego organizmu. Jelita odpowiadają za swoistą odporność organizmu, decydują o trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Błonnik to doskonały przykład substancji, która wspomaga ich pracę.
Prawidłowa pielęgnacja nie zawsze wystarcza, by cieszyć się długimi włosami i zadbanymi paznokciami. Oprócz używania dobrze dobranych kosmetyków warto wprowadzić do codziennej diety witaminy na włosy i paznokcie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dobre witaminy na włosy pomogą zadbać o ich zdrowie, gładkość oraz gęstość. Sprawdź, jaką suplementację najlepiej stosować i dlaczego.
Węglowodany to jedna z grup składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, co to są węglowodany złożone, czym różnią się od węglowodanów prostych oraz w czym są węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym i co to oznacza.
Usuwanie wody z organizmu to temat na czasie, ponieważ dbanie o szczupłą sylwetkę w dużej mierze opiera się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w organizmie. Dlatego zrzucanie kilogramów zawsze rozpoczyna się od pozbycia się części wody z ciała. Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej, pomimo wpływu na wygląd sylwetki, decydują również o wszystkich procesach fizjologicznych.
Kwasy tłuszczowe nasycone spożywane w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Przyczyniają się do otyłości i chorób naczyń krwionośnych. Jednak są niezbędne do prawidłowego działania organizmu. W czym są tłuszcze nasycone?
Wytrysk, który następuje zdecydowanie szybciej, niż mężczyzna by chciał, jest frustrującą i wstydliwą dolegliwością, która skutecznie obniża poziom zadowolenia z życia seksualnego. Przedwczesny wytrysk dotyczy zwłaszcza młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają aktywność seksualną. Istnieją proste sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny.
Zmiany skórne na penisie budzą niepokój, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, ból, gorączka. Jedną z nich może być opryszczka na penisie. To często występująca choroba weneryczna, wymagająca natychmiastowego leczenia. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy opryszczki na prąciu, aby szybko i skutecznie jej przeciwdziałać.
Problemy z potencją i erekcją są wstydliwym problemem, który rodzi frustrację i uniemożliwia czerpanie satysfakcji z seksu. Panuje przekonanie, że zjawisko to dotyka tylko mężczyzn w dojrzałym wieku. Niestety, problemy z utrzymaniem erekcji coraz częściej pojawiają się u młodych mężczyzn już po 30 roku życia. Poznanie przyczyn zaburzeń potencji i erekcji umożliwi ich wyeliminowanie i podniesienie jakości życia seksualnego.
Każda kobieta wygląda inaczej, również “tam na dole”. Przerost warg sromowych i łechtaczki jest dla kobiet nie tylko problemem estetycznym, ale często wiąże się z kompleksami, brakiem akceptacji siebie, dyskomfortem w życiu codziennym i zaburzeniami w sferze seksualnej. Istnieje kilka przyczyn przerośniętego sromu, ale jest to wada, którą można skutecznie wyleczyć.
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze, zwane inaczej fartuszkiem hotentockim, nie są tylko problemem natury estetycznej. To przypadłość, przez którą kobiety doznają kompleksów i dużego dyskomfortu w życiu codziennym i intymnym. Przyczyn przerośniętych warg sromowych jest kilka, ale istnieją skuteczne metody leczenia za dużych warg sromowych mniejszych.
Coraz większa świadomość znaczenia żywienia pozwala nam na rozwiązywanie trudnych problemów związanych z chorobami immunologicznymi. Bardzo duża ilość składników zawartych w żywieniu może wywołać w ciele szereg dolegliwości.
Pojawienie się różnego rodzaju krostek, zgrubień i guzków na wargach sromowych zawsze wzbudza niepokój. Zmiany mogą powodować ból, obrzęk i świąd lub nie dawać żadnych objawów. Przyczyn ich pojawienia się jest kilka. W celu wykluczenia poważnych chorób należy skonsultować się z lekarzem.
Każda krostka, opryszczka czy pryszcz na penisie budzi niepokój i zdziwienie. Zwłaszcza jeśli dodatkowo towarzyszą im inne objawy, takie jak ból, pieczenie lub świąd. Opryszczka na penisie to powszechnie występująca choroba weneryczna, która jest wysoce zaraźliwa i wymaga leczenia, natomiast pryszcze i krostki na prąciu nie są aż tak poważnym problemem i pojawiają się z tych samych powodów, co na skórze całego ciała. Należy wiedzieć, jak odróżnić pryszcz od opryszczki, aby podjąć odpowiednie leczenie.
Procesy metaboliczne zachodzące w organizmie prowadzą do syntezy złożonych związków lub wręcz przeciwnie. Pierwszy proces określa się mianem anabolizmu, zaś drugi katabolizmu. Katabolizm mięśni to w uproszczeniu rozpad tkanki mięśniowej uwarunkowany zbyt niską podażą składników budulcowych/energetycznych.
Ketoza to w uproszczeniu stan, w którym organizm wprowadzony jest w swego rodzaju “głodówkę”. Nie chodzi tutaj o omijanie posiłków i funkcjonowaniu na samej wodzie. Stan ketozy to model, który opiera się na wykorzystaniu zapasów energetycznych w postaci tłuszczu do zaopatrzenia bilansu kalorycznego organizmu.
Nadmiar magnezu jest najczęściej spowodowany zaburzoną pracą nerek w wyniku choroby o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Występuje również u osób przyjmujących zbyt duże ilości preparatów magnezowych. Skutki nadmiaru magnezu to: arytmia, niedociśnienie, zawroty głowy oraz trudności w oddychaniu.
Nadwaga i otyłość to niebezpieczne problemy cywilizacyjne. Ich główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Coraz większym problemem jest też otyłość u dzieci. Wyjaśniamy, dlaczego otyłość jest niebezpieczna, jak jej zapobiegać i jak leczyć.
Coraz częściej diagnozuje się otyłość i choroby układu krążenia. Nie wszystkie czynniki ryzyka zostały do tej pory zdefiniowane, ale wiadomo, że istotną kwestią jest poziom cholesterolu.
We współczesnym świecie panuje moda na różnego rodzaju diety. Jednak w stosowaniu diet oraz wierze w ich skuteczność i bezpieczeństwo należy być ostrożnym. Jedną z popularnych ostatnio diet jest dobór produktów zgodnie z naszą grupą krwi.
Jak obniżyć cholesterol? Przy pomocy diety oraz wysiłku fizycznego – czasem nie trzeba przyjmować żadnych leków. Nadmiar cholesterolu może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, dlatego cały czas należy trzymać rękę na pulsie.
Sen jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowia i regeneracji umysłu. Zaburzenia snu to różnego rodzaju nieprawidłowości dotyczące czasu jego trwania i jakości. Wpływają negatywnie na organizm i utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego wymagają leczenia.