Czy stan naszych stóp odzwierciedla stan naszego zdrowia? Na pewno nogi i stopy to części ciała, które reagują na nasz zabiegany tryb życia, a także odczuwają choroby trapiące nasze ciało. Stopy obrzęknięte mogą oznaczać z nerkami, tarczycą, czy sercem. Blade i zimne stopy zazwyczaj oznaczają niedoczynność tarczycy lub problemy z krążeniem krwi. Nie można lekceważyć także suchej i swędzącej skóry oraz jakichkolwiek zmian na paznokciach.
W skarpetkach czy bez?
Skóra na stopach jest bardzo delikatna i wrażliwa na otarcia. Rolą skarpetek jest obrona naszych stóp przed tymi problemami. Jednak nieprawdą jest, że noszenie skarpetek gwarantuje szybsze wyzdrowienie.
W czasie przeziębienia warto natomiast moczyć nogi w wodzie z solą. Jest to skuteczny domowy sposób na różne dolegliwości. Znajduje zastosowanie w pomocniczym leczeniu przeziębienia. Zabieg ten ma również działanie przeciwobrzękowe. Takie kąpiele skutecznie hamują rozwój grzybicy i działają dezynfekująco.
>>>Zobacz też: Na przeziębienie i brak odporności - kąpiel stóp
Moczenie nóg w wodzie z solą – jak działa?
Moczenie nóg w soli ma działanie prozdrowotne oraz zapewnia zdrowy i piękny wygląd stóp. W domowej kuracji stosować można sól himalajską, kuchenną lub morską. Zabieg wpływa zmiękczająco na skórę, a także odświeżająco i relaksująco. Za pomocą gruboziarnistej soli morskiej można wykonać również domowy peeling stóp, który usprawnia krążenie krwi i ma właściwości wygładzające. W tym celu zaleca się połączyć ½ szklanki soli morskiej z ¾ szklanki śmietany oraz kilkoma kroplami naturalnego olejku zapachowego. Należy jednak pamiętać, że peelingu nie należy wykonywać zbyt często, gdyż może doprowadzić to do podrażnienia skóry.
Moczenie nóg w wodzie z solą podczas przeziębienia
Moczenie nóg w wodzie z solą jest często stosowane przy przeziębieniach i katarze. Ciepła woda z dodatkiem soli kuchennej rozgrzewa organizm, mobilizując go do walki z infekcją. Zabieg z użyciem soli kuchennej jest szczególnie zalecany w sytuacji przemarznięcia stóp i odczuwania uporczywego zimna. Gdy cierpi się także na katar, warto do roztworu dodać musztardę. Do miski z bardzo ciepłą wodą należy wrzucić garść soli kuchennej (lub innej) i kilka łyżek musztardy, a następnie moczyć nogi przez około 20 minut. Potem wystarczy osuszyć stopy i nałożyć grubsze skarpety. Kurację zaleca się przeprowadzać wieczorem, przed pójściem spać.
Moczenie nóg w soli jako sposób na grzybicę
Moczenie nóg w soli wykazuje właściwości przeciwgrzybicze. Dodatkowo domowa kuracja zapobiega pękaniu naskórka i poprawia kondycję skóry. Grzybica objawia się uporczywym swędzeniem, bólem odczuwanym przy poruszaniu palcami, suchością skóry, uczuciem pieczenia, nieprzyjemnym zapachem oraz nadmiernym łuszczeniem się naskórka. W sytuacji zauważenia wymienionych objawów warto zastosować ten zabieg, bo sól zwalcza grzyby i eliminuje nadmierną wilgoć sprzyjającą rozprzestrzenianiu się patogenów chorobotwórczych. Moczenie nóg w wodzie z solą na grzybicę przeprowadza się w następujący sposób:
- Przygotuj litr ciepłej wody i 6 łyżek soli kuchennej (około 60 g).
- Sól rozpuść w wodzie, dokładnie mieszając.
- Stopy mocz w wodzie z solą przez około 10 minut, ewentualnie do momentu, aż woda ostygnie.
- Po kuracji skórę dokładnie osusz. Stopy możesz posypać delikatnie talkiem lub sodą oczyszczoną.
Taki zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie przez co najmniej dwa tygodnie.
Moczenie nóg w wodzie z octem i solą
Moczenie nóg w wodzie z octem i solą znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy, a ponadto działa złuszczająco i pozwala usunąć martwy naskórek. Dzięki temu przeciwdziała rogowaceniu i przesuszaniu skóry. Jest to również remedium na nadmierne pocenie się stóp oraz nieprzyjemny zapach. Do kuracji warto dodać kilka kropli naturalnego olejku aromatycznego. Takie domowe kąpiele chronią także przed powstawaniem odcisków i nagniotków oraz eliminują świąd. Do ich przeprowadzenia zaleca się szczególnie wykorzystać ocet jabłkowy.
Na co pomaga moczenie nóg w soli himalajskiej?
Sól himalajska jest źródłem wielu cennych dla organizmu pierwiastków. W jej składzie znajdują się m.in.: magnez, wapń, potas, sód, fosfor, żelazo, cynk, selen, mangan oraz chrom. Jest ona powszechnie wykorzystywana w kąpielach leczniczych, a także do płukania gardła w celach dezynfekcyjnych i łagodzących ból, wykonywania okładów niwelujących dolegliwości po ukąszeniu owadów oraz do przeprowadzania domowych inhalacji przy infekcjach dróg oddechowych. Moczenie nóg w soli himalajskiej działa odprężająco i relaksująco, wykazuje właściwości kojące, łagodzi podrażnienia skóry oraz redukuje bóle stawów.
Moczenie nóg w soli morskiej
Moczenie nóg w soli morskiej wykazuje działanie terapeutyczne. Pobudza krążenie krwi, eliminuje objawy sztywności stawów oraz łagodzi ból nóg. Ponadto zapobiega skurczom mięśni, wspiera walkę ze stanami zapalnymi oraz działa dezynfekująco i oczyszczająco.
Moczenie nóg w wodzie z solą jako sposób na opuchliznę
Moczenie nóg w wodzie z solą ma działanie przeciwobrzękowe, dzięki czemu przyczynia się do eliminowania opuchlizny stóp, kostek i łydek. Obrzęk nóg jest spowodowany nieprawidłowym gromadzeniem się płynu w przestrzeni pozanaczyniowej kończyn dolnych. Domowe kąpiele można przeprowadzić z zastosowaniem różnych rodzajów soli, m.in.: epsom, gorzkiej, kuchennej lub himalajskiej.
Zobacz też:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN