Przy rosnącym księżycu nasze organizmy gromadzą zasoby, natomiast przy malejącym - wydatkują je. Co dzieje się w naszym ciele podczas pełni? Jak wykorzystać różne działanie faz księżyca w życiu codziennym? W Dzień Dobry TVN numerolog Sylwester Chordecki powiedział nam, kiedy zacząć dietę, a kiedy sprzedać samochód.
Od stycznia 2017 r. szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe, ale i darmowe. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr n. med. Alicję Karney, aby powiedziała, czym są pneumokoki, jakie choroby wywołują i do którego roku życia powinno się zaszczepić dziecko.
W październiku naszym gościem był Wojciech Wojtkowski, ojciec który wydrukował trójwymiarowy model serca swojego syna - Maciusia. Model ten miał na celu pomóc chirurgom przygotować się do operacji. Kilka dni temu dotarła do nas smutna wiadomość. Maciuś niestety zmarł, jednak wyzwanie jakiego podjął się ojciec chłopca może w przyszłości uratować życie innym dzieciom.
W okresie jesienno-zimowym łapiemy przeziębienia. Jak naturalnie wzmocnić odporność? Po co sięgnąć, kiedy już się rozchorujemy? O tym W dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." - czy tylko tak możemy dbać o uzębienie? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey mówi: pamiętajcie o odpowiedniej diecie! Jakie produkty powinniśmy jeść, by nasze zęby były mocne i zdrowe? Podobno marchew i seler naciowy naturalnie je czyszczą i masują dziąsła, a truskawki mają w sobie dużo kwasu jabłkowego, który możemy znaleźć w pastach do zębów. Co z higieną jamy ustnej ma wspólnego olej kokosowy?
Iwona Lis była szczęśliwą żoną i przyszłą matką. Wypadek samochodowy zmienił jej życie. Miała złamane obie nogi, miednicę, żebra i krwotok wewnętrzny. W chwili wypadku była w 8. miesiącu ciąży. Córki nie udało się uratować. Straciła pracę, dom i rodzinę. W 2011 roku okazało się, że może mieć raka. To był punkt zwrotny w jej życiu. Właśnie wtedy podjęła decyzję o założeniu fundacji pomagającej ofiarom wypadków i ich bliskim. Jak wygląda jej działalność? Skąd znalazła w sobie siłę nie tylko, by dalej żyć, ale również pomagać innym? W cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko opowiedziała o fundacji Forani.
Przy wigilijnym stole nie potrafimy oprzeć się pokusie poruszania tematów prowadzących do awantur. Dlaczego tak się dzieje? Jak pogodzić się z rodziną po świątecznej kłótni? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatą Ohme oraz aktorkami Anną Lucińską i Anną Kerth.
W cheat day, czyli w "oszukanym dniu", na chwilę porzucamy restrykcyjną dietę i pozwalamy sobie na trochę więcej żywieniowego luzu i... jemy bez ograniczeń. Ponoć dzięki temu można zrzucić jeszcze więcej kilogramów. Czy taki sposób odchudzania naprawdę jest skuteczny? Kto i jak często może sobie na to pozwolić? Gościem Dzień Dobry TVN była trenerka i dietetyczka Joanna Brzezińska.
Przy wigilijnym stole nie zawsze jest miło i wesoło. A to dlatego, że wśród naszych gości są ludzie o odmiennych typach osobowości, stwarzający różne sytuacje, nawet konfliktowe. Jak rozmawiać z każdą z obecnych osób? O strategiach przy wigilijnym stole rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim.
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wielu z nas nie odchodzi od stołów, dlatego prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska postanowiła przyjrzeć się potrawom serwowanym podczas Wigilii. Które z tych dań powinno się jeść nie tylko od święta? Jakie ich składniki mają właściwości prozdrowotne? Z jakich powodów polskie dania wigilijne zostały uznane za najzdrowsze?
W okresie świątecznym wiele osób skarży się na spadek motywacji i energii. Czy to już świąteczna depresja? Co w tym radosnym czasie wyzwala w nas pokłady smutku? W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski wytłumaczył nam mechanizm działania tego zjawiska i poradził jak go uniknąć.
Dlaczego należy myć jajka? Ile bakterii jest na drewnianej desce? Kawę należy trzymać w lodówce, czy w szafce? Higiena ważna jest nie tylko w łazience. Pamiętajmy o niej również w kuchni! Katarzyna Bosacka opowiedziała w Dzień Dobry TVN o najczęściej popełnianych przez nas błędach jeśli chodzi o przechowywanie żywności i gotowanie.
Dziś wieczorem finał akcji TVN UWAGA! i Fundacji TVN na rzecz naszych podopiecznych. Anna Maruszeczko wybrała się do Podola-Górowej, gdzie spotkała się ze Zbigniewem Łuczyńskim oraz podopiecznymi Fundacji TVN - Wiktorią Klińską i Kacprem Ziółkowskim i ich opiekunami.
Dlaczego politycy starają się podzielić społeczeństwo i dlaczego robią to odwołując się, nie do konkretów, a do emocji? Dlaczego w języku polityki jest coraz więcej populizmu, a coraz mniej rozsądnych rozwiązań? O socjotechnikach używanych przez ludzi walczących o władzę opowiedział nam Mateusz Zaremba, politolog i socjolog SWPS : "Największą zgubą dla polityków byliby wykształceni, świadomi wyborcy, znający procesy rządzące światem"
Jego choroba zaczęła się 3 lata temu. Przez długi czas nie udawało się zdiagnozować przyczyny straszliwego bólu, który odczuwał mały Kordian. "Pewnego dnia żona oglądała Dzień Dobry TVN i była tam wypowiedź profesora Płoskiego, który polecał wykonywanie badań genetycznych, zdecydowaliśmy się na to". Dzięki badaniom udało się ustalić, że za ból odpowiedzialny wadliwy gen - VAC 14. Do tej pory chorobę tę zdiagnozowano jedynie u dwóch osób na świecie. O samej chorobie, możliwej terapii i szansach na wyleczenie małych pacjentów rozmawialiśmy z prof. dr. hab. Rafałem Płoskim.
Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinny trafiać osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy. Niestety w praktyce bywa różnie. Prowadzi do kolejek i nerwowych sytuacji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę medycyny ratunkowej lekarza Konrada Matyję oraz ratownika medycznego Piotra Amendę, by zapytać o działanie SOR-ów. O czym musi pamiętać pacjent trafiający na SOR? Jacy lekarze są kierowani do SOR-ów?
"Nie przecinamy jamy brzusznej. Przecięcie powłok jest ogromnym urazem dla chorego. Niekiedy dotarcie do pola operacyjnego jest większym urazem niż sama operacja. To jest ta przewaga!" O nowatorskiej operacji trzustki, przeprowadzonej w szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu, przy wykorzystaniu połączonej technologii endosonografii i endoskopii, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN dr Aleksander Sowier, chirurg, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu i dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska, gastroenterolog ze Szpitala MSWiA w Szczecinie.
Czy rewolucyjny, polski wynalazek rzeczywiście jest szczepionką na nowotwory? Na jakim etapie znajdują się prace i dlaczego dalszymi badaniami nie będą zajmować się polskie firmy farmaceutyczne? Gośćmi w naszym studiu byli prof. Jacek Jemielity, Centrum Nowych Technologii UW, doktor chemii, Zakład Biofizyki UW i dr Robert Dwiliński, dr nauk ekonomicznych, Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW.
Karpia jada się głównie w Boże Narodzenie. Kiedy ta ryba trafiła na polskie świąteczne stoły? Skąd się bierze jego mulisty posmak? Jak wybrać idealnego karpia? Dlaczego warto go jeść? O historię karpia i jego prozdrowotne właściwości zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską. Zobaczcie, jak Czesi postanowili wypromować karpia ;)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Polsce i na świecie od wielu lat. Zbiera pieniądze, za które kupuje sprzęt medyczny dla szpitali. Dzięki niemu udało się uratować życie i żdrowie wielu osobom. Wśród nich jest gość Dzień Dobry TVN Igor Kowalski. Co mu dolegało? Jaki sprzęt był wykorzystany, aby ratować życie i zdrowie Igora? O tym rodzice chłopca: Dorota Gil-Kowalska i Jarosław Kowalski. Naszym gościem był również prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Co szykuje na 25. finał? Dla kogo będą zbierane pieniądze?
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia twierdzą, że wystarczy myć się trzy razy w tygodniu, a częstsze mycie może przyczyniać się do powstawania infekcji i wysuszania skóry. Zobaczcie, co na temat tych doniesień sądzi gość Dzień Dobry TVN: dermatolog dr Ewa Chlebus. Jak kolorowe kosmetyki wpływają na skórę?
Wiele osób słyszało o piramidzie żywieniowej. Okazuje się, że jest także piramida aktywności fizycznej. O tym, co z niej wynika i jaką rolę w piramidzie aktywności fizycznej odgrywa prawidłowa dieta powiedzieli goście Dzień Dobry TVN: dietetyczka Justyna Mizera i trener personalny Tomasz Choiński. Jakie ćwiczenia warto wykonywać codziennie, a jakie można rzadziej? Czego należy unikać?
Od stycznia 2017 r. będzie można jednorazowo kupić w aptece już tylko jedno małe opakowanie leku na katar lub przeziębienie, zawierające pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan. Dlaczego zostały wprowadzone takie ograniczenia? O tym goście Dzień Dobry TVN: szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień Jolanta Łazuga-Koczurowska i wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu działa niezwykła szkoła rodzenia. Tam przyszli rodzice otrzymują informację, jak przetrwać poród i opiekować się noworodkiem, ale również uczą się śpiewania kołysanek. Dlaczego wprowadzono tam lekcje śpiewu? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z ginekolog dr hab. Lidią Hirnle oraz Alicją Janosz, która rodziła we wrocławskim szpitalu.
Żelki kuszą kształtami i kolorami. Wiele dzieci za nimi przepada. Czy warto je kupować? Co zawierają? Czy rzeczywiście wzmacniają stawy? Kwaśne żelki mają mniej cukru? O tym w Dzień Dobry prowadząca cykl (Ro)zważmy to... Katarzyna Bosacka.
Muzycy i osoby z show-biznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu. Tak wynika z badań Help Musicians UK i naukowców z University of Westminster. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel, wokalistkę Urszulę Kasprzak i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.
Bartłomiej Mróz urodził się bez prawego przedramienia. Jak twierdzi 23-latek, proteza niekoniecznie jest mu w życiu potrzebna i często o niej zapomina wychodząc z treningu. Bartłomiej gra w parabadmintona i zdobył już około 60 medali w tej dziedzinie. Czy jego treningi różnią się czymś od treningów sportowców z obiema rękami? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła niezwykłego sportowca i jego trenera, Tomasza Zioło.
W ciągu ostatnich lat zachorowalność na raka ślinianki wzrosła o 4 proc. Co go powoduje? Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach higienicznych? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnoza i leczenie raka ślinianki? Na te wszystkie pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr nauk medycznych Norbert Górski, specjalista chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy i otolaryngolog.
Przymierzalnia w sklepie to miejsce, gdzie codziennie pojawia się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Każda z nich zostawia tam przyniesione na skórze bakterie i wirusy. To samo tyczy się przymierzanych przez nas ubrań. Jak niczym się nie zarazić kupując ubrania, buty i kosmetyki? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.