Więcej lat, więcej kilogramów
Przybieranie na wadze to zmora wielu z nas. Z wiekiem problem ten przybiera na sile. Tryb życia, obowiązki i brak czasu znacząco utrudniają utratę zbędnych kilogramów.
Tak, tyjemy z wiekiem, ale to nie jest do końca wynikiem wieku. Odpowiada za to wiele innych czynników, które są z nim związane. To są głównie uwarunkowania genetyczne. Jedni z nas mają geny otyłości, inni nie. Jednym wystarczy dieta, innym potrzeba więcej aktywności. Rzeczywiście z wiekiem jest tak, że zmienia się tryb życia ze względu na posiadanie dzieci, pracę. Nie mamy czasu na regularny tryb życia, posiłki
– zauważyła dietetyczka, Anna Radowicka.
Jak zauważyła ekspertka, kobiety są bardziej narażone na dodatkowe kilogramy ze względu na budowę ciała:
Kobiety z natury maja więcej tkanki tłuszczowej, bo muszą urodzić dzieci, są inaczej zbudowane. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. Mężczyźni mają więcej masy mięśniowej, a przez to łatwiej im zrzucić tkankę tłuszczową
Od czego tyjemy w zależności od wieku?
Wielu 20-latków po wyprowadzce z domu prowadzi niezbyt zdrowy tryb życia, co może odbijać się na ich wadze. Na ogół przestają się prawidłowo odżywiać. Zamiast zdrowych, pełnowartościowych posiłków wybierają szybkie, tanie fast foody i gotowe potrawy. Z kolei całonocne imprezy skracają im czas przeznaczony na sen.
Po trzydziestce tryb życia znacząco się zmienia. Obowiązki związane z pracą czy rodziną odbijają się na trybie życia i czasie wolnym. Niektórzy zamiast wyjść z domu, wybierają wieczór na kanapie z pilotem i ulubionymi smakołykami.
Badania dowodzą, że obowiązki służbowe i siedzący tryb życia przekładają się na spadek aktywności fizycznej. Brak ruchu powoduje przybywanie kilogramów. Lepszym zarobkom towarzyszą również częstsze wyjścia do restauracji, gdzie potrawy są bardziej słone i tłuste niż te domowe.
To zależy od tego, jak wcześniej się prowadziliśmy. Nie jest tak, że w wieku 30 lat nagle mamy nadmiar tkanki tłuszczowej, tylko zbieramy efekty tego, co się działo wcześniej. W zależności od tego, jak się odżywialiśmy, efekty tego mamy po trzydziestce. Z reguły ludzie około trzydziestki są w związkach małżeńskich, mają dzieci. Tryb życia jest szybki, kupujemy fast foody i kawę w biegu, nie mamy czasu na wspólne posiłki
– zauważyła dietetyczka.
Mimo że 40-latkowie również tyją, zdaniem Anny Radowickiej prawdopodobieństwo przybrania na wadze jest mniejsze:
Tutaj pojawić się może stabilizacja. Dzieci są odchowane i jest czas dla siebie, wracamy na siłownię
Ponadto zmienia się fizjologia. Efektem tego jest spowolnienie pracy organizmu i zmiana składu ciała. Stosunek tkanki tłuszczowej do mięśni wzrasta, co oznacza, że spalamy mniej kalorii podczas odpoczynku.
Bardzo ważne, żeby zgadzał się bilans energetyczny. Fajnie by było, żeby spalić tyle, ile zjemy
– dodała.
Po pięćdziesiątce zachodzą w organizmie zmiany fizyczne oraz hormonalne, które wynikają z menopauzy i andropauzy. Należą do nich m.in. przybieranie na wadze w okolicy talii. Skutkiem menopauzy może być senność i zmęczenie, co wiąże się ze spadkiem motywacji do ćwiczeń, a także gorsze nawyki żywieniowe. Z drugiej strony, w połowie lat 50. apetyt spowalnia. Mniejsza ilość spożywanych posiłków przekłada się na mniejsze ryzyko dodatkowych kilogramów.
Jakie czynniki wpływają na tycie z wiekiem?
Najczęściej przyczyną tycia z wiekiem jest zmiana trybu życia. Praca, dzieci i dom przekładają się na brak czasu na sen, aktywność fizyczną oraz niewłaściwą dietę. Zamiast regularnych posiłków zawierających warzywa i owoce wybieramy jedzenie na mieście, w biegu. Ponadto nie kontrolujemy tego, ile faktycznie jemy. Przybieranie może być również spowodowane zmęczeniem, czy stresem.
Osoby, które są aktywne fizycznie zaniedbują niekiedy inne codzienne aktywności, takie jak wchodzenie po schodach, spacer z psem, czy zabawy z dziećmi itd.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Siłownia nie jest dla ciebie? Podobne efekty możesz wypracować w domowym zaciszu
Odkryto kolejny dowód na to, że kofeina sprzyja odchudzaniu
Cheat meal. Czy oszukane posiłki faktycznie mają sens?
Autor: Agata Polak