„Cheat meal” albo „cheat day”. Coraz więcej osób będących na diecie stosuję zasadę oszukanych posiłków. Czy sporadyczny urlop od żywieniowego reżimu ma swoje uzasadnienie? Czy nagradzanie siebie pizzą czy hamburgerem z frytkami jest dobre dla naszego zdrowia? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Ulę Somow.
Czy warto robić urlop od diety?
Coraz więcej osób dbających o swoją sylwetkę wierzy w teorię „cheata”, czyli oszukanego posiłku. Przez sześć dni w tygodniu restrykcyjnie pilnują diety, by siódmego zjeść „zakazany” posiłek, np. od poniedziałku do soboty są w deficycie kalorycznym, a w niedzielę przyjmują 2000 kcal ponad swoje zapotrzebowanie. Niestety, jak tłumaczy dietetyczka, bilansu energetycznego oszukać się nie da. Najczęściej tzw. oszukane posiłki są bogate w tłuszcze nasycone i typu „trans”, cukry proste oraz sól. Są również bardzo duże objętościowo.
Ula Somow nie jest zwolenniczką „cheat meal”. Nasza ekspertka przekonuje, że z dietą jest jak z dobrym małżeństwem: powinno się żyć z nią w zgodzie przez całe życie. Dopuszczanie się zdrady nie jest dobre ani w przypadku małżeństwa, ani jedzenia. To nieprawda, że „cheat meal” poprawnie wpływa na metabolizm. Jest wręcz zupełnie odwrotnie.
Nie nagradzaj siebie jedzeniem
Co więcej, dietetyczka przekonuje, że umoralnianie i nadawanie posiłkom cech zdrady czy winy również nie jest dobre. Nie należy traktować „cheat meala” jako nagrody za ciężki tydzień treningów czy odmawiania sobie słodkości. Do jedzenia nie powinniśmy podchodzić w sposób emocjonalny. Jeżeli „cheat day” czy „cheat meal” ma być nagrodą to wychodzi na to, że przez sześć dni jesteśmy nieszczęśliwi. A to nie o to chodzi w racjonalnym odżywianiu.
Jeżeli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych, to od czasu do czasu można sobie pozwolić na pizzę czy hamburgera.
Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Ula Somow zachęca do tego, by o posiłkach myśleć w ten sposób, że odżywiają nasz organizm.
Powinniśmy uczyć się jeść racjonalnie, to ma być styl odżywiania, a nie dieta, stosowana w jakimś terminie
- przekonuje dietetyczka.
Zobacz też:
- Dieta doktora Mosleya 5:2 naprawdę działa. Dzięki niej schudł bez efektu jojo!
- Tyjesz tylko w niektórych partiach ciała? Winne są między innymi geny. Co jeszcze?
- Trendy żywieniowe na 2020 rok. Które z nich nie są najlepszym pomysłem?
>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Magdalena Gudowska