Diety i odchudzanie

Tylko u nas! Dr Ewa Dąbrowska i jej słynna dieta warzywno-owocowa

Diety i odchudzanie

Tylko u nas! Dr Ewa Dąbrowska i jej słynna dieta warzywno-owocowa

Doktor Ewa Dąbrowska to lekarz, specjalistka chorób wewnętrznych i autorka diety opartej na poście, jedzeniu warzyw i owoców oraz ruchu. Jak działa dieta? Kto może z niej korzystać? I jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Doktor Ewę Dąbrowską gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej z racji swej bardzo niskiej kaloryczności, jest odmianą postu leczniczego, który bywa stosowany jako okresowa kuracja oparta na warzywach nisko skrobiowych i owocach niskocukrowych. Dostarcza: enzymów, polifenoli o właściwościach leków, mikroelementów i witamin, korzystnie alkalizuje i odtruwa, uzdrawia w sposób naturalny, przywracając równowagę przemian na poziomie genów.

>>> Zobacz także:

Zasady leczenia dietą warzywno-owocową

Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach niskoskrobiowych: korzeniowych (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowych (cebula, por, czosnek), dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowatch (pomidor, papryka), liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła). Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce, takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin. Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, zawierają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy, które oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci (przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy).

Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych i pieczonych.

Wśród napojów poleca się picie wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw. W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów, na przykład chleba, kasz, oleju itp. Nie należy również pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu ani palić papierosów.

Wspomaganie oczyszczania organizmu w trakcie diety

Toksyny są główną przyczyną chorób, a każdy rodzaj postu jest terapią oczyszczającą organizm z toksyn (detoksykacja). Do metod wspomagających ich oczyszczanie należy: ruch, zwłaszcza spacery, gimnastyka, marsze Nordic Walking, pływanie, siłownia itp.

Ruch uruchamia w organizmie te same mechanizmy co post, wywołuje redukcję masy ciała, spadek ciśnienia, poziomu cukru, cholesterolu itp. Pomocne są też lewatywy, hydrocolonoterapia, masaże, sauna i zabiegi fizykoterapeutyczne.


Wskazania do diety warzywno-owocowej

Wskazaniem do zastosowania diety warzywno-owocowej mogą być osoby zdrowe, celem wzmocnienia zdrowia, dzięki oczyszczeniu z toksyn (detoksykacja), zwiększenia energii, poprawy snu, pamięci, odmłodzenia, wyciszenia, odczuwania radości, pogłębienia duchowości itp.

Szczególnym wskazaniem do diety jest zespół metaboliczny, który dotyczy osób z: otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą typu 2, chorobą wieńcową, zarośniętymi by-passami, zakrzepicą żył, czy tętnic, obrzękami, wysokim cholesterolem itp.

Oczyszczenie organizmu z toksyn przywraca do normy główne układy sterownicze, czyli układ: immunologiczny, nerwowy i hormonalny, dlatego też dieta okazała się skuteczną metodą leczenia osób z:

  • osłabioną odpornością: częste infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, alergie (katar sienny, astma, egzema), nietolerancje pokarmowe, migrena, mięśniobóle, choroby z autoagresji: gościec reumatoidalny, zapalenie wątroby, toczeń trzewny, zespół suchego oka, choroby skóry (łuszczyca, trądzik, skórna porfiria, sucha skóra itp.),
  • schorzeniami neurologicznymi: padaczka, udary niedokrwienne mózgu, zaburzenia pamięci, nerwica, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
  • chorobami endokrynologicznymi: zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia klimakteryczne, niedoczynność tarczycy Hashimoto, guzki tarczycy, wysoka prolaktyna, nadmiar estrogenów, torbiele jajników, przerost prostaty.

Dieta okazała się także skuteczną metodą w walce z niepłodnością – przykładem może być kobieta niepłodna od 15 lat, która po przeprowadzeniu sześciotygodniowej diety po raz pierwszy zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dziecko; kolejna kobieta niepłodna, która podczas 8 lat małżeństwa nie mogła donosić ciąży, gdyż miała kilkanaście poronień, po przeprowadzeniu kilkutygodniowej diety mogła urodzić zdrowego syna.

Dieta może być również korzystna w przypadku chorób zwyrodnieniowych, a zwłaszcza: choroby zwyrodnieniowej stawów, paradontozy, zaćmy, żylaków, wrzodów żołądka, polipów a także wczesnych i nie zaawansowanych stadiów nowotworów, jeszcze bez leczenia immunosupresją.

Badania naukowe udowodniły, że restrykcyjne kalorycznie diety są skuteczną metodą wydłużania życia i profilaktyki przeciw nowotworowej i przeciw wielu innym chorobom cywilizacyjnym.

Przeciwwskazania do diety warzywno-owocowej

Jednym z przeciwwskazań do diety jest trudny do opanowania lęk przed dietą, który wyzwala w organizmie reakcje stresowe, uniemożliwiające włączenie własnych samoleczących mechanizmów.

Innym przeciwwskazaniem jest stosowanie leków hamujących układ immunologiczny, takich jak na przykład hormony sterydowe i cytostatyki, a także posterydowa lub autoagresyjna niedoczynność nadnerczy (choroba Addisona).

Kolejnym przeciwwskazaniem są choroby wyniszczające: krańcowa niewydolność narządów np. nerek u osób dializowanych, czy choroba nowotworowa w stadium zaawansowanym, leczona immunosupresją, stany związane ze wzmożonym metabolizmem (nadczynność tarczycy, okres ciąży i karmienia, u małych dzieci, u dziewcząt w okresie dojrzewania).

Dieta nie jest wskazana również w przypadku transplantacji narządów, na przykład nerek, w ciężkich depresjach i w ostrej porfirii.

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska to wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, w której pracowała do 1999 roku na stanowisku adiunkta w Klinice Chorób Wewnętrznych. Prowadziła działalność: lekarską, dydaktyczną i naukową. Zajmowała się badaniami z dziedziny immunologii, uzyskując w 1978 roku tytuł doktora nauk medycznych. Od lat 90. ubiegłego wieku rozwija dietę warzywno-owocową, jako metodę wspomagającą leczenie.


Źródło: Oficjalna strona Dr. Ewy Dąbrowskiej / inf. własna |
Co sądzisz o tym artykule?
214
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
03.11.2019
Homo Sapiens
Nie można się oczyszczać warzywami. Warzywa nie mają nic wspólnego z detoksykacją.
Odżywianie jest tak proste, że nie powinniśmy nawet mieć szkół żywieniowych. Ludzie jednak jednak zostali zmyleni, że owoce są dla nich złe. Kiedy zaczyna się wchodzić w alkaliczny, nawodniony i energetyczny stan, ciało zaczyna pozbywać się tych rzeczy, które są słabe lub zepsute. To jest powszechne, zawsze tak będzie i ludzie muszą się do tego przyzwyczaić. Nie tracimy tego, co zdrowe, tracimy to, co nie było zdrowe. Organizm nie wyrzuca zdrowych tkanek. Kiedy zacznamy od programów detoksykacyjnych, zawsze zobaczymy swoje słabości, doświadczymy ich. Owoce sprawią, że nasze słabości staną na wysokości i poinformują nas, że tam są. Niektórzy ludzie mogą owocować tylko raz dziennie, a niektórzy nie mogą owoców w ogóle i to jest przerażające, kiedy dochodzi się do tego poziomu, w którym organizm nie może ich "tolerowac". Kiedy zjadasz owoce, automatycznie zaczniesz się detoksykować i dokonasz detoksykacji do częstotliwości wibracji oraz poziomu owoców. Jeśli kiedykolwiek dojdzie się do punktu, w którym owoce, jagody i melony nie będą już detoksykować głębiej, pozostaną tylko dwie rzeczy: post wodny i post suchy. Jesteśmy jednak tak daleko od normalności, że nawet warzywa na jakiś czas detoksykują niektórych ludzi, ale wtedy wszyscy osiągają płaskowyż z warzywami, nie ma co do tego wątpliwości. Owoce mają najwyższy poziom świadomości oraz energii, ponieważ wszystko co żywe ma świadomość i energię. Jedzenie ma swój poziom świadomości, który łączy się z Twoją świadomością. Jedzenie ma swój poziom energii, który łączy się z Twoją energią. Jeśli to martwe zwierzę, które łączy się ze strachem, łączysz się ze strachem, bólem i śmiercią. Jeśli jesz martwe komórki, powodujesz, że masz martwe komórki. Nie czujesz tego, ale Twoje komórki czują to, bo Twoje komórki to mniejszy Ty. Każda komórka ma swój generator elektromagnetyczny, odpowiednik układu oddechowego, układu krwionośnego, układu limfatycznego, układu pokarmowego, układu hormonalnego, układu nerwowego itd. Jeśli jesz martwe mięso, powoli stajesz się jak martwe mięso zwierzę, które jest rozkładane przez mikroorganizmy. Wyglądasz jak ono, myślisz i pachniesz jak ono. Jeśli jesz owoce tak samo. Jeśli jesz dojrzałe jagody, którr mają wszystko czego potrzebujesz - niczego nie potrzebujesz. Jeśli jesz pokarm o najwyższym stopniu świadomości, stajesz się najwyższym stopniem świadomości. Jeśli jesz pokarm o najwyższym poziomie energii, masz najwyższy poziom energii. Owoce to najbardziej elektryczny pokarm na świecie, pełen wody strukturalnej, pełen magnetyzmu, błonnika, witamin, minerałów, enzymów i flawonoidów, czyli głównej substancji leczniczej. Komórki są więc dotlenionie, nawodnione, odżywione, oczyszczone i naładowane bogactw antyoksydantów.
Kiedy jesz owoce Twój umysł się wycisza, Twoje emocję stają silniejsze, ponieważ konsumujesz energię jedzenia, która jest wyższą siłą. To Cię popycha do przodu, Twoją ewolujcę, której nie możesz zatrzymać. Rozwijasz się i budzisz się. Twoja świadomość się powiększa. Świecisz, tak jak słońce świeci na owoce. Bez światła nie ma owoców, więc kiedy jesz owoce, jesz światło - słońce, a Twoje komórki świecą, ponieważ Człowiek to istota świetlista. To Boski pokarm, to Boski nektar, to Boska energia i najwyższa inteligencja. Dlatego podczas jedzenia owoców, może nastąpić frustracja i gniew, który nie zajmie długo. To tylko emocje, które są z poprzedniego świata i które chcą Cię z powrotem do niego wciągnąć. To moment, w którym się gubi Człowiek i w swoich pragnieniach - myśli wracają, wiążą znów ze stanem fizycznym. Człowiek sam tylko może być własnym więźniem zamkniętym w więzieniu, czy też przedszkolu Dusz, ponieważ ulega własnym myślą i emocją. Kiedy jednak uświadomi sobie, że jest świadomością, która stoi za myślami i emocjami, doznaje prawdziwego przebudzenia. Staje się wolny od pragnień i niekontrolowanych myśli. Przejmuje władzę nad sobą i tym co nim kierowało cały czas. Życie to tragedia żywienia, nie ma co do tego wątpliwości...