Tygodniowy jadłospis, w którego skład wchodzą półpłynne produkty, jest dość monotonny i trudno się do niego przyzwyczaić. Dlatego osoby, które chcą wypróbować dietę sokową, powinny ją wcześniej przetestować przez krótki okres, np. 2–5 dni, zanim zdecydują się na wersję tygodniową. Z czego przygotowywać posiłki i jakich produktów unikać w czasie stosowania tej metody odchudzania?
Więcej:
- Co powinna zawierać dieta dla piłkarza
- Dieta Raw Food - na czym polega ta dieta?
- Tajemnice diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej
Na czym polega dieta sokowa?
W codziennym menu takiej oczyszczającej „półgłodówki” niezbędne są przede wszystkim warzywa i owoce. Jada się je na surowo lub przygotowuje się z nich gęste i pełne witamin napoje. Szczególnie polecane są zielone warzywa liściaste, bo zawierają sporo błonnika wspomagającego trawienie. Dopuszczalne są także niewielkie ilości napojów roślinnych stanowiących dodatek do koktajli oraz stosowanie ziół. Jak zaplanować posiłki w diecie sokowej?
Jadłospis składa się jedynie z pokarmów półpłynnych, robionych ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, przygotowanych w blenderze lub sokowirówce. W ciągu dnia powinno się spożywać ok. 5 takich koktajli, najlepiej o stałych porach, czyli np. co 3 godziny. Te owocowe warto wypijać rano, natomiast warzywne na obiad czy kolację, ponieważ zawierają mniej cukru.
W czasie stosowania diety sokowej nie należy pić czarnej herbaty oraz kawy. Całkowicie zakazany jest także alkohol oraz napoje zawierające cukier. Na czas kuracji trzeba również zrezygnować z palenia papierosów. Zaleca się za to picie zielonej herbaty, która pomaga w spalaniu tłuszczu i poprawia przemianę materii. Można też przyrządzać ziołowe napary. Do tego należy pamiętać, aby w ciągu dnia pić ok. 2 litry wody mineralnej.
Efekty diety sokowej
Wiele osób docenia w diecie sokowej nie tylko to, że powoduje spadek wagi, ale także fakt, że skutecznie poprawia perystaltykę jelit i tym samym ułatwia wypróżnienie oraz zapobiega bolesnym zaparciom i wzdęciom. Co więcej, dieta sokowa oparta na warzywach i owocach to bogactwo przeciwutleniaczy, czyli naturalnej dawki młodości. Dzięki temu po takiej kuracji wiele osób zauważa, że ich skóra, włosy i paznokcie odzyskują dobrą kondycję. Nie ulega wątpliwości, że dostarczanie organizmowi sporej ilości witamin zawartych w owocach i warzywach ma dobroczynne działanie. Nie istnieją jednak naukowe badania potwierdzające skuteczność takiej diety. A dłuższe stosowanie tej diety może być szkodliwe dla ludzkiego organizmu.
Wiele osób zastanawia się, jak dieta sokowa działa na sylwetkę. Ile można schudnąć, wybierając taką metodę detoksykacji? Wszystko zależy od długości jej stosowania. Jednodniowa dieta sokowa służy oczyszczeniu organizmu, więc spadek kilogramów może być niewielki, a nawet ledwo zauważalny. Natomiast kilkudniowa kuracja sprawia, że można stracić ok. 2–3 kg.
Zobacz także: Czy sushi jest zdrowe? Czy można je jeść na diecie?
Przeciwwskazaniami do stosowania diety sokowej są: cukrzyca, ciąża, laktacja, choroby krążenia oraz przeziębienie. Należy jednak podkreślić, że dieta ta nie jest zdrowa i lekarze nie zalecają takiego sposobu żywienia, gdyż może on doprowadzić do deficytu ważnych składników w organizmie, co przekłada się na problemy ze zdrowiem. Podobne zdanie mają także dietetycy. Zwykle pierwszymi objawami są ogólne wyczerpanie organizmu, spadek energii i wzmożona senność.
Ile powinna trwać oczyszczająca dieta sokowa?
Jednodniowa dieta sokowa podnosi poziom energii i jest świetnym rozwiązaniem dla osób pragnących nieco odciążyć układ pokarmowy i obkurczyć żołądek, np. po przejedzeniu się na rodzinnej imprezie.
Siedmiodniowa dieta sokowa nie jest zalecana z kilku względów. Przede wszystkim surowe zasady diety, jeśli są przestrzegane przez dłuższy czas, oprócz klasycznych objawów, jak brak energii, senność, rozdrażnienie i ogólne zmęczenie, mogą powodować szereg zdrowotnych dolegliwości, np. zawroty głowy, biegunkę, migrenę lub nawet zmiany hormonalne.
Tygodniowa dieta sokowa prowadzi do niedoborów ważnych składników w organizmie. Jest pozbawiona węglowodanów, białek i tłuszczów, co może sprawiać, że ich przeciągające się w czasie odstawienie będzie miało groźne skutki. Długotrwałe stosowanie diety sokowej sprawia też, że redukcji ulegają również mięśnie. Poza tym z czasem organizm zaczyna przestawiać się na tzw. tryb oszczędnościowy, kumulując tkankę tłuszczową, zamiast się jej pozbywać. Po tygodniowej diecie sokowej i powrocie do normalnych nawyków żywieniowych może także szybko dojść do pojawienia się efektu jo-jo. Ważne jest również to, aby osoby, które się na nią decydują, na czas jej trwania zrezygnowały z forsownych treningów.
Zobacz także: Naturalne sposoby na płaski brzuch. Bez ćwiczeń
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN