Post leczniczy. Jak mądrze go przeprowadzić?

Margit Kossobudzka i dr Daniel Śliż w Dzień Dobry TVN

W Kościele Katolickim trwa okres Wielkiego Postu, a poszczenie stało się bardzo modnym tematem. W Stanach Zjednoczonych popularny jest tak zwany „fasting”, czyli jedzenie przez 6 godzin w ciągu dnia, a pozostałą część głodowanie. W studiu gośćmi byli Margit Kossobudzka – biolożka i dziennikarka działów nauka i zdrowie Gazety Wyborczej oraz dr Daniel Śliż – prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Rozmawiali o tym, jak mądrze pościć.

Czym jest post?

Poszczeniem możemy nazwać specyficzny trening naszego organizmu w czasie którego narażamy nasz organizm na pewien stresor, jakim jest głód. Organizm przystosowuje się do innej konfiguracji energetycznej, a następnie dajemy mu okres regeneracji, czyli odżywiamy go w sposób prawidłowy. W trakcie postu zmuszamy organizm do autogafocytozy – organizm usuwa z organizmu komórki, które są ,,puste’’.

Zobacz w serwisie zdrowie.tvn.pl: Co to jest post ścisły i kiedy obowiązuje? Co można jeść podczas postu?

Kto może pościć?

Zdrowie jest najważniejsze dlatego przed przystąpieniem do postu należy dokładnie sprawdzić stan naszego zdrowia. Dietę musimy dopasować do naszego organizmu. Tego, jak funkcjonujemy. Nie powinniśmy stosować postu chorując na choroby przewlekłe. Odradza się tego także kobietom w ciąży. A także osobom zmagającym się z anoreksją, cukrzycą, chorobą tarczycy i nadciśnieniem tętniczym.

Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie mamy rozpoznanych żadnych problemów medycznych, to niektóre formy postu mogą być dopuszczone

- tłumaczy dr Daniel Śliż.

Na czym polega post?

Są dwa rodzaje postu. Pierwszy – post medyczny, odbywa się pod kontrolą lekarza. Trwa od kilku dni do 2-3 tygodni. Przyjmuje się wówczas bardzo mało kalorii – dawkę ściśle określoną przez lekarzy. Postem, który może zastosować każdy, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań to post okresowy. Przez pewną część dnia powstrzymujemy się od jedzenia. Jeżeli odłączamy nasz organizm od odżywiania, to on się zmienia i zupełnie inaczej funkcjonuje. Musimy na nowo przyzwyczaić się do nowych warunków. Muszą być wprowadzane stopniowo.

Mity na temat postu

Wiele osób, które zaczynają stosować postu, używają to jako sposób na odchudzenie. Założeniem postu jest jednak oczyszczenie organizmu i regeneracja.

Kiedy nie dostarczamy organizmowi jedzenia, to on „sprząta sam siebie”

- tłumaczy Margit Kossobudzka.

Często pojęcia „głodówka” i „post” są używane zamiennie, ale nie znaczą tego samego. Margit Kossobudzka wyjaśnia, że głodowanie jest czymś na co nie mamy wpływu. Post jest czymś zaplanowanym, celowo zamierzonym.

Zobacz też:

.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości