Pieprz cytrynowy - skład, właściwości, zastosowanie przyprawy w kuchni

BURCU ATALAY TANKUT/Getty Images
BURCU ATALAY TANKUT/Getty Images
Pochodzenie przyprawy, jaką jest pieprz cytrynowy, nie jest jednoznaczne. Wiadomo jednak, że tę ostrą i orzeźwiającą mieszankę stosowano już wieki temu i do dziś cieszy się ona niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poznaj właściwości pieprzu cytrynowego i jego zastosowanie.

Pieprz cytrynowy jest kojarzony jako ciekawa odmiana pieprzu, wyróżniającą się nieco bardziej orzeźwiającą nutą. Nie jest to jednak kolejny oryginalny gatunek rośliny, której owoce wykorzystuje się tak samo, jak np. w przypadku pieprzu czarnego czy czerwonego. Pieprz cytrynowy jest jedynie mieszanką przypraw. Zazwyczaj jest to połączenie dwóch składników, czyli mielonego pieprzu czarnego i suszonej skórki cytrynowej. Jednak w zależności od producenta, w składzie mogą znajdować się również inne dodatki, takie jak czosnek, rozdrobniona papryczka chili czy gorczyca.

Podobną mieszankę przypraw można przygotować również samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy rozdrobnić dwa podstawowe składniki oraz ewentualne dodatki w moździerzu lub młynku. Pieprz cytrynowy ma nie tylko wiele zastosowań w kuchni, lecz także jest ceniony ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.

Pieprz cytrynowy – skład przyprawy

Skład pieprzu cytrynowego nie jest tajemnicą. W najprostszej wersji są to oczywiście tylko dwa składniki, czyli mielony pieprz czarny oraz starta skórka cytrynowa. Wielu producentów przypraw decyduje się jednak na podkręcenie ich smaku, w związku z czym mieszanka pieprzu cytrynowego może składać się jeszcze z pieprzu białego, suszonej cebuli, suszonego czosnku, pasternaku, kwasku cytrynowego oraz kurkumy. To właśnie dzięki zawartości kurkumy przyprawa zyskuje tak intensywny, żółty kolor i od razu kojarzy się z cytryną. Jest to naturalny barwnik, nic więc dziwnego, że wykorzystuje się go tak często. Warto zwrócić uwagę na to, co wypisane jest na opakowaniu produktu. Czasem w składzie może znaleźć się również cukier, którego niektórzy wolą unikać. W przypadku pieprzu cytrynowego ma on zazwyczaj za zadanie odrobinę zneutralizować jego kwaśny posmak.

Przygotowując przyprawę samodzielnie w domu, warto dokładnie przemyśleć jej skład, tak aby wszystkie użyte produkty doskonale się uzupełniały.

Pieprz cytrynowy – do czego go dodać? Zastosowanie przyprawy w kuchni

Pieprz cytrynowy ma niezwykle intensywny aromat i wyrazisty, ostro-kwaśny smak, dlatego nie do wszystkich potraw nada się równie dobrze. Warto stosować go również z umiarem, ponieważ nawet niewielki jego nadmiar może sprawić, że danie będzie zbyt pikantne.

Dzięki dodatkowi cytryny przyprawa polecana jest przede wszystkim do wszelkiego rodzaju mięs. Pieprz cytrynowy świetnie nadaje się do ryby i do drobiu, czyli do mięs delikatnych w smaku, które dobrze komponują się z wyrazistymi i mocno wyczuwalnymi przyprawami. Można stosować go zarówno przed obróbką termiczną mięsa, na surowo, jak i zaraz po usmażeniu, uduszeniu czy grillowaniu.

Pieprz cytrynowy może zastąpić również większość przypraw dodawanych do sałatek i sosów. Świetnie pasuje również do zup, zwłaszcza tych z kuchni azjatyckiej, które wymagają pikantnych i wyraźnych w smaku dodatków. Poleca się go także do ryżu i makaronów (przyprawa z dodatkiem kurkumy zmieni kolor potrawy na delikatnie żółty). Osobom, które lubią proste rozwiązania w kuchni, spodoba się również połączenie pieprzu cytrynowego z masłem, które można zastosować zarówno bezpośrednio na chleb i do kanapek, jak i jako tłuszcz do smażenia warzyw.

Pieprz cytrynowy – właściwości przyprawy

Oprócz charakterystycznego smaku pieprz cytrynowy wyróżnia się także szeregiem prozdrowotnych właściwości, dlatego warto po niego sięgać przynajmniej od czasu do czasu. Zwłaszcza jeśli będzie to przyprawa zmielona samodzielnie w domu. Zarówno skórka cytrynowa, jak i czarny pieprz powinny być stosowane w diecie osób walczących z otyłością i nadwagą. Według niektórych niezwykle skuteczne w zrzucaniu zbędnych kilogramów jest codzienne picie szklanki przegotowanej, letniej wody z dodatkiem pieprzu cytrynowego. Taka mieszanka ma za zadanie przyspieszyć metabolizm, czyli szybciej spalać tłuszcz i nie pozwalać na jego odkładanie się w organizmie.

Sam czarny pieprz ceniony jest za swoje właściwości obniżające poziom cukru we krwi oraz poprawę przemiany materii. Skórka cytrynowa jest z kolei dobrym źródłem witaminy C, a spożywana regularnie przyczynia się do wytwarzania przeciwutleniaczy, niezbędnych do neutralizowania wolnych rodników oraz pozbywania się ich nadmiaru. Pieprz cytrynowy powinny spożywać również osoby, które są w trakcie kuracji oczyszczającej organizm z toksyn.

Zobacz wideo: Quinoa ze szpinakiem i smażonym łososiem i lody z czarnym pieprzem

Zobacz też:

W kuchni rządzi ser! Poznaj przepisy Grzegorza Zawieruchy

Kurczę pieczone! Sprawdzone przepisy Jakuba Kasprzaka

Pierniczków czas! Zobacz, jak piecze je Ania Starmach

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości