Czy istnieje związek między miesiącem i miejscem urodzenia a skłonnością do chorób?
Columbia University Medical Center zbadało około 1,7 mln pacjentów urodzonych między 1900 a 2000 rokiem, którzy byli pacjentami szpitala. Naukowcy przyjrzeli się zależnościom między 1688 chorobami a miesiącem urodzenia pacjentów i doszli do wniosku, że urodzeni w maju mają najmniejszą podatność na choroby, a w październiku i listopadzie – najwyższą.
Nie mamy podstaw, żeby nie wierzyć. Warto jednak powiedzieć, że to nie jest tak, że ludzie urodzeniu w konkretnym miesiącu mają nad sobą piętno i dedykowane im są określone choroby. To jest trochę zwiększone lub zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania
– powiedział popularyzator nauki, Dawid Myśliwiec.
Na jakość życia bardzo wpływa miejsce, w którym mieszkamy, również, jeżeli chodzi o aspekty zdrowotne. Chodzi tutaj głównie o temperaturę i jakość powietrza oraz nasłonecznienie terenu, na którym mieszkamy.
Okres jesienno-zimowy - alergia, choroby układu rozrodczego oraz nerwowego
Jak przyznał Dawid, alergie najczęściej występują u osób urodzonych w miesiącach, w których w domach unosi się najwięcej kurzu, czyli w okresie jesienno-zimowym. U osób urodzonych w listopadzie występuje także największe ryzyko chorób układu rozrodczego. Tak samo w przypadku chorób układu nerwowego. Mamy także dobrą wiadomość. Z jednego z badań wynika także, że miesiąc urodzenia ma wpływ na długość życia. Ludzie urodzeni w listopadzie żyją średnio o 9 miesięcy dłużej niż ci z maja (kobiety 7 miesięcy, mężczyźni 11 miesięcy).
Trudno, jest jednoznacznie powiedzieć, dlaczego tak jest. Czynników jest sporo. Takim najwyraźniejszym czynnikiem jest słońce
- powiedział Dawid Myśliwiec.
Okres letni – krótkowzroczność, choroby układu sercowo-naczyniowego
Ciekawym spostrzeżeniem jest wpływ miesiąca na masę urodzeniową dziecka. Jak się okazuje, jest ona powiązana z rolą słońca, które pobudza produkcję witamy D, ważnej dla wzrostu i działania układu odpornościowego. Ponadto dzieci urodzone latem są częściej krótkowzroczne niż dzieci urodzone zimą - ma to najprawdopodobniej związek z tak zwaną hipotezą dopaminową (dzieci "letnie", kiedy mogą już oglądać świat, widzą mało naturalnego słońca). W przypadku chorób sercowo-naczyniowych, największe ryzyko zachorowania mają osoby urodzone wczesną wiosną, szczególnie w marcu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Zabójca Johna Lennona przeprasza po 40 latach: "Chciałem być bardzo sławny"
Chciał zarobić na pandemii. Grozi mu do 8 lat więzienia
Pomarańczowy najmodniejszym kolorem przyszłego sezonu. Stylistka radzi, jak go nosić
Autor: Nastazja Bloch