2,3 mln Polaków cierpi na cukrzycę, ale szacuje się, że ich rzeczywista liczba wynosi nawet 4 mln. Na całym świecie zmaga się z nią 425 milionów ludzi, a problem narasta także wśród dzieci i młodzieży. Jak rozpoznać tę chorobę? Jak wygląda sytuacja cukrzyków w czasie pandemii? O tym mówił w naszym programie dziennikarz Michał Figurski, prezes Fundacji Najsłodsi.
Cukrzyca zagraża każdemu
Dane statystyczne mówią, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,3 mln osób, jednak szacuje się, że są to nawet 4 miliony.
3 są zdiagnozowane, jeden gdzieś 'zaginął'. Moja Fundacja "Najsłodsi" szuka tego zaginionego miliona
- wyjaśnia dziennikarz Michał Figurski.
On sam zbyt długo ignorował cukrzycę, więc teraz pomaga innym. Chce odkłamać wiele mitów i nieprawdziwych tez, które krążą na jej temat w środowisku ludzi młodych, którzy traktują ją jako chorobę wstydliwą.
Cukrzyca zagraża absolutnie każdemu. Są stereotypy, że są to osoby otyłe, które się nie ruszają, wcinają słodycze i piją słodkie napoje. To jest nieprawda - cukrzycy można nabawić się w trakcie porodu, czego dowodem jest Mandaryna, od wypadku samochodowego, w moim przypadku mówiło się o ciężkim zatruciu, to się nazywa cukrzyca mechaniczna
- podkreśla Michal Figurski w Dzień Dobry TVN.
Dlatego właśnie Fundacja "Najsłodsi", której jest prezesem, rusza z kampanią społeczną pod hasłem " CUKIER JEST DO DUPY". Autorem jej plakatu jest wybitny grafik Andrzej Pągowski.
Jest wyjątkowym artystą polskim. Stworzył wybitne dzieło, znowu niepokorne, niegrzeczne i potrzebne
- mówi prezes Fundacji.
W ramach kampanii dla cukrzyków gotować będą najlepsi polscy kucharze: Robert Makłowicz, Robert Sowa, Mateusz Gessler, Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Michel Moran, Anna Starmach, Ewa Wachowicz, Paweł Loroch, Remigiusz Rączka i Damian Kordas.
Jak rozpoznać cukrzycę
Na świecie problem dotyczy 425 mln ludzi. Od pewnego czasu na cukrzycę typu 1 cierpi coraz więcej dzieci i młodzieży. Na co zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?
Ogromne pragnienie, związany z tym wielomocz, notoryczne zmęczenie, senność, łaknienie - tzw. wilczy apetyt - to są rzeczy, które powinny zwrócić naszą uwagę, że coś z naszym cukrem i trzustką jest nie w porządku
- wylicza Michał Figurski.
Należy wtedy wykonać badanie cukru.
Wystarczy kropelka krwi, żeby oznaczyć poziom cukru, badanie trwa kilkanaście sekund i mamy wynik
- przekonuje nasz rozmówca.
Jak dodaje, bardzo ważna jest dieta. Statystyczny Polak zjada 51 kilo cukru rocznie.
To jest sporej wielkości taczka, jest to przerażająca ilość
- podkreśla prezes Fundacji "Najsłodsi".
Światowy Dzień Cukrzycy 2020
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. W tym roku - decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) - jego tematem przewodnim jest hasło "Cukrzyca: Pielęgniarki pomagają!" . Ma to na celu zwiększenie świadomości faktu, jak ogromną rolę w opiece nad pacjentem diabetologicznym odgrywają pielęgniarki. Często to właśnie one są pierwszymi osobami, które wchodzą w interakcję z chorą osobą.
Zobacz wideo: Uważaj, cukrzyku! Produkty z wysokim indeksem glikemicznym:
Zobacz też:
Co dwudziesty Polak cierpi na cukrzycę. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Niski indeks glikemiczny - czym jest? Dieta z niskim indeksem glikemicznym
Autor: Luiza Bebłot