Czy można zarazić się koronawirusem w windzie? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Mimo pandemii koronawirusa, wielu z nas nie mogło albo nie chciało zrezygnować z dotychczasowych aktywności czy chodzenia do pracy. Codziennie mijamy przez to masę osób, nie wiedząc, czy przypadkowo nie zarazimy się COVID-19. Jak wygląda sytuacja w małych pomieszczeniach? Sprawę wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy można zarazić się koronawirusem w windzie?

Wielu z nas każdego dnia korzysta z windy, zarówno w blokach, jak i w biurowcach czy w pracy. Co w sytuacji, gdy dowiadujemy się, że jechała nią osoba zakażona? Czy my również możemy zarazić się koronawirusem, wdychając go z powietrza? Takie pytanie zadał jeden z naszych widzów.

Teoretycznie istnieje możliwość zarażenia się w windzie, jeśli krótką chwilę przed naszym wejściem do niej jechał tą windą człowiek zakażony i to objawowy, nie mając maseczki

- powiedział w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Jak uniknąć zakażenia w windzie?

Okazuje się jednak, że bez większych uciążliwości możemy spokojnie jeździć windą. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych prostych zasad. Jakich?

Aby uniknąć takiego ryzyka, powinniśmy podróżować widną w mniejszej liczbie osób, niż przed pandemią , czyli powiedzmy 2, 3 osoby w małej windzie - to jest maksymalna ilość i wszyscy powinni jechać windą w maseczkach . Wtedy ryzyko zakażenia jest znikome

- podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Pytanie od widza. Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy zakażeniu koronawirusem? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości