Wiele rodziców wychodzi z założenia, że pochwały są konieczne w procesie wychowania dzieci. Teoretycznie ma to pomóc wzmocnić poczucie wartości najmłodszych. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka Agnieszka Stein.
Dwuletni Ksawery Rynkiewicz przez swoją chorobę, czyli rdzeniowy zanik mięśni, potrzebuje najdroższego na świecie leku. Kosztuje on aż 9,5 mln złotych. W pomoc w ubieraniu funduszu zaangażowało się wiele osób dobrej woli, w tym Mateusz Damięcki i Mariusz Maciołek - pomysłodawca akcji Pol-Truck Expedition.
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie, dzięki któremu wkrótce będzie można przewidzieć ryzyko przedwczesnego i późnego starzenia się. Na czym polegają te badania? Czy da się zatrzyma młodość?
Od kilku dni trwa nowy rok szkolny. Dzieci, po wielu miesiącach nieobecności spowodowanej pandemią, wróciły do ławek. Niestety dla wielu uczniów, rodziców i nauczycieli wiązało się to z dużym stresem. O tym jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, opowiedziała psycholożka, Katarzyna Kucewicz.
Kiedy pojawia się dziecko, życie kobiety zmienia się już na zawsze. Miłość matki do maleństwa okazuje się niesamowitą siłą napędową, która daje chęć do życia i mnóstwo energii do działania. Kobiety potrafią wówczas robić rzeczy, których dotychczas nawet się po sobie nie spodziewały.
Sklepowe półki aż uginają się od butelek z wszelkiego rodzaju napojami słodzonymi. Tym czasem znajdujący się w nich cukier w znaczących sposób wpływa na wagę i zdrowie dzieci. Dlaczego maluchy tak bardzo lubią ich smak i jak mimo wszystko nauczyć je, by ograniczały słodkie napoje?
Skończyły się wakacje, a więc i czas intensywnej ekspozycji na słońce. Teraz warto udać się do lekarza, który sprawdzi występujące na skórze znamiona. Dzięki kontrolnej wizycie można w porę wykryć ewentualnego czerniaka. Do badań zachęcał w naszym programie dermatolog dr Marcin Ambroziak.
Powrót do formy sprzed ciąży wymaga czasu i wysiłku. Niestety praktyka pokazuje, że dieta i ćwiczenia czasami nie przynoszą zamierzonego skutku, nawet po wielu miesiącach. W takim przypadku pomocne mogą być zabiegi Mommy Makeover. Na czym polegają? Kiedy można je zrobić?
Włosy na kobiecej brodzie, pod nosem czy na palcach nie wyglądają estetycznie. Nadmierne owłosienie może też świadczyć o problemach ze zdrowiem. W jakich chorobach może się ono pojawić? Jak się skutecznie pozbyć niechcianych włosów? Odpowiedzi udzielił nam dermatolog, Łukasz Preibisz.
Choć nie skończył jeszcze trzydziestu lat życia, Maciek Janowski może się już pochwalić tytułami mistrzowskimi zdobytymi w różnych częściach świata. Bez niego polski żużel nie byłby tym, czym jest obecnie. Może ktoś kiedyś nakręci o nim film? Nie zabraknie tam adrenaliny.
FOMO to określenie na lęk związany z brakiem dostępu do najnowszych informacji. Syndrom FOMO wielu badaczy uznaje za chorobę współczesności. Związany jest on bowiem z permanentnym „byciem online”, cały czas podłączonym do sieci, w której co sekundę pojawia się milion nowych informacji. Czy FOMO dotyczy też relacji damsko-męskich? Spytaliśmy o to blogerkę i eksperta relacji damsko-męskich - Annę Szlęzak oraz psycholog i terapeutę par - Marzenę Mawricz.
Muffiny z dodatkiem larw mącznika, świerszcze kubańskie w czekoladzie, owady w karmelu i przyprawach. Brzmi egzotycznie, ale można to jeść. Dr Ewelina Zielińska owadów nigdy się nie bała, nie podejrzewała jednak, że karierę naukową poświęci właśnie im. Dowiodła, że są źródłem wielu cennych składników, które mogą pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jakie inne korzyści przynosi spożywanie owadów?
Nie chodzi oczywiście o zalanie telefonu, a o coś znacznie bardziej niebezpiecznego. Dr n. med. Marc Leavey z Mercy Medical Center w Massachusetts wyjaśnia, jakie skutki dla naszego zdrowia, może mieć powyższa praktyka.
Sebastian Steyer to jeden z najlepszych profesjonalnych zawodników darta w Polsce. Gracz regularnie zdobywa punkty w prestiżowym rankingu BDO i reprezentuje nasz kraj na turniejach międzynarodowych. Do jego największych sukcesów należy uczestnictwo w mistrzostwach świata BDO 2020.
O formę warto dbać przez cały rok, nie tylko przed sezonem wakacyjnym, gdy planujemy odkryć więcej ciała. Tym razem wraz z Patrykiem Puczyłowskim skupiliśmy się na brzuchu, który dla wielu z nas stanowi źródło kompleksów. Oto propozycje ćwiczeń od trenera.
Strój do jogi powinien być przede wszystkim wygodny i niekrępujący ruchów. Ćwicząc asany we własnym domu, szczególnie w samotności, można zdecydować się nawet na jogę bez ubrania. Wybierając się do szkoły, warto natomiast zadbać, aby strój do jogi dawał jak największe poczucie komfortu.
Naturalne kosmetyki nie muszą być kosztowne a zrobienie domowej apteczki opartej na ziołach - trudne czy czasochłonne. Mamy dla Was - przygotowane przez zielarkę - przepisy z leczniczych roślin, które znajdziecie na łące, w parku, a nawet przydomowym trawniku.
Głos towarzyszy nam od momentu narodzin, kiedy to po przyjściu na świat wydaliśmy swój pierwszy krzyk. Nie tylko wyróżnia każdą z osób, lecz także może być wykorzystywany w chociażby kojeniu nerwów. O potędze terapii głosem wypowiedziała się terapeutka Agata Bargiel.
Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez cebuli. Warzywo to chętnie wykorzystuje się do przyrządzania potraw, a także przy okazji walki z przeziębieniem. W sieci można jednak znaleźć informacje na temat trujących właściwości resztek cebuli. Czy to prawda? Zapytaliśmy ekspertkę.
Ciężkie nogi to częsty objaw po dniu spędzonym w niewygodnym obuwiu lub w upale. Jeśli stan ten nie mija samoistnie, może oznaczać problemy z krążeniem krwi w kończynach dolnych. Uczucie ciężkich nóg zwalcza się też domowymi sposobami, ale jeśli często nawraca, należy skonsultować się z lekarzem.
Jedzenie w nocy to przypadłość, która dotyczy całkiem dużej liczby osób. Niestety, często kończy się przyrostem wagi oraz niezbyt dobrym samopoczuciem w ciągu dnia. Jak walczyć z tym nawykiem? Jakie mogą być jego przyczyny? O tym się dowiesz z niniejszego artykułu.
W sieci pomysłów na szybkie odchudzanie nie brakuje. Od kilku lat popularne są diety wysokobiałkowe, które obiecują nam zrzucenie od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Choć restrykcyjny jadłospis daje szybkie efekty, kłopotem staje się utrzymanie wymarzonej wagi. Co o diecie białkowej myśli dietetyk Anna Radowicka?
O tym, jak istotne jest mycie zębów wiedzą już dzieci w przedszkolu. Od najmłodszych lat rodzice wpajają swoim pociechom, że zaprzyjaźnienie się ze szczoteczką i pastą to klucz do pięknego i zdrowego uśmiechu. Jakie skutki może wywołać niemycie zębów?
Michał Klafetka i Mikołaj Nitka to wyjątkowy duet, który po miesiącach przygotowań ma już za sobą udział w zawodach Ironman. Świeżo po ukończeniu zawodów pojawili się w naszym programie, by opowiedzieć o swoich wrażeniach.
We Wrocławiu przyszła na świat mała dziewczynka i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mama maleństwa jest od kilku miesięcy w stanie wegetatywnym i nawet nie wie, że jej dziecko się urodziło.
Ewa Galant od lat zmaga się z chorobą tarczycy i na własnej skórze doświadczyła, czym jest Hashimoto. Długa i mozolna droga, jaką pokonała pacjentka w celu zweryfikowania nietypowych objawów, doprowadziła ją do diagnozy. Dziś kobieta pragnie podzielić się swoją wiedzą z innymi. Niebawem na rynku pojawi się mobilna aplikacja dla chorych.
Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?
Mariola Bojarska-Ferenc jest aktywna w mediach społecznościowych, w których nie tylko zamieszcza zdjęcia ukazujące jej życie prywatne, ale także porusza zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia. Ostatnio zajęła się tematem dotyczącym zatrzymania wody w organizmie, ponieważ - jak przyznała - sama zmaga się z tym problemem.
Bóle menstruacyjne dotyczą prawie połowy kobiet. Często występują wraz z innymi objawami, przez co są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Z tego powodu kilka krajów wprowadziło urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Na takie rozwiązanie zdecydowała się także jedna z polskich firm.
Placebo redukuje markery stresu emocjonalnego w mózgu, nawet jeśli ludzie mają świadomość tego, że przyjmują dawki bez aktywnego leku - dowiedli naukowcy z University of Michigan. Badacze zamierzają teraz przetestować efekt "uczciwego" placebo w badaniu stresu związanego z Covid-19.