Akrofobia to strach przed przebywaniem na dużej wysokości, a także lęk przed spadnięciem. Może objawiać się w różny sposób. Jak pokonać lęk wysokości i czy jest to w ogóle możliwe?
Czym jest lęk wysokości?
Akrofobia to strach przed spadnięciem oraz niebezpieczeństwem, które towarzyszy dużej wysokości. Lęk dotyka nawet 5% społeczeństwa, niezależnie od wieku i płci. Duża wysokość dla niektórych może oznaczać zarówno ósme piętro w wieżowcu, przebywanie na moście, a także skok ze spadochronem czy podróż samolotem.
Lęk wysokości dotyczy zaburzeń nerwicowych, a objawy mają zarówno podłoże psychiczne, jak i fizyczne.
Strach przed spadnięciem często jest naturalną reakcją obronną organizmu na niebezpieczeństwo. Nie każdy lęk przed wysokością jest jednak fobią. Jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, może przerodzić się w poważny problem. Lęk wysokości jest wtedy, kiedy w codziennym życiu przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, skąd bierze się lęk wysokości. Czasem podłoże strachu tkwi w przeszłości i traumatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w życiu człowieka. Zalicza się do nich upadek z wysokości lub doznanie poważnego urazu.
Osoby, które mają lęk wysokości często unikają latania samolotem czy wyjazdów w góry. Nie mogą przebywać na balkonie oraz wchodzić na drabinę i sięgać po przedmioty, które znajdują się wysoko.
Objawy lęku wysokości
Czasem strach przed spadnięciem dotyka osoby, które muszą wejść na wysokie piętro w wieżowcu lub nawet na drabinę, aby sięgnąć coś z górnej półki. Lęk wysokości może pojawić się niespodziewanie i nie można go bagatelizować. Czasem doprowadza do paniki i ataków, które trudno jest opanować.
Jak odróżnić naturalny strach przed niebezpieczeństwem od fobii? Osoby, które cierpią na lęk wysokości, odczuwają negatywne emocje. Do objawów lęku wysokości można zaliczyć strach przed utratą zdrowia czy życia. Osoba, wchodząc na wyższe piętro budynku, może czuć się niepewnie i obawiać się, że stanie się jej krzywda. Towarzyszy jej także strach, że za moment upadnie.
Uczucia, które towarzyszą lękom wysokości, często wiążą się z przyspieszeniem bicia serca i nadmierną potliwością. Czasem także występują bóle oraz zawroty głowy. Lęk wysokości może także łączyć się z uczuciem miękkich nóg oraz silnym niepokojem. Ciało może drżeć w całości. Strach obejmuje cały organizm, co może skutkować także napadem paniki. Wszystkie objawy mogą się nasilać – zdarza się, że dołączają do nich duszności oraz ból w klatce piersiowej.
Jak samodzielnie pokonać lęk wysokości?
Lęk wysokości nie mija samoistnie. Osoba, która odczuwa strach i niepewność musi przestać myśleć o niebezpieczeństwie lub zmienić otoczenie.Nie można zmuszać chorych osób do wchodzenia na dużą wysokość, bo objawy mogą się nasilić jeszcze bardziej. Jest to niekorzystne dla zdrowia, co z kolei może powodować załamanie nerwowe i lęk nie do pokonania.
Jak zwalczyć lęk wysokości samemu? Można rozpocząć od drobnych ćwiczeń, takich jak wspinanie się na drabinkę czy wyprawy w niskie góry. Jak pokonać lęk wysokości w górach? Trzeba wybrać naprawdę zaufaną trasę, która jest w pełni bezpieczna. Warto, aby wysokości towarzyszyły także pozytywne bodźce, np. ulubiona muzyka czy inne źródła radości. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby obok była zaufana osoba. Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa jest bardzo pomocne.
Nie jest łatwo wyleczyć lęk wysokości. Jak się go pozbyć z dnia na dzień? Raczej nie ma złotego środka na to, aby strach nagle minął. Na pewno nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o skoku na bungee czy ze spadochronem. To może nasilić strach i wywołać mocne zaburzenia nerwowe, które będą wymagały długiej terapii.
Jak wyleczyć lęk wysokości?
Warto wybrać się do gabinetu psychoterapeuty, aby pozbyć się lęku wysokości. Leczenie jest jednak długie i może być pracochłonne. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty, aby móc funkcjonować normalnie i bez strachu. Psychoterapia jest bowiem jedną z najpopularniejszych metod radzenia sobie z lękiem wysokości.
W trakcie wizyt psychoterapeuta podpowie, jak leczyć lęk wysokości i jakie kroki podjąć, aby wyjść zaburzeniom naprzeciw. Czasem specjalista wykorzystuje nowoczesny sprzęt i techniki, które pozwalają na przebywanie w wirtualnej przestrzeni. W ten sposób, przełamuje się lęk. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać psychoterapeutę i ćwiczyć zgodnie z jego zaleceniami. Mocno nasilone objawy leczy się także farmakologiczne.
Zobacz też:
Gdy mycie rąk staje się obsesją… Czym jest nerwica natręctw?
Robbie Williams cierpiał na agorafobię. Jak poradzić sobie z lękiem przestrzennym?
Strach przed pogrzebaniem żywcem. Historyczne podstawy tafefobii
Zobacz wideo: Strach i fobie – czego się boimy i dlaczego?
Autor: Adrianna Kowalczyk