Niestety wady zgryzu są często diagnozowane u naszych pociech. Mogą one prowadzić nawet do trudności w jedzeniu czy zniekształceniu mowy. O to, jak temu zapobiec, zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Aleksandrę Burczyńską, stomatolog.
Rozszerzanie diety u malucha a zgryz
O zgryz dziecka powinniśmy dbać już od początku. Zdaniem stomatolog moment rozszerzania diety u pociechy jest tutaj kluczowy. Wówczas rodzice powinni zacząć podawać dzieciom twarde produkty, np. marchewki czy kalarepy.
- Już około 6 miesiąca życia zaczyna się to rozszerzanie diety. Tutaj powinniśmy jak najbardziej rozmawiać z pediatrą, co nam wolno, a czego nie. Rodzice bardzo często wybierają miękkie pokarmy, bo boją się zachłyśnięcia czy zdławienia czymś twardym – zauważyła Aleksandra Burczyńska.
- Należy nie bać się dawać dzieciom owoców. Nie należy zastępować ich wszelkimi musami, słoiczkami, papkami i rozdrobnionymi pokarmami, bo to niestety ma ekstremalny wpływ na zgryz dziecka. To sprawia, że robi nam się leniwy język i te mięśnie nie pracują, a dążymy do tego, by cały czas to pracowało – dodała.
Gdy dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, ekspertka poradziła, by wykonywać masaże dookoła ust malca. Podkreśliła też, że zarówno logopedzi, jak i stomatolodzy odradzają stosowanie popularnych kubków-niekapków. Zamiast nich są lepsze słomki. - Gdy dziecko ustawia usteczka w dzióbek, to cały czas ćwiczy ten mięsień okrężny ust – dodała.
Jak zdaniem stomatolog należy dbać o zgryz dziecka?
- Używać szczoteczek sonicznych;
- odzwyczaić od ssania kciuka i smoczków;
- nie odkrajać skórek od chleba;
- nie bójmy się podawać jabłek czy marchewek.
Na koniec Aleksandra Burczyńska wystosowała apel stomatologiczny, ale podkreśliła przy tym, że nie jest on dietetyczny.
- Dużo zdrowiej jest zjeść w sobotę całą tabliczkę czekolady niż jeść codziennie po jednej kosteczce. Inaczej dajemy możliwość rozwijania się bakteriom, które powodują próchnicę, a jak w jeden dzień zjemy – raz a porządnie i umyjemy zęby - to nic nam nie grozi - wyjaśniła.
Posłuchaj całej rozmowy ze stomatologiem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Dania dla cierpiących na syndrom jelita drażliwego. Wypróbuj przepisy dietetyczki
Co zrobić, kiedy na drodze widzimy wóz strażacki? "Zwróćmy uwagę na korytarz życia"
Autor: Dominika Czerniszewska