Wady zgryzu u dzieci. Jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Dbałość o zęby od najmłodszych lat jest niezwykle ważna. Jak się okazuje, przyczyny powstawania wad zgryzu są złożone. O tym, jak powstają wady zgryzu u dzieci oraz jak im zapobiec i leczyć, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy ze stomatologiem i ortodontą dr n. med. Barbarą Obłoj.
  • Przyczyny wad zgryzu - zaburzenia prawidłowego oddychania
  • Zbyt długie ssanie smoczka-uspokajacza
  • Zbyt długie podawanie dziecku papek
  • Stany zapalne zatok i alergie
  • Wczesna profilaktyka ortodontyczna

Przyczyny wad zgryzu - zaburzenia oddychania

Stomatolog i ortodonta w studiu Dzień Dobry TVN przyznała, że przyczyn wad zgryzu jest kilka. Jedną z najważniejszych przyczyn są zaburzenia prawidłowego oddychania przez nos, czyli zaburzenia funkcji oddechowej. Ma to ogromny wpływ na usytuowanie i ukształtowanie podstaw kostnych dolnego i górnego łuku zębowego. Jeżeli z powodów anatomicznych mamy utrudnione oddychanie przez nos np. przerośnięte migdały gardłowo-podniebienne, krzywą przegrodę nosową, powiększone zapalnie małżowiny nosowe, które stanowią przeszkodę i blokują dostęp powietrza, wówczas dziecko siłą rzeczy zaczyna oddychać przez usta.

Jeżeli dziecko oddycha nagminnie przez buzię, zarówno w dzień jak i w nocy ma odchylone usta. Zmienia to pozycję języka, który prawidłowo powinien być spionizowany, czyli czubek języka powinien dotykać górnej części podniebienia. Niestety, by móc oddychać, język powinien leżeć na dole. W efekcie oddychania przez buzię obniża się żuchwa, co prowadzi do poważnej wady zgryzu.

>>> Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko nie zaczyna mówić?

Ssanie smoczka po 18. miesiącu życia

Kolejną przyczyną jest ssanie przez dziecko smoczka-uspokajacza. Przy dłuższym stosowaniu smoczka dochodzi do wyćwiczenia mięśni cofających żuchwę. Ta nieprawidłowość utrwala się w uzębieniu mlecznym, a nieleczona pogłębia się w uzębieniu stałym. Nie powinno się więc stosować smoczka po ukończeniu przez dziecko 18. Miesiąca życia.

Zbyt długie podawaniu dziecku papek

W miarę wyrzynania się zębów mlecznych dziecko powinno odżywiać się pokarmami o stałej konsystencji i uczyć się odgryzać i żuć pokarmy. Zbyt długie jedzenie tzw. papek może doprowadzić do wady zgryzu.

>>> Zobacz też: Jak rozszerzać dietę dziecka?

Stany zapalne zatok i alergie

Ogromny wpływ na ewentualne wady zgryzu maja stany zapalne w zatokach i alergie. Jeżeli dziecko nagminnie boryka się z infekcjami noso-gardłowymi, zapaleniem ucha, jest to znak dla rodziców, by udali się z dzieckiem do stomatologa w celu zdiagnozowania ewentualnej wady zgryzu.

Wczesna profilaktyka ortodontyczna

Profilaktyka wczesno-ortodontyczna ma na celu przywrócenie fizjologii prawidłowego oddechu. Pierwszą profilaktyczną wizytę rodzice powinni odbyć, kiedy dziecko ukończy 2, 5 roku i ma pełne uzębienie. Jeżeli rodzice już wcześniej zauważą niepokojące ich symptomy, powinni natychmiast udać się na wizytę do stomatologa.

Pierwszą czynnością jaką zrobi lekarz będzie sprawdzenie sprawdzenie funkcji oddychania oraz położenie języka. Nieprawidłowe układanie języka powoduje zaburzenie wymawiania głosek syczących, czyli tzw. seplenienie. Należy wcześnie eliminować tę wadę poprzez odpowiednie ćwiczenia, a także niektóre aparaty ortodontyczne. Dobrze jest wyleczyć wadę wymowy do 7 roku życia.

>>> Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Ważne jest podejście holistyczne dlatego stomatolog sprawdzi również postawę dziecka.

Aparaty ortodontyczne stałe zakłada się dzieciom od 12 roku życia. U mniejszych dzieci stosuje się aparaty wyjmowane

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!