Jakie uprawnienia musi mieć ochotnik straży pożarnej?
Z roku na rok coraz większą rolę w straży pożarnej odgrywają kobiety. Choć ich reprezentacja w Państwowej Straży Pożarnej nie jest tak liczna, to już w ochotniczych jednostkach robi wrażenie. Wg danych z 2018 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej aktywnie działa ponad niemal 70 tys. kobiet.
- Jestem kierowcą zawodowym, z uprawnieniami na pojazdach uprzywilejowanych, nurkiem w straży, mam za sobą szereg kursów dowódczych, kurs motorzysty itd. Jest nas tutaj wielu, a w tym kobiety - podkreślał Marek Kamiński w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Volkswagen Financial Services na pomoc straży pożarnej
W 2021 roku marka podarowała straży pożarnej w całej Polsce specjalne samochody. Wszystko to, by m.in. usprawnić walkę z pandemią COVID-19.
- Volkswagen transporter, napęd na cztery koła. To niejedyne auto i niejedyna straż. Takich aut jest 30. Cieszę się, że razem mamy świętować Dzień Strażaka - mówił Mikołaj Marczyk, rajdowy Mistrz Polski.
- Jeździmy tym autem do walki z koronawirusem. Dowozimy osoby na szczepienia. On również służył do zdarzeń związanych z pożarami lasów. Do wszystkiego go bierzemy, do czego jest potrzeba - dodał Marek Kamiński, szef OSP w Kamieńczyku.
Jak zachować się na drodze, kiedy jedzie wóz strażacki?
Wiele osób wciąż nie wie, co robić, kiedy na ulicy słyszy wycie syren strażackich. Warto wtedy pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i innych.
- Przeanalizowaliśmy, co możemy robić lepiej, żeby jeździło się łatwiej. Zwróćmy uwagę na korytarz życia, dajmy mu przejechać jak najszybciej i jak najbezpieczniej - apelował Mikołaj Marczyk.
- Kiedy ja jadę samochodem rajdowym, pojazdem specjalnym, tak Marek jedzie pojazdem specjalnym i ryzykuje życie. 15 ton waży takie auto. Środek ciężkości jest wysoko. Żeby sprawnie nim pojechać, wymaga to od Marka specjalnych umiejętności - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Strażak, który odszedł ze służby, by zostać fryzjerem. "Zawsze lubiłem pracować na krawędziach i próbować czegoś nowego"
- Siła jest kobietą. Mama-strażak o pracy w podziale bojowym: Jak szłam na służbę, syn pytał: "Mamo, ale nic Ci się nie stanie?"
- Kobiety w straży pożarnej. "Jest to wyzwanie, ale też naprawdę bardzo duża satysfakcja"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Patryk_Kosmider/Getty Images