straż pożarna

  straż pożarna

  Rośliny, antyki, meble i rowery – klatki schodowe kryją najrozmaitsze skarby. Mimo że zagracanie korytarzy w blokach jest zabronione, jest to coraz poważniejszy problem. Zakaz zostawiania rzeczy nie wynika jedynie z kwestii estetycznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, ponieważ wydłuża czas dotarcia do poszkodowanych i tym samym utrudnia ratowanie życia. 

  Strażacy w czasie pandemii, tak jak i ratownicy medyczni mają znacznie więcej pracy. W momencie, gdy w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego brakuje karetek, ruszają w drogę, by ratować ludzkie życie. Piotr Wojtasik wybrał się do Gorzowa Wielkopolskiego, by porozmawiać z ratownikiem Pawłem Jelonkiem oraz Darkiem Szymurą, rzecznikiem prasowym wojewódzkiej straży pożarnej o obowiązkach strażaków.

  Sezon grzewczy zaczął się na dobre. Niestety, razem z nim rośnie zagrożenie śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. I choć to dopiero początek, strażacy w całej Polsce już wiele razy musieli interweniować w związku z nieszczelnymi instalacjami. Jak można zapobiec tragediom? O tym mówił w naszym programie Krzysztof Batorski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

  Dużo pracy mieli ostatniej doby strażacy. W całej Polsce zanotowali 535 interwencji związanych z pogodą. Głównie usuwali skutki silnych wiatrów na Śląsku, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Niedziela także może być dla straży pożarnej pracowita, bo - zdaniem synoptyków - wrócą burze. Sprawdź, gdzie mogą być niebezpieczne.

  Upały dały się nam ostatnio we znaki, w wielu miejscach temperatury przekraczały 30 stopni. Latem chętniej niż zwykle sięgamy po chłodzące napoje. Strażacy ostrzegają jednak, by butelek z wodą nie zostawiać w samochodach. Zobacz, jak może łatwo może dojść do pożaru.

  Dużo pracy ma straż pożarna po burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską. Ostatniej doby interweniowała ponad 2,3 tys. razy. Większość zgłoszeń dotyczyła wypompowywania wody. W działaniach brało udział prawie 9 tys. strażaków i ponad 2 tys. pojazdów. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, gdzie nadal obowiązuje alert hydrologiczny oraz na Śląsku i Mazowszu.

  4 minuty - tylko tyle potrzebuje ogień, żeby rozprzestrzenić się na całe mieszkanie! W centrum edukacyjnym Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Marcin Sawicki spotkał się z zastępcą komendanta miejskiego Adamem Janiukiem. Zobaczcie gdzie w domu może się czaić zagrożenie pożarowe.

  Stare dywany, meble, opony, pudła, wózki, rowery - to rzeczy, które przetrzymujemy w garażach, komórkach lokatorskich i na klatkach schodowych. Czym grozi gromadzenie przedmiotów w takich miejscach? Można bez wiedzy sąsiada wyrzucić rzeczy, które wystawił na klatkę schodową? O tym W Dzień Dobry TVN mówili: kpt. Artur Kądziela z Państwowej Straży Pożarnej i zarządca nieruchomości Katarzyna Radzikowska.

  Strażak z Czystej Dębiny w ubiegłym roku samodzielnie ugasił bardzo niebezpieczny pożar. Po tej akcji doznał zawału, a ZUS odmówił wypłaty odszkodowania rodzinie, twierdząc że stres jest ryzykiem wpisanym w ten zawód. Koledzy zmarłego strażaka nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Czystej Dębinie spotkał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  W sobotę wieczorem w Sosnowcu runęła kamienica. W akcji ratunkowej brało udział aż 148 strażaków. Działania Straży Pożarnej trwały do dnia następnego. Jaka mogła być przyczyna wypadku? O szczegóły akcji reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał komendanta Straży Pożarnej w Sosnowcu Grzegorza Nowaka oraz st. asp. Artura Spyrę.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z małymi strażakami z dziecięcej drużyny pożarniczej w Jaszkowej Dolnej. Dzieci uczą się współpracy, obsługi sprzętu strażackiego i dowiadują się jak postępować w sytuacji zagrożenia.