Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?

Dzień dobry TVN
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Emilia i Kamil Maliccy, którzy działają w Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratownictwie Wodnym. Pasją małżeństwa jest praca z psami ratowniczymi. Towarzyszyły im ich dwa pupile, które dzielnie biorą udział w akcjach ratunkowych. Co muszą umieć takie psy i jak się je szkoli?

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego jest świętowany każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia. Został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation).

Co potrafią psy ratownicze i jak się je szkoli?

– Psy ratownicze lokalizują zapach żywego człowieka pod gruzowiskami po katastrofach budowlanych i w terenie w przypadku osób zaginionych – wyjaśnił Kamil Malicki.

Jeśli chodzi o szkolenie, należy zacząć przyuczać psa do bycia ratownikiem jak najwcześniej. Najmłodsze psy, jakie zaczyna się szkolić to są dziewięciotygodniowe szczeniaki. Jak przebiega nauka? – To są bardzo pozytywne zabawy. Nakierowuje się psy na to, by spotkanie obcego człowieka w dziwnym miejscu, było czymś najfajniejszym, co może go w życiu spotkać – od tego się wychodzi. Potem psa uczy się pracy nosem, czyli podążania za zapachem człowieka, a następnie uczy się oznaczania czy komunikowania z przewodnikiem.

Psy państwa Malickich - labrador Regar i suczka Wigilia, która jest mieszanką owczarka belgijskiego z niemiecki - to, że namierzyły zapach osoby komunikują szczekaniem, ale to nie jest jedyna metoda. Ekspert podaje jeszcze inne sposoby informowania opiekunów o wykonanym zadaniu, np. taki, że pies wraca do przewodnika z rzemieniem w pysku i na tej lince doprowadza człowieka w miejsce, które wytropił.

Jakie psy mogą zostać psami ratowniczymi?

Czy każdy pies nadaje się do służby ratowniczej? Wigilia jest psem ze schroniska, więc jak widać, nawet kundelek może zostać psem ratowniczym. – Pies musi mieć przede wszystkim predyspozycje i kochać ludzi - powiedziała Emilia Malicka. Ratownik, rzecz jasna, musi kochać psy, ale też umieć nawiązać z nimi kontakt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości