Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Dlaczego psy się drapią? Lekarz weterynarii o alergiach i problemach skórnych zwierząt

Dzień Dobry TVN

Alergie u psów

Dlaczego psy się drapią? Lekarz weterynarii o alergiach i problemach skórnych zwierząt

Dzień Dobry TVN

Zastanawiasz się, dlaczego twój pies się drapie? To może być efekt ukąszenia przez kleszcza, AZS czy alergii. Które rasy są najbardziej podatne na problemy skórne i jak pomóc zwierzakowi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. wet. Dorota Pomorska. 

Dlaczego pies się drapie?

Drapanie się psa nie jest niczym niezwykłym. Problem zaczyna się w momencie, gdy zwierzak robi to nagminnie. Takie ciągłe drażnienie skóry może mieć związek z alergią, która diagnozowana jest u psów coraz częściej. - Myślę, że to jest już epidemia. Oczywiście każda choroba skóry może wywołać drapanie czy swędzenie, ale psów alergicznych jest coraz więcej - mówiła w Dzień Dobry TVN dr n. wet. Dorota Pomorska.

Co gorsza, wielu właścicieli, którzy obserwują u swoich psów takie objawy sądzi, że przyczyną problemu jest nieodpowiednia karma i zmieniają psu pożywienie. - To nic nie daje. Psy, tak samo, jak ludzie najczęściej są uczulone na alergeny środowiskowe lub roztocza kurzu domowego. A to wymaga leczenia - mówiła specjalistka.

Alergia u psa - jak ją rozpoznać?

Zanim lekarz dobierze leczenie konieczne jest wykonanie testów śródskórnych. Na czym one polegają? - W pierwszej kolejności z niewielkiego fragmentu skóry usuwa się sierść. Następnie cieniutką igłą wprowadza się alergen i obserwuje na jakie alergeny zwierzak jest uczulony -  dodała specjalistka.

Jak leczy się alergię u psów? - Przez długi czas zwierzakom podawano sterydy, a te niestety wywoływały szereg skutków ubocznych. Obecnie dysponujemy nowoczesnymi i dużo bezpieczniejszymi lekami - mówiła ekspertka.

Lekarze weterynarii stosują m.in. ciała nonoklonalne. Podaje się je w zastrzykach, np. raz na cztery tygodnie. Niektóre psy muszą przyjmować tabletki. - Właściciel musi sobie zdawać sprawę, że pies z alergią wymaga stałego leczenia i leki muszą być podawane przez cały czas. W przeciwnym razie problem będzie nawracał - dodała. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Czytaj więcej:

Skąd się bierze suchy i ciepły nos u psa? Dlaczego jest postrzegany jako oznaka choroby?

Zabezpieczamy psa przed kleszczami. Obroża, tabletki czy krople? Weterynarz: "Długość sierści jest kluczowa"

Psi język - jak go zrozumieć? Dzięki tym trikom dogadasz się ze swoim pupilem


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
21.04.2021
ALa
A gdzie Pani doktor przyjmuje? Czy może Pani doktor polecić lekarza weterynarii w Warszawie?