Najczęstsze powikłania po zabiegach kosmetycznych. "Trzeba mieć świadomość, że nasza skóra nie jest sterylna"

Dzień Dobry TVN
Mimo pandemii wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Niestety konieczność noszenia maseczek może sprawić, że skóra nie będzie się goiła tak, jak powinna. Co z tym zrobić? Jak uniknąć ewentualnego zakażenia bakteryjnego? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z dr. Marcinem Ambroziakiem, dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej.

Zabiegi na twarz - jakie są najczęstsze powikłania?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, także w czasie pandemii, cieszą się ogromną popularnością. Niestety konieczność noszenia maseczek ochronnych sprawia, że skóra jest narażona na zakażenie. - Trzeba mieć świadomość, że nasza skóra nie jest sterylna. Mamy na niej mnóstwo bakterii, czasem pojawi się jakiś grzyb. Jeśli takie patogeny mamy, np. pod paznokciem i podrapiemy skórę, która dopiero co przeszła zabieg z użyciem lasera frakcyjnego, może dojść do zakażenia, np. gronkowcem - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.

Co sprzyja takim zakażeniom? - Dochodzi do nich w momencie, gdy my lub osoby wykonujące zabieg nie przestrzegają zasad higieny oraz gdy przepływ krwi zostanie zatrzymany. Stanie się tak, jeśli chcemy zrobić kilka zabiegów za jednym zamachem - mówił specjalista. Skóra, która jest niedokrwiona, gorzej się goi, a wszelkie bakterie łatwiej do niej przenikają.

Jakie zmiany mogą pojawić się po zabiegu kosmetycznym?

Czasem u osób po zabiegu z zakresu medycyny estetycznej rozwija się liszaj zakaźny. Jak go rozpoznać? - To mieszana choroba gronkowcowo-paciorkowcowa. Początkowo na skórze tworzą się pęcherzyki wypełnione ropą, z czasem zmieniają się one w żółto-miodowe strupy. Z takimi zmianami trzeba się udać do lekarza dermatologa - mówił specjalista.

Jak uniknąć takich problemów, zwłaszcza jeśli musimy nosić maseczki? - Pacjent powinien otrzymać instrukcje zarówno przed, jak i po zabiegu. Przed jego wykonaniem zaleca się np. przyjmowanie leków, które chronią przed wirusem opryszczki - mówił specjalista. Jak dbać o skórę po zabiegu? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Ikona stylu i ulubienica widzów. Małgorzata Kożuchowska kończy 50 lat: "Wiem, że dopiero się rozkręcam"

Czujesz się zmęczona i niewyspana? Poznaj 5 prostych trików, dzięki którym będziesz wyglądać na wypoczętą

Beata Ścibakówna skończyła 53 lata. Gwiazda opowiedziała nam, jak spędza urodziny i czego sobie życzy

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości