Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?

nogi kobiety na obcasach, fotografia czarno-biała, drętwienie nóg i rąk
WIN-Initiative/Neleman/Getty Images
Źródło: Stone RF
Drętwienie ręki lub nogi związane z charakterystycznym mrowieniem w palcach wynika w bardzo wielu przypadkach ze zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej. Niestety zdarza się jednak, że drętwienie ręki lub nogi to sygnał poważnego stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie. Drętwienie rąk i nóg wiąże się m.in. z zespołem cieśni nadgarstka, dyskopatią, a nawet nowotworem kości.

Drętwienie rąk i nóg to częsta przypadłość osób, które większość swojej pracy wykonują w pozycji siedzącej, często niezdrowej dla kręgosłupa, nie utrzymując dodatkowo właściwej postawy. Drętwienia ręki nie można jednak lekceważyć i w przypadku nawracającego bólu trzeba zgłosić się do lekarza.

Przyczyny drętwienia rąk i nóg podczas siedzenia

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki, a także mrowienie w nogach to częste objawy związane ze zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Pracując przy biurku, bardzo często przyjmuje się niewłaściwą postawę ciała. W efekcie tego pojawiają się zaburzenia w dopływie krwi i ucisk na niektóre nerwy, co prowadzi do drętwienia kończyn. Wystarczy jednak wstać, pospacerować i ból powinien minąć. Podczas pracy w pozycji siedzącej warto od czasu do czasu w trakcie dnia robić krótkie przerwy na spacery.

Drętwienie rąk podczas snu – braki witamin

Przyczyną drętwienia rąk w nocy, a także pojawiających się często bolesnych skurczy łydek lub wrażenia „wykręcania” stawów jest najczęściej zaburzona gospodarka mineralna organizmu. W bardzo wielu przypadkach za drętwienie ręki w nocy odpowiadają niedobory witamin z grupy B, a także zbyt niski poziom magnezu i wapnia. Ból i drętwienie rąk w takim przypadku można zwalczyć włączając do diety produkty bogate w wymienione witaminy i minerały. Warto również ograniczyć spożywanie czarnej, mocnej herbaty oraz kawy. Napoje te wypłukują z organizmu dużą część witamin i minerałów.

Dyskopatia jako przyczyna drętwienia rąk i nóg

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki to często dolegliwości silnie ze sobą połączone. Zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa mogą powodować szkodliwe zmiany w przewodnictwie nerwowym. To natomiast prowadzi do drętwienia rąk. Z kolei zmiany zwyrodnieniowe w obrębie dolnych odcinków kręgosłupa przekładać się mogą na drętwienie nóg.

Częste drętwienie rąk a zapalenie stawów

Ból i drętwienie rąk i nóg mogą być znakiem rozwijającej się w organizmie choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. RZS objawia się obrzękiem stawów rąk i nóg, ich poranną sztywnością, a także drętwieniem rąk lub nóg w początkowej fazie choroby. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej dotyka staw biodrowy i kolanowy, bywa jednak, że pojawia się jednocześnie w stawach rąk i nóg.

Ból i drętwienie nogi lub ręki może oznaczać także choroby układu kostnego: nowotwór kości lub chorobę Pageta.

Drętwienie ręki lewej a schorzenia układu krwionośnego

Drętwienie lewej ręki, jeśli towarzyszy mu tzw. ból zamostkowy, należy potraktować jako możliwy sygnał zbliżającego się zawału. Ból nóg, związany ze zwężeniem naczyń krwionośnych w kończynach dolnych, może być znakiem rozwijającej się miażdżycy. Także systemowe zapalenie naczyń oraz napad przemijającego niedokrwienia mózgu również mogą prowadzić do drętwienia rąk i nóg.

Mrowienie i drętwienie rąk oraz nóg – inne przyczyny

Nocne drętwienie rąk może być związane także ze schorzeniami mózgu (udar, guz, zapalenie opon mózgowych, zespół Guillaina-Barrégo). Częstą przyczyną drętwienia rąk rano jest toczeń rumieniowaty układowy (SLE). Ważną przyczyną drętwienia rąk i nóg mogą być także zmiany o charakterze neurologicznym. Chodzi przede wszystkim o:

  • stwardnienie rozsiane
  • padaczkę
  • parestezje
  • nerwicę
  • neuropatię (polekową, alkoholową, cukrzycową) – uszkodzenia nerwów powodują drętwienie rąk i nóg.

Ciąża a drętwienie rąk

Drętwienie ręki prawej lub lewej u kobiet w ciąży wiąże się najczęściej ze zmianami hormonalnymi. Prowadzą one do zatrzymania wody w organizmie. W nadgarstkach pojawiają się obrzęki, które powodują nacisk na poszczególne nerwy. W efekcie tego nacisku pojawia się m.in. nocne drętwienie rąk.

Jak leczyć drętwienie rąk?

Leki na drętwienie rąk nie działają uniwersalnie. Nie ma jednego leku, który pomaga na uczucie mrowienia lub drętwienia rąk. Właściwe leczenie może się zacząć dopiero w momencie, gdy ustalona zostanie podstawowa przyczyna drętwienia kończyn . Pamiętać trzeba, że drętwienie ręki prawej lub drętwienie rąk i nóg w nocy to najczęściej tylko objawy pośrednie innego, często poważniejszego schorzenia. Zupełnie innego leczenia wymagają zaś choroby typu SLA, zmiany neurologiczne czy zwyrodnienia kończyn.

Zobacz też:

Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć?

Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?

Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?

Zobacz video: Stanąć na własne nogi

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości