Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy

kasztany
Fot. Fausta Lavagna / EyeEm / Getty Images

Wyciąg z kasztanowca pomaga uszczelniać i wzmacniać naczynia krwionośne. Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca zawierają escynę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, zmniejszające lepkość krwi. Wysoki poziom escyny we krwi pomaga uszczelniać ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. Dzięki swym właściwościom wyciąg z kasztanowca stosowany jest w leczeniu żylaków kończyn oraz hemoroidów.

Preparaty z wyciągiem z kasztanowca mogą być stosowane w profilaktyce, jak również w leczeniu schorzeń żył. Maść z kasztanowca można zrobić samemu w domu. Potrzebne są świeże kasztany, alkohol oraz baza tłuszczowa, np. wazelina kosmetyczna. Choć preparaty z wyciągiem z kasztanowca są naturalnym produktem, nie powinny ich stosować osoby uczulone na którykolwiek ze składników.

Więcej:

Kiedy warto sięgnąć po wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca stosowany jest w leczeniu objawów niewydolności żylnej różnego rodzaju. Po preparaty zawierające ten wyciąg warto sięgać w przypadkach:

  • występowania żylaków i zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych,
  • występowania hemoroidów,
  • w terapii wspomagającej w zaburzeniach krążenia mózgowego (pourazowych, pozapalnych),
  • w zmianach pourazowych, takich jak zwichnięcia, stłuczenia lub obrzęki,
  • w chorobach kręgosłupa,
  • w zapaleniach pochewek ścięgien,
  • w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył,
  • przy osłabieniu naczyń krwionośnych u kobiet w ciąży.

Maść z kasztanowca stosowana jest także na zmęczone i obrzęknięte nogi, przynosząc im ulgę. Wyciąg z kasztanowca jest popularnym składnikiem kosmetyków (toników, kremów, maseczek), które przeznaczone są do pielęgnacji cery naczynkowej, podatnej na tworzenie się pajączków. Substancje zawarte w kasztanowcu usprawniają przepływ krwi w naczyniach żylnych, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, dlatego wyciąg z kasztanowca stosuje się na żylaki i hemoroidy . Jest bazą rozmaitych preparatów przeciwżylakowych, zarówno w postaci żeli oraz maści, jak i tabletek. Escyna pomaga uszczelniać żyły, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a dzięki swoim właściwościom zapobiega tworzeniu się żylaków.

Jak zrobić wyciąg z kasztanowca w domu?

Wyciąg z kasztanowca na żylaki można zrobić samodzielnie w domu. Do przyrządzenia maści potrzebne są świeże kasztany, alkohol i baza tłuszczowa. Owoce kasztanowca trzeba rozdrobnić, a następnie zalać 40-procentowym alkoholem podgrzanym do temperatury 60℃. Należy odstawić je na kilka dni, po upływie których można zacząć wcierać miksturę w nogi. Warto także zrobić preparat, który dużo łatwiej aplikować, czyli maść z wyciągiem z kasztanowca . Wystarczy przygotowany wcześniej macerat zmieszać w kąpieli wodnej z wazeliną lub masłem shea. Jaką metodą można przygotować wyciąg z kasztanowca?

1. Świeże kasztany obierz z brązowej skórki i pokrój drobno ich zielony środek, a następnie włóż do słoika (do ¾ objętości) i zalej olejem (np. z pestek winogron) tak, aby w całości zakryć poszatkowane kasztany.

2. Dno garnka wyłóż papierowym ręcznikiem i wstaw słoik z kasztanami.

3. Garnek napełnij do połowy wodą.

4. Kasztany gotuj na małym ogniu przez 3 godziny.

5. Ostudź słoik, przecedź dokładnie powstały olejowy ekstrakt (pamiętaj, że najwięcej wartości mają ostatnie krople).

6. Powstały macerat możesz przechowywać przez rok.

Na bazie powstałego maceratu można przygotować również maść na żylaki i zmęczone nogi . Wystarczy dodać wosk pszczeli oraz olej kokosowy (na 3 łyżeczki maceratu użyj 1 łyżeczki wosku). Do słoika z wyciągiem z kasztanowca wrzuć wosk oraz dodaj olej kokosowy (kilka łyżeczek). Wszystkie składniki podgrzej w kąpieli wodnej, aż się połączą. Przelej do słoików, dodaj witaminę E (kilkanaście kropli) oraz kilka kropli dowolnego olejku eterycznego (dzięki niemu maść zyska piękny zapach). Otrzymaną maść z wyciągiem z kasztanowca można przechowywać przez pół roku.

Zobacz film: Zioła w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyciąg z kasztanowca – skutki uboczne i przeciwwskazania

Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście, nasiona, kora, kwiaty, a także niedojrzałe owoce tego drzewa. Choć preparaty z wyciągiem z kasztanowca są popularne i często stosuje się je w leczeniu dolegliwości związanych z żylakami lub hemoroidami, należy z nich zrezygnować, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik, a także przy niewydolności nerek. Nie zaleca się stosowania na otwarte rany, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przyjmowanie preparatów z wyciągiem z kasztanowca może powodować także pewne działania niepożądane. Oprócz reakcji alergicznych do najważniejszych skutków ubocznych zaliczyć można te ze strony układu pokarmowego: zaburzenia żołądkowe, czasem nudności i wymioty. Mogą także wystąpić zawroty głowy. Z leków z wyciągiem z kasztanowca powinny ostrożnie korzystać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz diabetycy. Wyciąg z kasztanowca znajduje się w preparatach w postaci żelu, maści lub tabletek. W domu można również wykonać nalewkę leczniczą z wyciągiem z kasztanowca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości