Czarna rzepa na włosy – jakie efekty daje? Jak ją stosować i komu pomoże?

Czarna rzepa
Fot. Dave Le / Getty Images

Stosowanie czarnej rzepy na włosy w domowej pielęgnacji praktykowane jest od dawna. Od pewnego czasu można też znaleźć wyciąg z czarnej rzepy w drogeryjnych produktach. Ze względu na niezwykłe właściwości tego warzywa chętnie sięgają po nie zarówno panie, jak i panowie.

Wyciąg z czarnej rzepy najczęściej znaleźć można w kosmetykach do włosów wypadających, przetłuszczających się lub do skóry głowy dotkniętej łupieżem. Jednak sok z czarnej rzepy doskonale wpływa na włosy również na ich długości. Jakie efekty może przynieść i jak go stosować?

Więcej:

Działanie czarnej rzepy na włosy

Czarna rzepa, poprawnie nazywana czarną rzodkwią, to warzywo niezwykle bogate w cenne składniki odżywcze, które doskonale wpływają na cały organizm. Szczególnie dobrze znana jest ona jednak ze swojego zbawiennego wpływu na włosy. W czarnej rzepie znajdziemy takie składniki, jak:

  • fitoncydy – substancje o silnym działaniu bakteriobójczym,
  • witamina C – doskonały antyoksydant przedłużający młodość tkanki,
  • witaminy z grupy B – wzmacniają włosy i poprawiają jego ukorzenienie, a przy tym wpływają też na jego odpowiedni wzrost,
  • siarka – stanowi budulec zarówno skóry, jak i włosów,
  • żelazo – wpływa na odpowiednie dotlenienie komórek, co ma korzystne działanie również w przypadku słabych, wolno rosnących i wypadających pasm.

Do najważniejszych efektów stosowania czarnej rzepy na włosy zalicza się z pewnością zapobieganie ich wypadaniu dzięki głębokiemu odżywieniu i dotlenieniu ich cebulek. Z tego też względu sok z warzywa można stosować pomocniczo nawet w łysieniu. Kolejnym problemem, z którym poradzi sobie wyciąg z czarnej rzepy, jest łupież i nadmierne przetłuszczanie włosów. Roślina ta nie tylko działa antybakteryjnie i oczyszczająco, lecz także skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Składniki w niej zawarte pozwolą również odżywić włosy na ich długości. Wiele osób poprzestaje jednak na nakładaniu tego naturalnego kosmetyku jedynie na skórę głowy, między innymi ze względu na charakterystyczny zapach czarnej rzepy.

Jak stosować sok z czarnej rzepy na włosy?

Choć w aptekach i drogeriach dostać można wiele kosmetyków do włosów wzbogaconych o wyciąg z czarnej rzepy, warto sięgnąć po w pełni naturalne przepisy. Jednym z nich jest maseczka z czarnej rzepy na przetłuszczające się i osłabione włosy. Aby ją przygotować, najpierw należy zetrzeć jedną rzepę na tarce, najlepiej z drobnymi oczkami, by puściła jak najwięcej drogocennego soku. Następnie otrzymaną papkę trzeba przecisnąć przez lnianą ściereczkę i połączyć sok z dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Po dokładnym wymieszaniu składników należy nałożyć maskę na skórę głowy, a następnie owinąć całość ręcznikiem. Ważne jest, aby nie nakładać maseczki na całą długość włosów. Po upływie dwóch godzin mieszankę należy starannie zmyć szamponem bez SLS. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, maskę z czarnej rzepy należy stosować 3 razy w tygodniu przez co najmniej 1,5 miesiąca.

Innym typem wcierki na porost włosów z czarnej rzepy jest ta na bazie alkoholu. Bulwy również należy zetrzeć na tarce, ewentualnie wrzucić do sokowirówki, a następnie zalać alkoholem, maksymalnie 70%. W miksturze proporcje pomiędzy rzepą a alkoholem powinny wynosić 1:5. Tak przyrządzoną wcierkę należy odstawić na mniej więcej 2 tygodnie. Po tym czasie mieszankę trzeba przefiltrować. Uzyskany płyn powinno się wcierać w skórę głowy z podobną częstotliwością, co poprzednio omawianą maseczkę, jednak nie powinien on pozostawać na niej dłużej niż przez godzinę. Na koniec wcierkę należy zmyć łagodnym szamponem.

Wcierkę z czarnej rzepy na włosy można przygotować również w wygodnej formie sprayu. Na blisko 150 ml soku z tej jarzyny przypadać tu powinno ok. 20 ml wody, najlepiej destylowanej, a także ok. 20 ml spirytusu. Składniki należy starannie wymieszać i przelać do buteleczki z atomizerem. Taką miksturę z czarnej rzepy na porost włosów trzeba wcierać w skórę głowy trzy razy w tygodniu, wykonując przy tym delikatny masaż. Preparat należy zmyć po upływie godziny i dokładnie usunąć go z pomocą łagodnego szamponu.

Zobacz film: Faceci vs. długie włosy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Sok z czarnej rzepy można wykorzystać też w inny sposób, np. przygotowując odżywczy balsam do włosów. Sok należy wtedy wymieszać z łyżką balsamu do włosów, łyżką oliwy z oliwek i jednym jajkiem. Taki specyfik należy nakładać na całe włosy i owijać folią oraz ciepłym ręcznikiem co najmniej 2 razy w tygodniu. Każda sesja powinna trwać godzinę. Potem trzeba zmyć produkt łagodnym szamponem.

Dodatkowo warto również wzmocnić włosy od środka, codziennie pijąc szklankę soku z czarnej rzepy. Wszelkie obecne w tym warzywie odżywcze składniki z pewnością poprawią nie tylko kondycję pasm, lecz także samopoczucie.

Czarna rzepa w Polsce jest powszechna i dzięki temu dostępna na wyciągnięcie ręki, w niewygórowanej cenie. Dlatego z pewnością warto choć raz ją wypróbować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości