Masła murumuru można używać samodzielnie, a także jako dodatek do kosmetyków. Mimo twardej konsystencji łatwo rozpuszcza się ono w dłoniach i doskonale rozprowadza. Jak stosować ten produkt i jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć?
Zobacz także: Masło kokosowe – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić?
Masło murumuru do włosów
Jednym z najpowszechniejszych zastosowań masła murumuru jest wykorzystywanie go do pielęgnacji włosów. Szczególnie polecane jest ono do pasm niskoporowatych, czyli z gładko przylegającą łuską. Nie jest to jednak regułą. Doskonale sprawdza się ono również w pielęgnacji loków, których łuska zwykle jest dość mocno odchylona (tzw. włosy wysokoporowate). Co więcej, masło murumuru nie tylko je nawilża i nabłyszcza, lecz także dodatkowo podkreśla ich skręt. Często stosuje się je także do włosów farbowanych i przesuszonych, które po jego użyciu stają się przyjemnie miękkie, gładkie i elastyczne. Masło doskonale dyscyplinuje również niesforne kosmyki. Za piękny wygląd włosów po użyciu tego specyfiku odpowiadają między innymi witaminy A i E, które głęboko odżywiają pasma. Wartościowe są również zawarte w specyfiku nienasycone kwasy tłuszczowe omega–3 i omega–6, które nie tylko regenerują włosy, lecz także dodają im sprężystości.
Zobacz także: Naturalne sposoby na mocne, lśniące włosy
Masło murumuru doskonale sprawdza się również do zabezpieczania włosów, a szczególnie ich końcówek, przed zniszczeniem. Nazywane bywa nawet naturalnym silikonem czy roślinną lanoliną, ponieważ pokrywa pasma ochronną warstwą. Są one wtedy mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych jak mróz czy promienie słoneczne.
Masło murumuru można dodać do ulubionej odżywki lub maseczki. Należy tylko uważać, by nie przesadzić z ilością, aby nie obciążyć włosów. Innym sposobem jego wykorzystania będzie olejowanie. Masło należy starannie nałożyć na zwilżone bądź suche pasma i pozostawić na minimum 30 minut. Następnie tę naturalną maskę trzeba starannie zmyć delikatnym szamponem. Odrobinę produktu można również wetrzeć w jeszcze wilgotne końcówki i pozostawić do następnego mycia, a nawet wykonać nim masaż skóry głowy, który nie tylko ją nawilży, lecz także odżywi cebulki, wzmacniając tym samym włosy i zmniejszając ich wypadanie. Po masażu należy jednak dokładnie oczyścić skórę głowy szamponem bez SLS, ponieważ pozostałości masła mogą wywoływać dolegliwości podobne do łupieżu, a nawet powodować nadmierne wypadanie włosów.
Masło murumuru do pielęgnacji skóry
Masło murumuru doskonale nadaje się również do pielęgnacji skóry. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku cery przesuszonej i dojrzałej, ponieważ ma zdolność jej głębokiego nawilżania, uelastyczniania i regeneracji. Bardzo dobrze zadziała również w przypadku tkanki poparzonej przez promienie słoneczne, odbudowując ją i łagodząc dolegliwości. Doskonale ochroni też skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Swoją skuteczność w odmładzaniu skóry i dodawaniu jej zdrowego blasku masło murumuru zawdzięcza przede wszystkim naturalnym antyoksydantom oraz wysokiej zawartości kwasu laurynowego. Masło ma bowiem aż 47% tego cennego składnika. Zawarte w nim witaminy A oraz E sprawiają, że produkt doskonale odmładza i napina skórę.
Masło murumuru świetnie sprawdzi się również w przypadku skóry trądzikowej lub dotkniętej niektórymi typami dermatozy jak łuszczyca czy grzybica. Wszystko dzięki jego silnemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwgrzybicznemu. Produkt ten przyspiesza również gojenie się ran oraz zmniejsza przebarwienia posłoneczne.
Masło murumuru stosować można zarówno samodzielnie, np. jako balsam, krem, preparat do masażu, np. antycellulitowego, jak i jako balsam do ust. Doskonale sprawdza się ono również w roli dodatku do gotowych kosmetyków czy jako półprodukt do produkcji domowych preparatów pielęgnacyjnych.
Zobacz także: Zmarszczki pod oczami to problem każdej kobiety. Poznaj zabiegi, które pozwolą z nimi walczyć
Ogromną zaletą masła murumuru jest także bezpieczeństwo jego stosowania. Używać go może każdy, w tym również kobiety w ciąży czy karmiące piersią, co zdecydowanie stawia je ponad sztucznymi, chemicznymi balsamami. Co ciekawe, niekiedy bywa ono dodawane do naturalnych mydeł, a nawet środków dezodoryzujących.
Decydując się na stosowanie masła murumuru do pielęgnacji skóry twarzy, należy jednak pamiętać, że nie powinno się rezygnować z innych środków. Produkt ten, podobnie jak pozostałe tłuszcze, pomaga bowiem przede wszystkim zatrzymać wilgoć w skórze, jednak nie przyciąga cząsteczek wody. Dlatego wszelkie oleje i masła powinno się łączyć z humektantami, np. aloesem czy kwasem hialuronowym.
Masło murumuru doskonale sprawdzi się zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry twarzy. Dzięki niemu pozostaną one w doskonałej kondycji przez długi czas.
Więcej:
- Twarda woda - wróg skóry i włosów
- Prawdziwy hit w pielęgnacji skóry - wałeczek jadeitowy
- Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN