obrzęki

  Obrzęk limfatyczny to mało znane schorzenie. Charakteryzuje się gromadzeniem limfy np. w obrębie kończyn, które stają się nienaturalnie opuchnięte. Co wywołuje chorobę? Jak można ją leczyć? O tym opowiedziała nam pani Martyna, która z obrzękiem limfatycznym zmaga się od 12. roku życia.

  Limfa to płyn ustrojowy, który usprawnia przepływ krwi w organizmie. Na tym jednak jego funkcje się nie kończą. Co dokładnie robi limfa i jak usprawnić jej działanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Bebelskim, osteopatą i fizjoterapeutą.

  Opuchnięte, ciężkie i bolące nogi to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwości - choć mogą pojawiać się przez cały rok - to latem dokuczają najbardziej. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

  Zoe Pearce ma 29 lat i choruje na lipodemię (lipedema, lipoedema), czyli obrzęk tłuszczowy. To rzadkie schorzenie sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w dolnych częściach ciała. Szansą dla kobiety na odzyskanie zdrowia może być operacja, niestety brytyjska służba zdrowia nie chce pokryć kosztów leczenia.

  Mahogany nie miała łatwego życia. Z powodu choroby od najmłodszych lat musiała się mierzyć z przykrymi komentarzami. Mimo problemów dziewczyna nie poddała się, spełniła swoje największe marzenie i została modelką.

  Retencja wody w ciele daje bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak obrzęki czy uczucie ciągłego zmęczenia. Niezwykle trudno odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, a symptomy często bywają mylone z różnymi chorobami. Warto wiedzieć, co zatrzymuje wodę w organizmie.

  Drętwienie ręki lub nogi związane z charakterystycznym mrowieniem w palcach wynika w bardzo wielu przypadkach ze zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej. Niestety zdarza się jednak, że drętwienie ręki lub nogi to sygnał poważnego stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie. Drętwienie rąk i nóg wiąże się m.in. z zespołem cieśni nadgarstka, dyskopatią, a nawet nowotworem kości.

  3 grudnia ruszyła kampania Stowarzyszenia "Pięknie Puchnę" – "HAE. Walczyć o oddech. Wytrzymać ból", która mówi o dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym. Do akcji zaangażował się aktor Bartłomiej Topa, który gościł w naszym programie wraz z Michałem Rutkowskim, pacjentem ze zdiagnozowanym HAE, prezesem stowarzyszenia.

  Znacznie zmienione rysy twarzy i opuchnięta twarz. Bartłomiej Topa poddał się charakteryzacji w szczytnym celu. Aktor wziął udział w kampanii, która ma zwrócić uwagę na sytuację pacjentów chorujących na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. Co to za choroba?

  Zapewne każdy z nas choć raz borykał się z problemem opuchniętej twarzy. To dosyć nieprzyjemny stan, który znacznie pogarsza nasz wygląd. Można jednak w szybki sposób się go pozbyć. Jak zapobiegać obrzękom i jak je łagodzić - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN kosmetolog medyczny, Magda Suchan.

  Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wymaga właściwej pielęgnacji. Jak więc o nią dbać? Należy ją nawilżać, czy raczej natłuszczać? Czy kremem do twarzy można smarować powieki? Jakie zabiegi pomogą nam pozbyć się kurzych łapek, worków pod oczami i nadmiaru skóry na powiekach? Czy maść na hemoroidy rzeczywiście likwiduje obrzęki wokół oczu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dermatolog i lekarz medycyny estetycznej dr Marcin Ambroziak.

  Zatrzymanie wody w organizmie i związanych z tym stanem obrzęków może dotyczyć każdego z nas. Co je powoduje? Jak pozbyć się tego problemu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dra Michała Sutkowskiego.