Limfa to płyn ustrojowy, który usprawnia przepływ krwi w organizmie. Na tym jednak jego funkcje się nie kończą. Co dokładnie robi limfa i jak usprawnić jej działanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Bebelskim, osteopatą i fizjoterapeutą.
Limfa - co to jest?
Limfa to płyn ustrojowy, który jest bardzo podobny do osocza krwi i wspiera układ krążenia. - Składa się przede wszystkim z wody, tłuszczu (to właśnie on nadaje jej charakterystyczny żółty kolor), składników mineralnych oraz limfocytów - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Bebelski, osteopata, fizjoterapeuta. Dodatkowo limfa ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, a także zwalcza niektóre wirusy, bakterie oraz grzyby. - Dzięki niej nie chorujemy i jesteśmy zdrowi - dodał specjalista.
Nieprawidłowy przepływ limfy może przyczynić się do powstawania obrzęków. - Przy obrzęku skóra staje się twarda, napięta. Może się także pojawić uczucie ciężkości. Niekiedy towarzyszy mu także ból - mówił specjalista. Co ciekawe, to, czy przyczyną dolegliwości jest właśnie obrzęk, można sprawdzić samemu, wykonując prosty test. - Wystarczy przycisnąć dwa palce do miejsca, w którym kumulują się dolegliwości. Jeśli po ucisku na skórze zostanie ślad, możemy podejrzewać obrzęk - tłumaczył specjalista.
Jak poprawić przepływ limfy w organizmie?
Jednym ze sposób na pozbycie się obrzęków jest regularna aktywność fizyczna. Pomocne może być także opukiwanie barków. Możemy to robić własnymi dłońmi lub wykorzystać specjalne narzędzia do drenażu limfatycznego. - Musimy pamiętać, że w pierwszej kolejności zajmujemy się nie tymi partiami ciała, w których pojawił się obrzęk. Zaczynamy od części, w której limfa wpływa do układu krwionośnego (czyli tuż pod obojczykami) i stopniowo przechodzimy coraz niżej - tłumaczył specjalista.
Warto dodać, że masaż i ucisk powinny być delikatne. Zbyt silne bodźce mogą sprawić, że nasze działania nie przyniosą żadnego efektu. W ocenie specjalisty podczas takiego zabiegu warto powtarzać mantry. Dlaczego i w jaki sposób może to poprawić pracę układu limfatycznego? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jak leczyć zespół post-covidowy? "Problem neurologiczny lub psychiatryczny ma niemal połowa pacjentów"
- Jak i dlaczego stosować olej z kryla?
- Agata Młynarska w szpitalu. "Nie ma szans, żebym się poddała"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN