Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, który ma za zadanie pobudzić przepływ chłonki w układzie limfatycznym oraz krwi w układzie żylnym. Zabieg likwiduje obrzęki, ujędrnia i wygładza skórę, oczyszcza organizm z toksyn, zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, także do drenażu limfatycznego istnieją określone przeciwwskazania. Jakie?

Drenaż limfatyczny staje się coraz popularniejszy. Można go wykonać w gabinetach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej lub w profesjonalnych salonach masażu. Masaż uciskowy ma bardzo wiele pozytywnych właściwości, a jakie są natomiast przeciwwskazania do drenażu limfatycznego?

>>> Zobacz także:

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny, inaczej masaż limfatyczny, jest zalecany w przypadku pojawienia się obrzęków i zastojów limfy. To zabieg polegający na uciskaniu i pocieraniu skóry poprzez wykorzystanie konkretnych ruchów i technik. Dzięki temu zalegająca chłonka zostaje przepchnięta w kierunku węzłów chłonnych, a limfa może swobodnie przepływać w organizmie. Drenaż umożliwia ponadto napływ krwi tętniczej, co prowadzi do poprawy działania układu odpornościowego i usuwania toksyn z całego ciała.

Co warto wiedzieć o drenażu limfatycznym twarzy?

Drenażowi limfatycznemu może być również poddawana twarz oraz jej okolice. Jest to bardzo przyjemny masaż, który wpływa korzystnie na cały organizm. Dzięki drenażowi cera staje się bardziej promienna i delikatniejsza. Z twarzy znikają nawet obrzęki zastoinowe i zapalne.

Jak przebiega drenaż limfatyczny?

Podczas drenażu limfatycznego omija się węzły chłonne – masuje się jedynie ich okolice. Ruchy są przesuwające, przepychające i wyciskające; przebiegają według ustalonych zasad, czyli zgodnie z przepływem chłonki w układzie limfatycznym oraz krwi w układzie żylnym. Drenaż wykonuje się z umiarkowaną siłą, dlatego że większość naczyń limfatycznych umiejscowionych jest tuż pod skórą. Podczas zabiegu masowany jest grzbiet, brzuch, klatka piersiowa, kończyny dolne, górne, kark, głowa i twarz. Masaż limfatyczny przebiega wzdłuż naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych. Zaczyna się od głaskania, natomiast kończy się wyciskaniem (oprócz szyi i twarzy). Drenaż limfatyczny może być wykonywany przy użyciu maszyny lub ręcznie – przez masażystę.

Wpływ drenażu limfatycznego na organizm

Dzięki ogólnemu drenażowi limfatycznemu z organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii, toksyny oraz nadmiar płynów. Drenaż redukuje cellulit, uelastycznia i ujędrnia ciało, poprawia krążenie krwi i przepływ limfy. Powoduje ponadto poprawę kondycji psychicznej za sprawą pobudzenia hormonu szczęścia.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Podobnie jak przy innych zabiegów kosmetycznych, również w przypadku masażu uciskowego nie każdy może się jemu poddać. Jakie są zatem przeciwwskazania do drenażu limfatycznego? Wśród głównych ograniczeń wymienia się m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego, ostrą zakrzepicę żylną, ostry obrzęk płuc, padaczkę, wszczepiony rozrusznik serca, jaskrę, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby zakaźne (np. gruźlicę), ostry uraz tkanek miękkich, gorączkę, choroby skóry, zakrzepicę żył głębokich, zapalenie naczyń chłonnych, choroby nowotworowe.

Drenaż limfatyczny BOA – przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny BOA bardzo przypomina klasyczny masaż uciskowy. Drenaż BOA wykonuje się jednak za pomocą dedykowanych temu zabiegowi rękawów wypełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki użyciu rękawów dochodzi do wytworzenia się fal, które mają za zadanie delikatnie uciskać ciało. Nacisk wywierany na ciało przypomina ruchy rąk masażysty. Na początku uciskane są stopy, a następnie łydki, kolana, pośladki, okolice talii. Drenaż BOA m.in. modeluje ciało, wyszczupla kończyny, redukuje widoczność cellulitu, oczyszcza organizm, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawia sprawność ciała po kontuzjach i urazach, likwiduje obrzęki kończyn górnych i dolnych oraz uczucie ciężkich nóg. Jakie są przeciwwskazania do drenażu limfatycznego BOA? Z zabiegu nie należy korzystać przede wszystkim w przypadku niewydolności nerek, zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób skóry, epilepsji, infekcji czy nowotworów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie