Jakie są rodzaje masażu? Jak nauczyć się masować?

Masowanie szyi
Helen King/Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Dobrze wykonany masaż to mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. W zależności od jego rodzaju, masaż może być wykonywany dłońmi, kamieniami czy połączony z rozciąganiem (masaż tajski). Jeśli chcesz się zrelaksować, masaż twarzy, pleców czy nóg doskonale zregeneruje, ale też wzmocni Twoje ciało.

Masaż kojarzy się najczęściej z masowaniem pleców. Jednak jego rodzajów jest bardzo wiele, relaksujący, rehabilitacyjny, erotyczny – to tylko niektóre z nich. Wśród stylów masowania najpopularniejszy jest masaż tajski, który świetnie relaksuje, rozciąga i pomaga zwalczyć wiele dolegliwości, ma więc również właściwości lecznicze.

Rodzaje masażów

Standardowy masaż może być wykonany nawet przez osobę niewykwalifikowaną. Delikatne ruchy dłońmi po plecach teoretycznie można nazwać masowaniem, ale licząc na spektakularne efekty, lepiej udać się do profesjonalisty. Wśród najpopularniejszych rodzajów masaży można wyróżnić:

  • Masaż tajski – różni się od zwykłego masażu pleców. Wykonuje się go w kilku pozycjach za pomocą uciskania kciukiem, nadgarstkiem, stopą lub kolanem. Łączy w sobie elementy klasycznego masażu z pozycjami wykorzystywanymi w jodze. Masaż tajski ma właściwości lecznicze – redukuje stres, wycisza, korzystnie wpływa na krążenie, zwalcza bóle pleców, głowy czy stawów.
  • Masaż Shantala – typ masażu dla niemowląt i dzieci. Delikatne masowanie ma wytworzyć specjalną więź, wyciszyć lub stymulować do określonych reakcji. Masaż powinien trwać około 5 min. W tym czasie wykonujemy kolistymi ruchami (palcami, kciukiem, wewnętrzną stroną dłoni) delikatny masaż twarzy, brzuszka, rączek i reszty ciała.
  • Masaż relaksacyjny – najczęściej stosowany rodzaj, ma za zadanie wyciszyć, odprężyć i zrelaksować ciało. Podobnie jak masaż tajski, pomaga niwelować bóle, poprawić krążenie czy metabolizm. Masaż relaksacyjny wykonuje się ugniatając, głaskając, oklepując lub rozcierając dłońmi różnie partie ciała.
  • Masaż limfatyczny – pobudza krążenie krwi, łagodzi ból, ujędrnia skórę. Wykonuje się go nie tylko w salonach masażu, ale też w gabinetach medycyny estetycznej. Taki masaż polega na głaskaniu, przesuwaniu i wyciskaniu dłońmi różnych części ciała.
  • Masaż bańką chińską – stosowana w tej metodzie bańka (gumowa, szklana, bambusowa) zasysa skórę pod ciśnieniem, co powoduje poprawę ukrwienia i leczenie różnych schorzeń.

Jak wykonać masaż w domu?

Nie trzeba być specjalistą, by wykonać zwykły masaż. Jednak aby rzeczywiście nabyć umiejętność redukowania stresu, napięcia czy bólu, lepiej udać się na kurs masażu. Cena takiego szkolenia różni się w zależności od ośrodka i rodzaju, średnia opłata za kurs masażu to 400–1000 zł. Jeśli chcielibyśmy poprawić stan sylwetki to klasyczny masaż raczej w tym nie pomoże. Lepiej udać się na masaż tajski lub rollmasaż (masowanie różnych partii ciała na specjalnej, drewnianej rolce, masaż niweluje cellulit i ujędrnia skórę).

W domu najłatwiej zrobić masaż stóp. Można go wykonać samodzielnie, bez pomocy innych osób. Wystarczy chwycić obiema dłońmi stopę i za pomocą kolistych ruchów, głaskania czy lekkiego szczypania wymasować strefę od palców aż po piętę. Warto zaznajomić się z mapą receptorów na palcach, które odpowiadają za konkretne partie ciała (np. duży palec – mózg), ponieważ stosując taki masaż stóp można pozbyć się wielu schorzeń (zatkane zatoki – pomaga ugniatanie czterech palców oprócz największego).

Z pomocą innej osoby w domu wykonamy też masaż kręgosłupa. Jego klasyczna wersja polega na głaskaniu (rozcierana jest substancja natłuszczająca, np. kropla oliwki), rozcieraniu i ugniataniu kciukiem, a na końcu również oklepaniu mięśni. Niedoświadczona osoba przeprowadzająca masaż kręgosłupa, powinna wykonywać tylko delikatne ruchy, by nie zaszkodzić osobie masowanej.

Masaż – lekarstwo na męczące dolegliwości

Jeśli zmagamy się z różnymi dolegliwościami, masaż powinien na stałe wpisać się w program leczenia. Bowiem każdy rodzaj masażu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Tajski masaż pomaga w usuwaniu bólu głowy, w tym bólu migrenowego, stanów zapalnych czy przykurczy mięśni. Likwiduje napięcie, a jednocześnie pobudza metabolizm.

Masaż sportowy jest intensywny, niekiedy bolesny, ale dzięki niemu doskonale rozgrzewamy i dotleniamy mięśnie, regenerujemy siły oraz szybciej leczymy kontuzje. Masaż gorącymi kamieniami wspaniale rozgrzewa organizm, przyczynia się do poprawy odporności organizmu, dodaje energii i usprawnia przemianę materii (przydatne przy odchudzaniu). Masaż leczniczy w każdym typie, wykonany przez profesjonalistę, jest bardzo skuteczny w redukcji bólu. Powinny po niego sięgać zarówno młode osoby żyjące w stresie, jak i osoby starsze, zmagające się z różnymi dolegliwościami.

Ile kosztuje masaż w salonie?

Ceny masażu są zróżnicowane w zależności od jego rodzaju. Jeśli chcemy odwiedzić profesjonalny gabinet masażu, za zabieg na samym kręgosłupie zapłacimy około 100 - 150zł. Każdy salon masażu oferuje również inne metody masowania (całościowe), a ich ceny bardzo się różnią, zależą od wielu czynników, dlatego warto sprawdzać cenniki dostępne w internecie lub po prostu dzwonić i pytać.

Zobacz też:

Chcesz się odstresować? Uciskaj punkty marma. Co jeszcze daje ajurwedyjski masaż?

Jak wygląda masaż balijski? Jakie daje korzyści?

Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem?

Zobacz video: Trening twarzy, czyli naturalne odmładzanie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości