Masaż balijski, należący do grupy masaży orientalnych, łączy w sobie reflekso- i aromaterapię, akupresurę, jogę oraz ajurwedę. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie przepływu krwi oraz limfy w organizmie, prowadzące do głębokiego odprężenia.
W masażu balijskim stosowane są orientalne olejki, co nie tylko pozwala ukoić ducha, lecz także korzystnie wpływa na kondycję skóry. Dlaczego balijski masaż staje się coraz bardziej popularny i komu jest zalecany?
>>> Zobacz także: Facemodeling, czyli lifting bez skalpela
Historia masażu balijskiego
Masaż balijski wywodzi się z Indonezji, a konkretnie, jak sama jego nazwa wskazuje, z rajskiej wyspy Bali. Jak wiele innych masaży orientalnych, jest relaksujący, choć dość intensywny. Początkowo, zanim jeszcze do wykorzystywanej w nim techniki wprowadzono elementy jogi, akupresury, aromaterapii i ajurwedy, masaż balijski był dość bolesny. Sam proces jego wykonywania nie był szczególnie przyjemny, jednak liczył się efekt cudownego relaksu, spowodowanego m.in. rozluźnieniem mięśni głębokich. W tradycyjnym masażu wykorzystywano również przyprawy oraz korzenie roślin, które działały nie tylko rozluźniająco, lecz także rozgrzewająco.
Opis masażu balijskiego
Może być wykonywany na rozłożonej macie, materacu bądź łóżku do masażu. Niekiedy bywa również przeprowadzany w pozycji siedzącej. Stosowane w nim podstawowe techniki to rozcieranie, ugniatanie, rozciąganie, opukiwanie i gładzenie. Ruchy masażysty skierowane są ku górze lub ku najbliższym węzłom chłonnym. W balijskim masażu odnaleźć można też bierne ćwiczenia stanowiące element jogi. Podnoszą one ciśnienie krwi, a przy tym pozwalają jeszcze bardziej rozciągnąć mięśnie.
Masaż balijski obejmuje przede wszystkim obszar nóg, pleców i karku, przy czym największą uwagę masażysta powinien skupić na stopach i dłoniach. Stopy ważne są tu również ze względu na stosowane elementy refleksologii, czyli kontrolowanego nacisku na punkty, których stymulacja pozwala usprawnić pracę określonych organów w ciele, a także zachodzących w organizmie procesów, takich jak krążenie krwi. Rozluźnienie mięśni głębokich przeprowadzający masaż balijski specjalista osiąga także za pomocą napierania na nie własnym ciałem.
>>> Zobacz także: Jak prawidłowo wykonywać automasaż?
Cały rytuał odbywa się w otoczeniu przyjemnych, kwiatowo-orientalnych aromatów, szczególnie ylang ylang, róży czy jaśminu, pochodzących zwykle nie tylko z olejków eterycznych, lecz także z kadzideł. Towarzyszy im muzyka relaksacyjna, często są to tradycyjne pieśni indonezyjskie z wyspy Bali. W ofercie salonów najczęściej znaleźć można usługę trwającą od 1 do 1,5 godziny. Cena za masaż balijski zwykle wynosi od 150 do nawet 300 złotych. Warto również pamiętać, że po zabiegu wskazany jest krótki odpoczynek, trwający ok. 15–20 minut. W wielu świadczących tę usługę miejscach po masażu podaje się herbatę imbirową, która rozgrzewa i przyspiesza metabolizm, udostępniane jest też miejsce do relaksu. Przygotowując się do rytuału, należy także pamiętać, by nie spożywać żadnych posiłków na ok. 1–2 godzin przed jego rozpoczęciem.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu balijskiego?
Masaż balijski doskonale sprawdzi się u osób przemęczonych i narażonych na stres. Stosuje się go również pomocniczo przy bólach głowy, w tym także migrenowych, zaburzeniach snu czy u pacjentów z depresją. Bardzo dobrze działa on też u osób z astmą i alergiami wziewnymi, gdyż dotlenia organizm.
Wykonanie masażu balijskiego wyjątkowo korzystnie wpływa również na osoby cierpiące z powodu bólu mięśni, kręgosłupa czy stawów. Taki zabieg pozwala pobudzić regenerację tkanek, co działa doskonale w przypadku sportowców czy osób intensywnie trenujących. Wiele korzyści przyniesie on także u prowadzących siedzący tryb życia, głównie dzięki pobudzeniu krążenia, redukcji stresu oraz zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Dodatkową korzyścią z masażu balijskiego, cenioną głównie przez panie, jest stosowanie olejków eterycznych. Intensywnie wgniatane i wcierane w skórę substancje pozwalają głęboko odżywić i nawilżyć skórę, a nawet zmniejszyć pomarańczową skórkę.
>>> Zobacz także: Masaż bańką chińską – najlepsze efekty, zalecenia i przeciwwskazania
Do przeciwwskazań do wykonywania masażu balijskiego należą m.in. świeże zrosty i złamania. Nie powinno się również przeprowadzać go u osób chorujących na nowotwór bądź schorzenie układu krążenia. Przeciwwskazaniem będą też wszelkie choroby wirusowe czy bakteryjne, a także problemy ze skórą, w tym grzybica czy egzema. Z masażu balijskiego zrezygnować powinni też chorzy na hemofilię, kobiety w ciąży, panie będące w trakcie miesiączki oraz wszelkie osoby ze świeżymi ranami na ciele.
Masaż balijski to niezwykły, holistyczny rytuał, który pozwala na regenerację ciała i ducha. Przy obecnym stylu i tempie życia z pewnością może on pomóc wielu osobom w odzyskaniu sił i wyraźnej poprawie nastroju.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN