Latem puchną ci nogi? Winna nie zawsze jest wysoka temperatura

kobiece nogi
bymuratdeniz/Getty Images
Źródło: E+

Opuchnięte, ciężkie i bolące nogi to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwości - choć mogą pojawiać się przez cały rok - to latem dokuczają najbardziej. Jak sobie z nimi poradzić i kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Dlaczego nogi puchną latem?

Latem, kiedy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, ciało człowieka zaczyna uruchamiać naturalne procesy, które mają uchronić je przed odwodnieniem. Zaczyna wtedy gromadzić wodę, co skutkuje pojawieniem się obrzęków. Wysokie temperatury zaburzają także przepływ krwi i limfy, a to także powoduje nadmierne puchnięcie nóg.

Warto pamiętać, że przyczyną problemu nie zawsze jest wysoka temperatura. Zdarza się, że opuchlizna nóg może być objawem poważniejszego schorzenia.

Opuchnięte nogi - o jakich schorzeniach mogą świadczyć?

  • Niewydolność nerek

Nerki odpowiadają za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jeśli nie pracują prawidłowo woda i sód zatrzymywane są w organizmie, a to prowadzi do powstawania obrzęków. Warto pamiętać, że przy problemach z nerkami, tworzą się one nie tylko na nogach, ale także na twarzy. Jeśli taka opuchlizna się pojawia - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

  • Niewydolność żylna

Niewydolność żylna spowodowana jest zastojem krwi w naczyniach żylnych na skutek cofania się krwi, zwężeń w obrębie żył czy niedrożności. Schorzenie najczęściej pojawia się u przyszłych mam, osób z nadwagą oraz tych, które większą część dnia spędzają w pozycji stojącej. Niewydolność żylna - poza opuchlizną - wywołuje ból nóg. Z czasem na skórze zaczynają pojawiać się też żylaki. Co ciekawe, to właśnie dopiero ich obecność skłania pacjentów do wizyty u lekarza.

  • Zaburzenia hormonalne

Zatrzymanie wody w organizmie i obrzęk nóg niekiedy ma związek z zaburzeniami hormonalnymi. Takie objawy obserwuje się m.in. u osób, które chorują na niedoczynność tarczycy. Schorzenie można potwierdzić, wykonując badanie krwi z oznaczeniem TSH - hormonu, który kontroluje pracę tarczycy. Czasem nadmiernie puchnięcie wynika z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. W takich sytuacjach lekarz powinien zlecić badania i - być może - zaproponować inną formę antykoncepcji.

Spuchnięte nogi mogą być jednym z objawów menopauzy. Obrzęk może się pojawić także na kilka dni przed miesiączką.

  • Choroby układu krążenia

Opuchnięte i bolące nogi często obserwuje się u seniorów lub osób z nadwagą, które chorują na miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze. Zatrzymanie wody i sodu w organizmie powoduje skok ciśnienia. Początkowo, u osób z chorobami układu krążenia, obrzęk pojawia się wieczorem, wraz z postępem choroby dolegliwości występują także rano.

Opuchnięte nogi - jak sobie pomóc?

Warto pamiętać, że znalezienie przyczyny problemu to nie wszystko. Poza przyjmowaniem leków i stosowaniem się do zaleceń lekarza należy pamiętać o:

  • zdrowej diecie - osoby, którym puchną nogi, powinny unikać produktów bogatych w sód. Pierwiastek ten zatrzymuje wodę w organizmie. Dobrze, aby w ich menu znalazły się produkty bogate w magnez, żelazo i potas. Należy także przyjmować odpowiednią ilość płynów;
  • aktywności fizycznej - ruch poprawia krążenie, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Osoby, które zmuszone są do pracy w pozycji stojącej, powinny raz na pół godziny trochę się poruszać np. potruchtać w miejscu lub wykonać kilka prostych ćwiczeń na nogi, które pobudzą krążenie;
  • niezakładaniu nagi na nogę - taka pozycja sprzyja obrzękom, żylakom, a w konsekwencji niewydolności żylnej. Osoby, które chcą mieć zdrowe nogi powinny - podczas siedzenia przy biurku - ustawiać je na niewielkim podwyższeniu (np. na pudełku po butach). Dzięki temu poprawi się krążenie i nogi nie będą bolały;
  • odpowiednim obuwiu - wysoki obcas i ciasne buty sprzyjają powstawaniu obrzęków;
  • odpoczynek - nogi potrzebują odpoczynku po całym dniu siedzenia czy stania. Najlepszą pozycją jest uniesienie ich do góry, dzięki temu krew może z nich swobodnie odpłynąć.

Zobacz wideo: Jak zadbać o nogi w podróży?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości