Jak odzyskać wzrok?
Pani Elżbieta Piela z Rzeszowa cierpi na wrodzony brak tęczówki. To niezwykle rzadkie schorzenie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nimi ok. 300 osób. - Nie mogę przejść przez przejście dla pieszych, bo nie widzę sygnalizacji. Numery telefonów wybieram na wyczucie - mówiła w rozmowie z naszym reporterem pani Elżbieta. Równie poważne problemy ze wzrokiem ma pan Józef Głuszyk z Krakowa. Mężczyzna od dziesięciu lat nie widzi na lewe oko. - Nie ma gorszej rzeczy niż niedowidzenie. Człowiek nie może się sam ubrać, umyć. Wszystko okazuje się wtedy bardzo trudne - mówił.
Mimo licznych zabiegów i przeszczepów, zarówno u pani Elżbiety, jaki i u pana Józefa, wzrok dalej się pogarszał. Lekarze uznali, że pomóc może im jedynie zabieg wszczepienia keratoprotezy. Bohaterka reportażu była pierwszym pacjentem z wrodzonym brakiem tęczówki, u którego w Polsce wykonano taki zabieg.
- To pacjenci, u których nie ma tęczówki, a tym samem żadnej bariery między tylnym a przednim odcinkiem oka. Podobnych implantacji na świecie wykonano bardzo niewiele. Zabieg polega na tym, że w oku umieszcza się mały cylinderek, który umożliwia widzenie - mówił dr n. med. Dariusz Dobrowolski z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.
Powrót do normalności
Na szczęście zarówno w przypadku pani Elżbiety, jak i pana Józefa zabieg zakończył się sukcesem. - Tata jest bardzo dzielnym człowiekiem. Gdy wracaliśmy ze szpitala, gdy siedzieliśmy na dworcu odczytał napis. Mało się nie popłakałam. Później odczytał cyfry na kalendarzu. Coś wielkiego - mówiła pani Małgorzata Bochenek, córka pana Józefa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: D.Kowalczyk, S.Witas, J.Tylka-Suleja