Kosmetyki mineralne - zdrowie i piękno wprost z natury

kosmetyki mineralne w otwartych pojemnikach i pędzle do makijażu
Suchada Toemkraisri/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Szukając jak najlepszych rozwiązań dla naszej skóry warto sięgnąć po mineralne kosmetyki, których coraz więcej pojawia się na rynku. Wykorzystując moc minerałów występujących w przyrodzie, wpływają zbawiennie na skórę. Stosowane są do makijażu oraz pielęgnacji.

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kosmetyków dostępnych na rynku są kosmetyki mineralne. Ich formuła oparta jest na działaniu minerałów, takich jak tlenek cynku czy tlenek tytanu. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku cery problematycznej, łagodząc, działając antybakteryjnie, nie zapychając porów, chroniąc przed promieniami UVA/UVB.

Mineralne kosmetyki do makijażu

Zalety podkładu mineralnego

Jeśli zdecydujemy się na kosmetyki mineralne do makijażu, musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w podkład mineralny. Warto osobiście wypróbować, jak “nosi” się na skórze taki kosmetyk, zwłaszcza, że ma on wiele zalet: matuje, nie zalepia porów, nie tworzy efektu maski. Tego typu podkłady proponowane są osobom zmagających się z niedoskonałościami cery, z trądzikiem, alergią, poleca się te kosmetyki nawet tym, którzy przeszli naświetlania radiologiczne. Delikatna formuła umożliwia wykonanie makijażu kobietom po operacjach plastycznych lub dermatologicznych. Podkłady mineralne posiadają bardzo szeroką paletę odcieni, dlatego bez problemu dobierzemy odpowiedni rodzaj do naszej karnacji, nawet jeśli mamy bardzo jasną lub ciemną karnację.

Takie kosmetyki mineralne, jak podkłady, pochłaniają nadmiar produkowanego sebum, wysuszają drobne krosty, delikatnie kryją, wyrównują koloryt skóry. Makijaż nie kończy się jednak na podkładzie.

Inne kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne występują również w postaci pudru, cieni do powiek, korektorów i różu do policzków. Większość z nich zawiera dwutlenek tytanu, który decyduje o właściwościach kryjących kosmetyku, zaś użyta mika sprawia, że skóra uzyskuje delikatny połysk.

Kosmetyki mineralne - skład

Kosmetyki mineralne stosowane do makijażu czy pielęgnacji skóry wykonane są jedynie z naturalnych składników. Stworzone z myślą o skórze delikatnej, wrażliwej, wymagającej szczególnej troski. Nie zawierają silikonu, konserwantów, substancji zapachowych czy olejów. Jedynym ich składnikiem są minerały w czystej postaci. Jakie minerały występują w kosmetykach mineralnych? Przede wszystkim są to:

  • Tlenek cynku,
  • Dwutlenek tytanu,
  • Mika,
  • Kolorowe pigmenty: tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny.

Mika rozświetla skórę, tlenek cynku wysusza, koi i działa antybakteryjnie, dwutlenek tytanu jest filtrem przeciwsłonecznym, zaś tlenki żelaza odpowiedzialne są za koloryt kosmetyku. O natężeniu koloru decyduje biel cynkowa i tytanowa - im jaśniejszy puder, tym większe natężenie tych minerałów.

Zalety kosmetyków mineralnych

Kosmetyki mineralne słyną przede wszystkim ze swych właściwości leczniczych. Doskonale radzą sobie z cerą problematyczną, przetłuszczającą się, trądzikową, skłonną do podrażnień. Nie uczulają, dlatego polecane są osobom ze skłonnością do alergii. Często wybierane są przez kobiety w ciąży, które bez obawy mogą wykonywać codzienny makijaż.

Mineralne kosmetyki do makijażu najczęściej są sypkie, mimo to doskonale łączą i stapiają się ze skórą. Nie brudzą ubrań, łatwo nałożyć je za pomocą pędzla, wykonując okrężne ruchy. Można nakładać kilka warstw makijażu nie martwiąc się o sztuczny efekt. Cenione za swoją delikatność, są stosowane po zabiegach mikrodermabrazji czy peelingach. Są wyjątkowe trwałe i bardzo wydajne, a do tego w zasadzie mają nieograniczony termin ważności, pod warunkiem, że zapewnimy im idealne warunki przechowywania (suche, ciemne i chłodne miejsce).

Choć moda na mineralne kosmetyki przywędrowała aż z Ameryki, są one także produkowane w Polsce. Warto podkreślić, że kosmetyki te są szczególnie rekomendowane weganom i wegetarianom oraz wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy ze skórą. W zdecydowanej większości aą w 100% naturalne, pozbawione składników mogących działać drażniąco lub uczulająco na skórę. Zaletą jest też to, iż zwykle nie są testowane na zwierzętach - zawsze sprawdzajmy te informacje na opakowaniu.

Kosmetyki mineralne zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród zwolenników zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim osób ceniących sobie naturalne, delikatne i bezpieczne piękno.

Zobacz też:

Kosmetyki mineralne na twarz. Jak nakładać podkład mineralny?

Jak czytać skład kosmetyków naturalnych?

Dlaczego warto postawić na świeże kosmetyki? "Pozwalają zachować naturalność"

Zobacz video: Czy kosmetyki mineralne leczą trądzik?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości